تخریب منطقه بکر میشان توسط هلال احمر

۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 149675

سلامت نیوز:بار دیگر یک منطقه‌ بکر و طبیعی دیگر تخریب شد و این‌بار هلال احمری‌ها سراغ «میدان میشان» در 2600 متری کوه «الوند» رفتند و قانون هم تنها توانست در لحظات آخر پا پیش بگذارد!

به گزرارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،مقام معظم رهبری 17 اسفند سال گذشته در دیدار با مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع را به‌عنوان ریه‌های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک دانستند و ضمن ابراز تأسف از دست‌اندازی افراد سودجو به جنگل‌ها و منابع طبیعی به‌ویژه در شمال کشور، پدیده‌ زمین‌خواری و اخیراً کوه‌خواری و ساخت‌وساز در ارتفاعات را از دیگر مسائل رنج‌آور و اسفبار بیان و تأکید فرمودند: باید در قانون، این‌گونه اقدامات جرم تلقی شوند.

با وجود این، بار دیگر برخی دستگاه‌های اجرایی به‌سراغ تخریب مکان‌های طبیعی و بکر رفته‌اند؛ حالا میدان «میشان» در الوند با این خطر روبه‌رو است؛ جایی که به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش دارای پناهگاهی است که کوهنوردان برای بالا رفتن از کوه الوند از آن استفاده می‌کنند.


گودالی که هلال‌احمر ایجاد کرد
حسین زندی، فعال میراث‌فرهنگی همدان، در این‌باره می‌گوید: دشت «میشان» یک پایگاه قدیمی با دو مقصد است که مقصد تله‌کابین گنجنامه اکنون میدان «میشان» نام گرفته و نخستین‌بار ماشین‌آلات و لودر را در مجموعه گنجنامه بالا بردند، جاده‌سازی کردند و مسیری درست کردند که ماشین هم بتواند در آن حرکت کند، حتی تجهیزات تله‌کابین را کنار کتیبه و آبشار گنجنامه قرار دادند و اکنون نیز ظاهرا نهادهای دیگر برای تخریب، با هم رقابت می‌کنند، مانند هلال‌احمر که برای بزرگ کردن پایگاه امدادرسانی‌اش، گودالی عمیق در میدان میشان ایجاد کرده است.

او با تأکید بر اینکه مجموعه‌ میدان «میشان» زیرمجموعه کوه الوند در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسیده است،‌ ادامه می‌دهد: در چند روز گذشته، با شکایت دستگاه‌هایی مانند منابع طبیعی، دادستانی همدان به موضوع وارد شده و گویا کار را موقتا متوقف کرده است.

زندی با اشاره به اینکه فضای تخریب‌شده توسط هلال‌احمر باید جبران شود،‌ اضافه می‌کند: پناهگاه اول در میدان میشان حدود 60 سال پیش ساخته شده، اما حالا پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر گودالی عمیق حفر و اعلام کرده که قصد دارد زیرزمینی برای بیشتر کردن تجهیزات هلال‌احمر ایجاد کند، حتی زمانی‌ که با مخالفت کوهنوردان مواجه شد، اعلام کرد پس از تکمیل این زیرزمین روی آن را می‌پوشاند و درخت می‌کارد تا منظره‌ طبیعی میدان میشان حفظ شود.

او با اشاره به تخریب چند چشمه در میدان «میشان» برای ایجاد این گودال، ادامه می‌دهد: هر آنچه در بالادست میدان «میشان» درست کرده‌اند، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به کتیبه‌ها و آثار گنجنامه که پایین‌تر از میدان «میشان» هستند، آسیب وارد می‌کند.

زندی با اشاره به از بین رفتن امکان ثبت جهانی «گنجنامه» پس از ساخته شدن تله‌کابین در این محدوده، اظهار می‌کند: با وجود اینکه مجموعه کوه‌های الوند یک مجموعه‌ بی‌نظیر میراث فرهنگی در کشور است، اما اکنون توسط مدیریت شهری و دستگاه‌های مختلف روزبه‌روز به حریم و حتی عرصه‌ آن دست‌درازی می‌شود.


فریادمان زیر آب است
علی بیات، کوهنورد و فعال محیط زیست نیز در این زمینه می‌گوید: متأسفانه به‌نظر می‌رسد برخی به تخریب محیط‌زیست اقدام می‌کنند. فریادهای دوستداران محیط زیست «فریاد زیر آب» است. او ادامه می‌دهد: متأسفانه این تخریب‌ها توسط برخی مسئولین و به راحتی و گاهاً در تصمیماتی انفرادی و صرفا به قصد ارائه عملکرد موفق مدیریتی صورت می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد گویا نظارت، تنبیه و توبیخی برای این‌گونه افراد وجود ندارد،‌ یا دست‌کم ما شاهد آن نبودیم، به همین دلیل است که بعضا شاهدیم به بهانه ساخت خوابگاه، درختان محوطه دانشگاهی قطع می‌شود و به بهانه‌ احداث خطوط لوله و جاده و بزرگراه‌ها، جنگلی به دو نیم تقسیم و نابود می‌شود و به بهانه‌ امداد و نجات و ساخت ایستگاه امداد، طبیعتی به نابودی کشیده می‌شود، آنها می‌خواهند برای خود، محل آرامی را بسازند تا در آینده همایش‌ها و سمینارها را در چشم‌اندازی زیبا که به بهانه از بین بردن طبیعت ساخته شده است، برگزار کنند.

بیات با بیان اینکه آنچه امروز در میدان میشان همدان و ارتفاعات الوند شاهدیم از این دایره بیرون نیست، بیان می‌کند: در سه سال گذشته، هلال احمر احداث یک ساختمان را در رأس کار قرار داد و به هر نحوی ساخت و مشکلات آب و برق و فاضلاب آن نادیده گرفته شد. حال هم با لودر و سایر تجهیزات تخریبی، برای توسعه فضا وارد عمل شده و متأسفانه آنچه نباید می‌شد، اتفاق افتاد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.76512s, 18q