هشدار متخصصان نسبت به اوج گيري غيرمنطقي وآشفته بازارسلول درماني

گسترش مراکزغيرمجازسلول درماني وخلأ نظارتي وزارت بهداشت

۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 149751

سلامت نیوز:گسترش غيرمنطقي وبي رويه ارائه خدمات سلول درماني درکشوراز سوي مراکز فاقد مجوز ، اين روزها موجب شده است موجي از نگراني در بين متخصصان امر ايجاد شود. اتفاقي که در سايه نبود نظارت از سوي وزارت بهداشت و عدم تدوين استاندارد هاي لازم شاهدگسترش آن هستيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در حال حاضر اگر چه استفاده از سلول هاي بنيادي براي ترميم بافت هاي آسيب ديده در دنيا در حال گسترش است ودستاوردهاي بيشماري نيز در نتيجه به کار گيري اين روش درماني در درمان بيماري هاي صعب العلاج حاصل شده است، اما همان طور که دانشمندان حوزه سلول درماني اعلام مي کنند اين علم همچنان براي بسياري از بيماري ها در مراحل تحقيقاتي و انجام کار آزمايي هاي باليني قرار دارد و فعاليتي "تجاري" نيست . اين شرايط در حالي است که متاسفانه به کارگيري سلول درماني از سوي مراکز غير مجازبه ابزاري براي تجارت وکسب سود تبديل شده است .به تازگي نيز رئيس پژوهشگاه رويان اصفهان با هشدارنسبت به اوج گيري غيرمنطقي ، بي رويه وآسيب زننده سلول درماني در کشور و انجام آن در مراکز غيرمجاز ، خواستار تدوين استانداردهايي براي انجام آن شده است .

رشددانش سلول درماني در معرض تهديد؛ وزارت بهداشت چاره انديشي کند

دکتر محمدرضا نصر اصفهاني با اظهار تاسف از انجام بي رويه سلول درماني در هر مطب و آزمايشگاهي مي گويد : حوزه سلول هاي بنيادي فعاليتي تجاري نيست و وزارت بهداشت بايد براي ساماندهي اين وضعيت چاره انديشي کند.

وي همچنين جلوگيري از ادامه چنين وضعيتي را وظيفه پژوهشگران نيز مي داند و معتقد است که با ادامه اين روند دانش سلول درماني به جاي رشد سريع ، متوقف خواهد شد.وي مي گويد : با توجه به اين که قوانين ومقررات انجام مداخلات پزشکي در مطب ها وفعاليت هاي آزمايشگاهي از سوي وزارت بهداشت وضع مي شود بنابراين انتظار ما اين است که وزارت بهداشت نسبت به آنچه اکنون شاهد آن هستيم، واکنش نشان دهدو به وضع موجود رسيدگي کند و جلوي فعاليت مراکز غير مجاز را بگيرد.

ادبيات سلول درماني در کشور بايد تغيير کند

به طور کلي هر اقدام پزشکي که باهدف تشخيص يا درمان بيماري انجام مي شود، بايدبر اساس استانداردها و چارچوب هاي علمي تعيين شده باشد دکتر پورفتح اله ،عضو هيئت ارزشيابي هماتولوژي و بانک خون وزارت بهداشت، نيزبا بيان اين که « ادبيات سلول درماني در کشور بايد تغيير کند» در اين زمينه مي گويد: بايد در کشورمقرراتي باشد که بتوان در حوزه سلول درماني از آن ها تبعيت کردو در کنار آن نيز بحث نظارت بر اجراي اين مقررات تقويت شود. به گفته وي، در حال حاضر ادعاهايي مبني بر اين که با سلول هاي بنيادي مي توان هر کاري را انجام داد، مطرح مي شود،اما بايد توجه داشت بيشتر اقداماتي که در حوزه سلول درماني انجام مي شود، اثربخشي ثابت شده اي ندارد.

فعاليت هاي غير مجازسلول درماني؛ عامل انتقال بيماري هاي خطرناک

در کشور ما به دليل عدم مطالعه و ارزيابي، سلول درماني از سوي افراد غيرمتخصص به راحتي انجام مي پذيرد و اين مي تواند بسيار خطرناک بوده و انتقال دهنده برخي بيماري ها باشد؛متخصصان معتقدند که يکي از مخاطرات انجام فعاليت هاي غير مجاز درحوزه سلول درماني ، اين است که انتقال سلول هاي بنيادي از يک فرد ناشناس به فرد ناشناس ديگرمي تواند تبعات زيادي به دنبال داشته باشد. به گفته پور فتح اله، اين تبعات در دنيا به کرات اتفاق افتاده که از جمله آن ها مي توان به ابتلا به ويروس HIV، هپاتيت، جنون گاوي و ده ها ويروس نوظهور که هر روز در حال گسترش است، اشاره کرد . اين ها از جمله خطراتي است که در حال حاضر کشور ما را نيز تهديد مي کند و مي تواند بيماران را با مشکلاتي عديده روبه رو سازد.وي مي گويد : بايد توجه داشت با وجود اين که دانش ما در خصوص سلول بسيار بالاست اما در مقابل، حجم نادانسته هاي ما نسبت به اين دانش بسيار بيشتر است.


مهم ترين نکات

در سايه نبود نظارت از سوي وزارت بهداشت و عدم تدوين استاندارد هاي لازم، شاهدگسترش غيرمنطقي وبي رويه ارائه خدمات سلول درماني از سوي مراکز فاقد مجوز هستيم .

وزارت بهداشت بايد به وضع موجود رسيدگي کند و جلوي فعاليت مراکز غير مجاز را بگيرد.

انجام سلول درماني از سوي افراد غيرمتخصص ،مي تواند بسيار خطرناک بوده و انتقال دهنده برخي بيماري ها باشد.

با ادامه اين روند دانش سلول درماني به جاي رشد سريع ، متوقف خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11323s, 19q