رئيس شوراي سياستگذاري وزارت بهداشت تاكيد كرد

لزوم عملكرد معقولانه در تهيه، آموزش و نگهداري تجهيزات پزشكي

۱۳۸۷/۱۱/۱۶ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 14978
لزوم عملكرد معقولانه در تهيه، آموزش و نگهداري تجهيزات پزشكي
محمدباقر لاريجاني، با اشاره به لزوم داشتن شبكه‌اي در بين فعاليت‌هاي مختلف دانشگاه‌ها، مراكز تحقيقاتي و واحد‌هاي درماني، اظهار داشت: در دانشگاه‌ علوم پزشكي تهران كه گاه تا 16بيمارستان و تعداد زيادي مراكز تحقيقاتي دارند، مي‌توان با ايجاد شبكه ارتباطي مانع هدر رفت وقت منابع و هزينه‌هاي اضافي شد.
وي افزود: براي تجهيزات پزشكي بايد سطح‌بندي وجود داشته باشد تا مشخص شود كه هر يك از اين تجهيزات بايد براي كجا و كدام بخش استفاده شود، زيرا ورود يك تكنولوژي جديد به نيازسنجي نياز دارد.
لاريجاني تصريح كرد: تهيه شناسنامه تجهيزات پزشكي براي نگهداري آنها بسيار مهم است و بايد دليل اهميت تكنولوژي، نحوه نگهداري از آن و استفاده از تمام كارآيي‌هاي دستگاه مورد نظر را مشخص كرد.
وي از ميزان ساعات استفاده از تجهيزات پزشكي در كشور انتقاد و اضافه كرد: در برخي از آزمايشگاه‌هاي دنيا ساعت فعاليت از 4 صبح تا يك شب است و از امكانات به شكل مفيد استفاده مي‌شود در حالي كه در كشور ما تنها 9 ساعت در روز از اين تجهيزات استفاده مي‌شود.
رئيس دانشگاه‌ علوم پزشكي تهران خاطر‌نشان كرد: بايد براي پيشرفت‌هاي پزشكي به وسايل و تجهيزات جديدي دسترسي پيدا كنيم اما بايد توجه داشته باشيم كه هزينه‌هاي مربوط به اين تجهيزات از منابع بيت‌المال تامين مي‌شود.
در ادامه اين مراسم ابراهيم متوليان، قائم مقام وزير بهداشت و رئيس مركز مديريت و هماهنگي امور بازرگاني وزارت بهداشت‌ با ارائه گزارشي در خصوص برنامه‌ها و فعاليت‌هاي اين مركز اظهار داشت: در 40 ماه فعاليت مركز مديريت و هماهنگي امور بازرگاني وزارت بهداشت سطح فعاليت‌ها به مراتب نسبت به گذشته بيشتر شده است اما هنوز با مشكلاتي چون تهيه و نگهداري تجهيزات پزشكي دست به گريبان هستيم.
متوليان تصريح كرد: از ديگر مشكلات اين مركز مشخص نبودن جايگاه تجهيزات پزشكي در دانشگاه‌‌ها و اين موضوع است كه مسئولان تجهيزات پزشكي در دانشگاه‌ها از نظر حقوقي و مزايا در سطح خوبي قرار ندارند.
وي اضافه كرد:از ديگر مشكلات ما نداشتن آمار دقيق در زمينه تجهيزات پزشكي مورد نياز كشور تا قبل از سال 84 بود كه موجب محروم شدن برخي از استان هاي كشور از جمله هرمزگان از داشتن دستگاه آنژيوگرافي شده بود اما با برطرف شدن اين مشكل در دولت نهم ميزان تامين دستگاه هاي پزشكي مورد نياز واحدهاي درماني بيش از 200 درصد رشد داشته است.
به گزارش فارس، رئيس مركز مديريت و هماهنگي امور بازرگاني وزارت بهداشت‌ يادآور شد: با شفاف كردن و نيازسنجي در خصوص توليد انواع سرنگ تخصصي و معمولي در كشور توانايي توليد اين محصولات بيش از 3 برابر نياز كشور شده است.
وي افزود: با توجه به توصيه‌هاي مقام معظم رهبري كه پيشرفت كشور را در اجراي اصل 44 مي‌دانند بايد با بخش‌هاي خصوصي تعامل برقرار كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57021s, 18q