تقويت چشم با B12

۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 149804

سلامت نیوز:براي افزايش قدرت بينايي، هميشه مصرف ويتامين A توصيه مي شود در حالي که علاوه بر ويتامين A ، تامين مواد مغذي ديگري از جمله ويتامين B12 يا کوبالامين نيز ضروري است.

به گزارش روزنامه خراسان به نقل از سايت «Prevention» ويتامين B12 جزو ريزمغذي هاي ضروري براي تقويت عملکرد سيستم بينايي است.

خواص ويتامين B12

از لحاظ شيميايي، B12 مولکول پيچيده و بزرگي است، به حدي که در حال حاضر ساختن آن به صورت مصنوعي و بدون کمک باکتري ها، ناممکن است. تعداد محدودي از باکتري ها، ويتامين B12 را به طور طبيعي توليد مي کنند. بنابراين انسان بايد اين ويتامين را از برنامه غذايي خود تامين کند. خوشبختانه ويتامين B12 در اغلب محصولات حيواني به ويژه غذاهاي دريايي، تخم مرغ، لبنيات، جگر و... يافت مي شود.

اثر B12 روي بدن:

بدن براي حفظ کارآمدي سيستم عصبي و توليد کافي گلبول هاي قرمز، به اين ويتامين نياز دارد و کمبود آن مي تواند در بدن مشکلاتي را ايجاد کند که گاه جبران ناپذير است. احساس ضعف، رنگ پريدگي و احساس سبکي در سر، از علايم اوليه کمبود ويتامين B12 است. بدون ويتامين B12 غلاف يا پوشش اطراف عصب ها نيز مستعد به آسيب ديدگي است.

کمبود اين ويتامين باعث بروز مشکلاتي از جمله ضعيف شدن حافظه، از دست دادن تمرکز و... مي شود. همانند ويتامين هاي ديگر، مصرف ميزان زياد B12 عوارض جانبي دارد. اما افرادي که مشکل نقرس، کم خوني مگالوبلاستيک دارند و به کمبود مکمل ها حساس ترند، بايد بيشتر مراقب باشند. در يک فرد سالم مصرف زياد مکمل B12 مي تواند حالت تهوع، افزايش فشار خون و مشکلات مختلف پوستي ايجاد کند.

تاثير B12 روي بينايي

بيماري چشمي ماکولا دژنراسيون (AMD) يک مشکل بزرگ براي افراد مسن به حساب مي آيد. در اين بيماري، بيماران بخش عمده اي از بينايي خود را از دست مي دهند. اما درمان به موقع در متوقف کردن پيشرفت بيماري بسيار موثر است. اگرچه AMD درمان نمي شود اما با اتخاذ برنامه غذايي مناسب مي توان روند آن را به تاخير انداخت. نوروپاتي نوري يکي از عوارض کمبود B12 است. عصب بينايي وظيفه انتقال سيگنال ها را از چشم به مغز دارد. بدون آن حتي يک بيمار با چشم هاي سالم نيز مي تواند بينايي خود را از دست بدهد.

کمبود B12 عصب ها از جمله عصب هاي بينايي را آسيب پذيرتر مي کند و در نهايت باعث کاهش بينايي مي شود.

با بالا رفتن سن، توانايي بدن در جذب B12 از منابع حيواني کاهش پيدا مي کند. بنابراين با مشورت پزشک از مکمل ها و غذاهاي غني شده با اين ويتامين استفاده کنيد. زيرا ميزان نياز روزانه به اين ويتامين بر حسب سن و سال افراد متفاوت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69989s, 19q