تشخیص سرطان پروستات فقط در یک دقیقه

۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 149825

سلامت نیوز: محققان آمریکایی با استفاده از نانو ذرات طلا موفق به ساخت کیت تشخیص طبی برای شناسایی سرطان پروستات در مدت یک دقیقه با قیمتی کمتر از یک دلار شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، اخیرا مقاله ای منتشر شده که در آن جزئیاتی درباره ساخت کیت تشخیص طبی برای شناسایی سرطان پروستات در مراحل ابتدایی درج شده است.

این کیت با قیمتی کمتر از یک دلار می تواند در مدت زمان یک دقیقه با حساسیت و دقت بالاتر از روش های رایج، سرطان پروستات را شناسایی می کند.این کار توسط محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا انجام شده است.

در حال حاضر برای شناسایی سرطان پروستات باید نمونه برداری هایی از بیمار انجام داد که کاری دردناک و تا حدی غیردقیق است.

اینول رورا، سرطان شناس و اورولوژیست مؤسسه سرطان بیمارستان فلوریدا، می گوید: این روش بسیار جالبی است که در عین سادگی بسیار بهتر از روش های رایج عمل کرده و هزینه آن نیز بسیار کم است.

زمانی که یک تومور سرطانی شروع به رشد می کند، بدن اقدام به تولید آنتی بادی هایی می کند. این کیت تشخیص طبی می تواند با استفاده از نانوذرات طلا، اقدام به شناسایی این آنتی بادی ها کند.

زمانی که یک قطره از خون بیمار که با سوراخ کردن نوک انگشت به دست می آید، روی این کیت قرار می گیرد در صورت وجود آنتی بادی ها، نانوذرات موجود در سطح کیت به یکدیگر متصل شده و می چسبند. با این کار ابعاد نانوذرات افزایش می یابد.

یکی از ویژگی های نانوذرات طلا، جذب و پراش نور توسط آن ها است، بنابراین با استفاده از روش آرایه پراش نور پویا (NanoDLSay) می توان ابعاد دقیق این ذرات را شناسایی کرد.

ابعاد این نانوذرات نشان می دهد که آیا شخص دچار سرطان پروستات است یا خیر و در صورت وجود بیماری در چه مرحله از بیماری قرار دارد.

هرچند در این کیت از نانوذرات طلا استفاده شده است اما هزینه آن بسیار کم است. یک بطری از محلول نانوذرات طلا که قیمتی در حدود 250 دلار دارد می تواند برای تولید 2500 تست مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از سرطان ریه، سرطان پروستات دومین سرطان کشنده در میان مردان است که هر سال 240 هزار نفر به آن مبتلا شده و 28 هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15218s, 19q