حل پازل‌هاي رايانه‌اي روشي مفيد براي كاهش استرس ناشي از مصيبت

۱۳۸۷/۱۱/۱۶ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 14990
حل پازل‌هاي رايانه‌اي روشي مفيد براي كاهش استرس ناشي از مصيبت
نتايج پژوهشي كه به تازگي در انگليس انجام گرفته حاكيست؛ اگر افرادي كه به تازگي دچار حادثه يا مصيبتي شده‌اند و در نتيجه استرس زيادي دارند، بلافاصله مشغول حل و تفكر روي معماهاي رايانه‌اي شوند، فشار رواني آنها كه ناشي از حادثه مزبور است، به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد.

محققان دانشگاه آكسفورد كه روي اين تاثير مطالعه كرده‌اند، اظهار داشتند كه اين يافته‌هاي ابتدايي مي‌تواند منجر به كشف روشهاي درماني جديد شود كه مي‌توان به كمك آنها از بروز اين قبيل تاثيرات و پيامدهاي نامطلوب حوادث و مصيبت‌هاي ناگوار و تجربه‌هاي بد در زندگي افراد جلوگيري كرد.

اميلي هولمز، روانشناس اصلي اين پژوهش در بيانيه‌اي خاطرنشان ساخت: يافته ما يك تجربه علمي خالص درباره نحوه عملكرد مغز است كه به كمك آن ما مي‌توانيم تصوير بزرگتري را در اين زمينه درك كنيم. اين گونه استرس و فشارهاي رواني اغلب در مواقعي رخ مي‌دهند كه فرد دچار مصدوميت يا جراحت مي‌شود و يا ديگران را در شرايط مجروحيت و يا حتي مرگ مشاهده مي‌كند. علائم اين اختلال رواني عبارت از تحريك پذيري و خشم زودهنگام، مشكلات و اختلال در خواب، مشكل در تمركز، ترس بيش از حد و واكنش‌هاي افراطي هستند.

به گزارش ایسنا، محققان آكسفورد فيلمي را به 40 داوطلب سالم نشان دادند كه صحنه‌هايي از جراحت و تبليغاتي درباره خطرات رانندگي پس از مصرف الكل را داشت. پس از 30 دقيقه نيمي از اين افراد به مدت 10 دقيقه يك معماي خانه چيني رايانه‌اي را انجام دادند اما نيمي ديگر اين كار را نكردند. پس از يك هفته معلوم شد ديدن تصاوير ذهني برگشتي از صحنه‌هاي نامطلوب در افرادي كه خانه چيني رايانه‌اي انجام داده بودند بسيار كمتر از افرادي بود كه پازل رايانه‌اي را حل نكرده بودند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05615s, 18q