10 هزار بهيار براي جبران كمبود پرستار به نظام سلامت وارد مي‌شوند

به نام پرستاران به كام وزارت بهداشت!

۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۱۷:۰۵ - کد خبر: 149932

سلامت نیوز: يك چشم به ساعت دوخته و چشم ديگرش به در است تا بلكه زودتر همراهش از در وارد شود و براي غذا خوردن از او كمك بگيرد. هرچند وظيفه بهيار است تا به بيمار براي انجام چنين اموري كمك كند اما كمبود نيروهاي بيمارستاني نه فقط درباره پرستاران كه شامل بهياران هم مي‌شود، به همين خاطر بسياري از امور بيماران توسط همراهانشان انجام مي‌شود و اگر بيماري همراه نداشته باشد. . .

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه جوان در ادامه نوشت: حالا اما معاونت پرستاري وزارت بهداشت مي‌خواهد با تربيت 10 هزار بهيار طي دوره‌هاي يك ساله اين نيروها را براي كاهش فشار كاري پرستاران به بيمارستان‌ها تزريق كند اما انگار اين اقدام نتوانسته پرستاران ناراضي از فشار مضاعف كاري در طرح تحول سلامت را راضي كند.
با اجراي طرح تحول سلامت كه حالا يك سالگي را پشت سر مي‌گذارد، يك اتفاق مهم در حوزه بيمارستان‌هاي دولتي رخ داد و آن افزايش 10 تا 12 برابري مراجعه مردم براي معالجه بود. با افزايش بار مراجعات مردمي اما حجم كاري پرسنل بيمارستاني و به طور خاص پرستاران به شكل چشمگيري افزايش يافت تا بدانجا كه وزارت بهداشت براي رفع اين فشار راهكار استفاده از دانشجويان ترم آخر پرستاري را به عنوان نيروي كمكي پيشنهاد داد. اين راهكار اما با اعتراض پرستاران و برخي كارشناسان مواجه شد. در عين حال اما فشار كاري طرح تحول به همراه افزايش فاصله درآمد بين پزشكان و پرستاران با ابلاغ كتاب ارزشگذاري نسبي تعرفه‌ها، احساس تبعيض بيشتر را هم چاشني فشار كاري پرستاران كرد. حالا به گفته معاون پرستاري 10 هزار بهيار به منظور انجام خدمات كمكي پرستاري تربيت و به مراكز بهداشتي- درماني اختصاص مي‌يابند. بنا به اظهار محمد اين تعداد بهيار به مدت يك سال آموزش داده مي‌شوند و پس از آن از طريق مكانيسم‌هاي غيردولتي مشغول به كار مي‌شوند.

سرپوش يا كمك !
هرچند تربيت اين 10 هزار نيرو و تزريق آنها به مراكز درماني مي‌تواند بخشي از بار كاري پرستاران را كاهش دهد اما اين سياست وزارت بهداشت با اعتراض پرستاران مواجه شده است.
محمد شريفي‌مقدم، دبيركل خانه پرستار اين طرح را نوعي سرپوش گذاشتن بر مطالبات واقعي جامعه پرستاري كشور و بي‌توجهي به خواسته واقعي آنان مي‌داند. به گفته وي، طي تفاهمنامه‌اي كه بين وزارت بهداشت و شركت تعاوني فراگير پرستاران كه اخيراً به شركت تعاوني كاركنان نظام سلامت تغيير نام داده امضا شده، اين شركت مي‌تواند طي يك سال تعداد 10 هزار نفر بهيار يك ساله تربيت كند. بنا به تأكيد دبيركل خانه پرستار در حال حاضر كمبود نيرو وجود ندارد. وي تصريح مي‌كند: در شرايطي كه با وجود ۱۸۰ دانشكده پرستاري تنها ۹ هزار پرستار در سال فارغ‌التحصيل مي‌شوند يك تعاوني چطور مي‌تواند ۱۰ هزار بهيار در سال تربيت كند؟ از سوي ديگر با وجود 10 هزار فارغ‌التحصيل در سال چه نيازي به جذب و تربيت نيروي جديد و غيرمتخصص است؟
قائم‌مقام سازمان نظام پرستاري نيز با طرح «تربيت بهيار يك ساله» موافق نيست. احمد نجاتيان ضمن اذعان به كمبود پرستار به خصوص در مناطق محروم مي‌افزايد: ‌برخي عنوان مي‌كنند كه از روش‌هاي غيردانشگاهي اين موضوع انجام شود و برخي ديگر نيز عنوان مي‌كنند بايد ابتدا تركيب پرستاري كشور را سنجيد تا كمبود‌ها مشخص شود.

حفظ شأن پرستاران
در برابر اين واكنش، ميرزابيگي، معاون پرستاري وزارت بهداشت اين طرح را در جهت ارتقاي جايگاه پرستاران ارزيابي مي‌كند و مي‌گويد: با وضعيت فعلي، منزلت يك فرد تحصيلكرده دانشگاهي تنزل يافته و به « دم دست‌ترين فرد » در نظام سلامت تبديل شده است كه بايد پاسخگوي ابتدايي‌ترين تا تخصصي‌ترين خدمات به بيمار، همراه بيمار، پزشك و سيستم سلامت باشد. به باور وي مراقبت‌هاي اوليه جزو شرح وظايف پرستارحرفه‌اي و دانشگاهي نيست. در كشور ما نيز در سال‌هاي گذشته رده‌هاي كارداني، بهياري و كمك بهياري را پيش از پرستاري داشتيم اما بنا به دلايلي اين دوره‌ها حذف شدند اين در حالي است كه در همه جاي دنيا سطوح پرستاري از اوليه تا تخصصي سطح‌بندي شده است. به گفته ميرزابيگي قرار است نيروهايي كه در جريان اين طرح تربيت مي‌شوند بسته به نياز منطقه‌اي، نياز بومي و آمايش سرزميني مناطق محروم و غيرمحروم در سراسر كشور با توزيعي متناسب تربيت شوند و سپس براي به كار‌گيري آنها فكري بشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11191s, 19q