عوارض جبران‌ناپذیر افراط در مصرف نمک

۱۳۹۴/۰۳/۱۱ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 149993

سلامت نیوز: یک دکترای تغذیه با تاکید بر اینکه افراط در مصرف نمک باعث افزایش دفع کلسیم بدن می‌شود، گفت: با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی و در نهایت موجب پوکی زودرس استخوان‌ها و سنگ کلیه می‌شود.

دکتر مینو فروزانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در افراد سالم مواد غذایی و ترکیبات دارای پروتئین و نمک طعام (کلرید سدیم) باعث دفع بیش از حد ماده معدنی کلسیم در ادرار می‌شود، گفت: به ازای دفع 2300 میلی‌گرم سدیم در کلیه‌ها، 20 تا 60 میلی‌گرم کلسیم نیز دفع می‌شود.

وی گفت: در بزرگسالان با سوخت و ساز یک گرم پروتئین، یک میلی گرم کلسیم نیز به همراه آن دفع می‌شود. بنابراین در شرایط دریافت کم پروتئین و سدیم، نیاز به کلسیم برای یک فرد ممکن است تا 450 میلی‌گرم در روز کاهش یابد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: اگر دریافت این مواد زیاد باشد (رژیم غذایی پرپروتئین و پرنمک)، ممکن است نیاز به کلسیم به حدود 2000 میلی‌گرم روزانه نیز برسد. این در حالیست که مصرف مواد دیگری که موجب سوء جذب کسیم می‌شوند، در طولانی مدت تاثیر این وضعیت را تشدید می‌کند.

فروزانی گفت: کمبود ویتامین D که اکنون شیوع بالائی درجوامع بشری دارد، خود موجب کاهش جذب کلسیم می‌شود.

این دکترای تغذیه خاطرنشان کرد: با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی و در نهایت موجب پوکی زودرس استخوان‌ها و سنگ کلیه نیز می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39997s, 19q