درمان آسیب‌های نخاعی با داروهای سرطان

۱۳۹۴/۰۳/۱۲ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 150112

سلامت نیوز:آزمایش‌های جدید روی موش‌ها نشان داد برخی از داروهای تست‌شده برای سرطان می‌توانند در درمان آسیب‌های نخاعی نیز کاربرد داشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،پزشکان انگلیسی اعلام کردند: موش‌هایی که تحت درمان با داروهای سرطان از گروه «نوتلین»‌ها بوده‌اند، نسبت به موش‌های دیگر در فعالیت‌های حرکتی‌شان بهبودی بیشتری مشاهده شده است. این داروها که فعلاً روی موش‌ها آزمایش می‌شوند ممکن است طی 10 سال آینده در انسان هم مورد بررسی قرار گیرند.
در حال حاضر هیچ روش درمانی مؤثر و تأیید شده برای آسیب‌های نخاعی وجود ندارد. چنین آسیب‌هایی توانایی فرد در حرکت دادن برخی از اعضای بدن را مختل می‌کند. همچنین این آسیب‌ها اغلب اوقات دائمی است زیرا رشد مجدد عصب‌های نخاعی بسیار سخت است.


آزمایش انجام شده روی موش‌ها نشان داد این داروها تأثیر متقابل مجموعه‌های خاصی از پروتئین‌ها را که رشد عصب را محدود می‌کنند، متوقف می‌سازد. این داروها علاوه بر از بین بردن تومورها در موش‌هایی که دچار آسیب نخاعی بودند، امکان رشد مجدد عصب در نواحی آسیب دیده را فراهم کردند به این مفهوم که 75 درصد موش‌ها از خطر فلج شدن حفظ شده و قادر به حرکت کردن بودند.به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، «سیمون دی گیووانی» از کالج سلطنتی لندن و متخصص ارشد این مطالعه گفت: اعصاب در نخاع برخلاف اعصاب در دست‌ها و پاها پس از آسیب دیدن نمی‌توانند بازتولید شوند و به همین سبب به دنبال دلیل این تفاوت مهم هستیم. در حال حاضر مکانیزمی را شناسایی کرده‌ایم که بازتولید عصب را کنترل کرده و داروهای آزمایشی را در دست داریم که امیدواریم ما را به هدف‌مان نزدیک کنند تا بتوانیم یافته‌های خود را در نهایت در سطح بالینی و برای درمان بیماران مورد استفاده قرار دهیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9948s, 19q