گزارش ميداني از محل احداث بزرگراه شوشتري در پارك ملي سرخه‌حصار

با تذكر محيط زيست عبور بزرگراه از سرخه حصار متوقف شد

۱۳۹۴/۰۳/۱۲ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 150118

سلامت نیوز:درشرايطي كه سازمان منابع طبيعي تهران و شهرداري منطقه ١٣ درآخرين روزهاي سال گذشته، طي قراردادي برسرعبور بخش‌هايي از بزرگراه شوشتري از سرخه حصار توافق كردند، هادي ذاكري، شهردار اين منطقه درگفت‌وگو باما اعلام كرد، به دنبال تذكر سازمان محيط زيست استان تهران مبني براينكه براي احداث اين بزرگراه بايد از اين سازمان مجوزهاي لازم اخذ شود، طرح انتقال احداث بزرگراه و جابه‌جايي درختان سرخه حصارعملا متوقف شد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،صبح ديروز خبرنگار ما به همراه محمد حقاني، رييس كميته محيط زيست شوراي شهر و شهردارمنطقه ١٣، درمحل پارك سرخه حصار حاضر شدند تا از نزديك اخبار منتشر شده درباره عبور بزرگراه شهيد شوشتري و قطع درختان را بررسي كنند. چند روز پيش، رييس سازمان حفاظت از محيط زيست استان تهران، طي مصاحبه‌اي با روزنامه اعتماد خبر از شروع عمليات احداث بزرگراه از وسط پارك ملي سرخه حصار داده بود. از سوي ديگر بررسي‌هاي خبرنگار مانيز حكايت از آغاز طرح انتقال درختان از محل احداث بزرگراه و نيز توافق منابع طبيعي و شهرداري منطقه ١٣، براي احداث اين بزرگراه داشت.


درجريان بازديد ديروز از محل احداث بزرگراه در پارك ملي سرخه حصار، ابتدا شهردار منطقه با نشان‌دادن زميني به وسعت حدود هزار متر گفت: اين زمين، همان جايي است كه گفته مي‌شود درختان آنها قطع شده است. درحالي كه اصلا چنين چيزي صحت ندارد. بلكه بعد از انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبياء، تنها ١٨ درخت كه در مسير آغاز بزرگراه شوشتري بوده منتقل شده است. ذاكري به نقطه‌اي به فاصله حدود ٥٠٠ متري محلي كه از درختان خالي شده اشاره مي‌كند و مي‌گويد: تونل از آنجا آغاز مي‌شود. در حقيقت بايد اين مسير كلا از درختان پاك شود اما طبق اصول علمي كشاورزي انتقال درختان به نقطه‌اي ديگر در همين مسير صورت مي‌گيرد.


به گفته وي در مجموع ٢٢٠ اصله درخت بايد براي احداث اين بخش از بزرگراه منتقل شود. وي درمورد اينكه چرا در قرارداد منعقد شده، مطابق قانون نماينده‌اي از محيط زيست حضور نداشته است‌؟ گفت: طبق آنچه در قرارداد آمده، پيمانكار اين بزرگراه موظف است كليه مراحل طراحي و اجراي اين پروژه را انجام دهد و دراين راه هر مجوزي را هم كه لازم است اخذ كنند. بنابراين، اين وظيفه پيمانكار است كه مجوزمحيط زيست را بگيرد.


اوايل سال جاري سازمان محيط زيست به يك‌باره متوجه مي‌شود كه در بخشي از پارك جنگلي سرخه‌حصار، شهرداري منطقه در حال عمليات عمراني است. بنابراين بلافاصله با مراجعه به دستگاه قضايي حكم توفق اين فعاليت را مي‌گيرد. رييس سازمان محيط زيست تهران درمصاحبه با «اعتماد» گفته بود: «عمليات شروع شده و دو ساعت نيز انجام شده بود و ما به محض اينكه مطلع شديم، اين تخلف را پيگيري كرديم و توانستيم حكم قضايي براي توقف عمليات شهرداري در درون پارك را بگيريم.»


اما برخلاف سخنان شهردار منطقه، گفته مي‌شود ابعاد قطع يا انتقال درختان بسيار بيشتر از اين رقم‌هاست به‌طوري‌كه صحبت از زيرو رو كردن خاك بيش از شش هكتار از اين پارك ١٢٠٠ هكتاري است. با اين وجود ذاكري مدعي است تمام اينها شايعه است وصحت ندارد: اصلا هنوز كار شروع نشده كه بخواهيم شش هكتار را از بين ببريم. پروژه هنوزدر مرحله مطالعاتي است.


البته اين درحالي است كه براساس تحقيقات روزنامه اعتماد و منابعي كه در اختيار است سازمان منابع طبيعي تهران در تاريخ ١٩ /١/٩٤، طي نامه‌اي به شماره ١٥٦/٦٧/٩٤ در يك نامه سه‌بندي به شهردار منطقه از او مي‌خواهد تا موارد كارشناسي را در مورد انتقال درختان رعايت كند. دربند دوم اين نامه آمده است كه شهرداري تا قبل از آن با روش‌هاي سنتي و با استفاده ازبيل و كلنگ، درختان را از خاك خارج و منتقل مي‌كرده، بايد از ماشين‌هاي مخصوص براي اين انتقال استفاده كند. اين بند به اين معناست كه تا قبل از اين نامه، انتقال درختان بدون نظارت منابع طبيعي و محيط زيست آغاز شده بود اما روايت شهردار منطقه در مورد اين مساله روايت ديگري است: اولا كه دراين بند آمده «رييس» پارك اينها را مي‌گويد و خود مسوولان محيط زيست چيزي را نديده‌اند، ثانيا: ما قبل از اين نامه اصلا انتقال درختان را شروع نكرده بوديم كه بخواهيم با بيل و كلنگ آنها را منتقل كنيم. در واقع نامه سازمان منابع طبيعي نوعي توصيه‌نامه بود.»


به گفته ذاكري تازه همان روزها كار انتقال درختان آغازشده بود كه سازمان محيط زيست طي نامه‌اي اقدام شهرداري را غيرقانوني مي‌خواند و خواستار توقف عمليات اجرايي آن مي‌شود. شهردار منطقه در مورد اين نامه مي‌گويد: اين نامه و تذكر اواخر فروردين به دست ما رسيد و ماهم بلافاصله كار را تعطيل كرديم تا مجوزهاي لازم از سازمان محيط زيست اخذ شود.


درختان به كجا منتقل شدند
همراه با شهردار منطقه ١٣ و حقاني، رييس كميسيون محيط زيست شورا راهي قسمتي از پارك مي‌شويم كه گفته مي‌شود درختان به آن قسمت منتقل شده‌اند. ميني بوس ون حامل گروه در منطقه‌اي از حاشيه پارك متوقف مي‌شود و شهردار تعدادي درخت را كه به رديف كاشته شده‌اند، نشان مي‌دهد و مي‌گويد: اينها همان درختاني هستند كه از محل ورودي كه ديديد، جابه‌جا شده و به اينجا منتقل و كاشته شده‌اند كه خدا را شكر، همگي گرفته‌اند و هيچ كدام خشك نشده‌اند.


همراه گروه نماينده پيمانكار (قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا كه قرار است بزرگراه شهيد شوشتري را احداث كند) نيز در محل حضور دارد. وي با نشان دادن نقشه‌هايي در توضيح پروژه بزرگراه مي‌گويد: اين بزرگراه را مي‌توان به دو بخش تقسيم كرد. بخشي كه در منطقه ١٥ واقع است و حدود ٥ كيلومتر طول دارد و بخشي كه دراين منطقه يعني منطقه ١٣ قرار دارد و حدود ١١ كيلومتر طول دارد. در مورد منطقه ١٣، اين بزرگراه از پادگان‌هاي سپاه، پادگان پازوكي، دره رزك ودرنهايت از سرخه حصار مي‌گذرد. در تمام طول مسير براساس طراحي‌هاي انجام شده، بزرگراه از روي زمين عبور نخواهد كرد بلكه يا از داخل شش تونل ١٥٠، ٧٠٠ و ١تا ٢ كيلومتري مي‌گذرد يا جاده از سطحي پايين‌تر از سطح زمين (تا منفي ٥) عبور مي‌كند و با پل‌هاي پايه بلند به سطح متصل مي‌شود و با فضاسازي محيط زيستي پيوستي زيبا و دلنشين دارد.


وي اضافه مي‌كند: البته تونل‌هاي زير‌زميني و جاده‌هاي پايين از سطح زمين، از لحاظ اقتصادي گران‌تر از جاده‌هاي معمولي تمام مي‌شود. اما وقتي كه ما طرح تونل‌هاي زير‌زميني را براي رعايت مسائل زيست محيطي به شهرداري داديم، شهرداري قبول كرد كه مابه‌التفاوت قيمت تمام شده طرح را بپردازد.


نماينده پيمانكار، در بخش ديگري از سخنان خود با ذكر اينكه هنوز هيچ يك از اين طرح‌ها به تاييد مراجع ذيصلاح از جمله محيط زيست نرسيده گفت: اين بزرگراه درحقيقت رينگ بزرگراهي تهران را كامل مي‌كند. تاكنون براي سه بخش شمال، جنوب و غرب تهران بزرگراه احداث شده كه به هم وصل هستند حالا با احداث اين بزرگراه در ضلع شرقي، و اتصال آن به سه بزرگراه ياد شده، رينگ بزرگراهي تهران كامل مي‌شود. به گفته وي، احداث اين بزرگراه يكي از بزرگراه‌هاي منحصر بفرد در جهان خواهد بود كه كاملا با معيارهاي زيست محيطي تطابق خواهد داشت. باتوجه به اين پاسخ‌هاي شهرداري و پيمانكاران بايد در روزها و ماه‌هاي آينده منتظر نظرات سازمان محيط زيست درباره طرح بزرگراه شهيد شوشتري و عبور آن از پارك ملي سرخه‌حصار بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40412s, 19q