700 ميليارد تومان کسري بودجه سال جاري وزارت بهداشت باقي مي ماند

۱۳۸۷/۱۱/۱۷ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 15012
 700 ميليارد تومان کسري بودجه سال جاري وزارت بهداشت باقي مي ماند
دکتر " رحمت الله حافظي" روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران ايرنا و فارس اظهارداشت: وزارت بهداشت تاکنون يک هزار و 600 ميليارد تومان کسري و بدهي از سال هاي قبل دارد که اگر 450 ميليارد تومان فروش سهام و حدود 380 ميليارد تومان اصلاحيه بودجه محقق شود باز هم 770 ميليارد تومان کسري و بدهي بودجه براي وزارت بهداشت باقي مي ماند.
حافظي با بيان اينکه قرار است 380 ميليارد تومان از طريق اصلاحيه بودجه با تصويب مجلس شوراي اسلامي در اختيار وزارت بهداشت قرارگيرد، گفت: البته اين وزارتخانه ،پيشتر 150 ميليارد تومان از اين رقم را در قالب اصلاحيه بودجه گرفته است.
وي اظهارداشت: در زمان حاضر نحوه توزيع بودجه ميان دانشگاههاي علوم پزشکي در وزارت بهداشت درحال بررسي و برنامه ريزي است .
وي به فروش 450 ميليارد تومان سهام کارخانجات دولتي به نام وزارت بهداشت براي جبران بخش ديگري از کسري بودجه اشاره کرد و گفت: فروش اين سهام را در بازار بورس به تدريج شروع کرده ايم.
حافظي با اشاره به کاهش ارزش اين سهام در بازار بورس اظهارداشت:‌فروش سهام ياد شده سخت است زيرا ارزش آن کم شده اما سعي مي کنيم با روش ها و تمهيداتي بتدريج آنها را به فروش رسانده تا به رقم مورد نظر 450 ميليارد تومان دست يابيم.
وي همچنين تاکيد کرد :‌با توجه به کاهش ارزش سهام ياد شده تعجيلي براي فروش آن نداريم و همه را يکجا نمي فروشيم .
وي اظهارداشت : با اين اوصاف حقوق بهمن و اسفند کارکنان را مي دهيم و با مصوبه مجلس هم سال را به خوبي به پايان مي رسانيم .
وي با بيان اينکه با کسري بيش از 700 ميليارد تومان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ، بخشي از مطالبات کارکنان باقي مي ماند اظهارداشت : اين مطالبات گاهي به سنوات بسيار قبل باز مي گردد که به عنوان مثال مطالبات مرخصي سال هاي 65تا 75 مناطق محروم کارکنان دانشگاه علوم پزشکي ياسوج از جمله آنها است که هنوز پرداخت نشده است .
وي در پاسخ به سوال ايرنا در خصوص اينکه کميسيون بهداشت مجلس پيشنهاد داده بود که در اصلاحيه بودجه هزار ميليارد تومان براي جبران بخشي از کسري و بدهي وزارت بهداشت جابجا شود اظهارداشت: کميسيون بهداشت و درمان مجلس اين پيشنهاد را به کميسيون تلفيق داد اما از سوي کميسيون ياد شده اين پيشنهاد پذيرفته نشد و در نهايت با همان 380 ميليارد تومان موافقت شد.
وي در پاسخ به سوال ايرنا در خصوص اينکه "آيا به جاي سهام 450 ميليارد توماني نمي توانيد اعتبار نقدي بگيريد؟" ، گفت:‌ کسري بودجه موضوعي است که سالها شاهد آن هستيم و بايد ريشه اي آن را حل کرد.
معاون وزير بهداشت در ادامه به ميزان پرداختي بيمه ها به دانشگاه هاي علوم پزشکي اشاره کردو گفت: اين پرداختي ها به موقع و درحدخدمات ارائه شده از سوي دانشگاه ها نيست.
حافظي به پيشنهادي که وزارت بهداشت براي رفع اين مشکل به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري ارائه داده ، اشاره کرد و گفت:‌اين معاونت کليات پيشنهاد ياد شده را پذيرفته است.
اين مقام وزارت بهداشت گفت: اين وزارتخانه اکنون 87 هزار تخت بيمارستاني دولتي دارد که از اين تعداد حدود 40 هزار تخت متعلق به مناطق غير برخوردار است و دولت ، قطعا بايد به عنوان يک وظيفه حاکميتي ، به آنها يارانه پرداخت کند.
حافظي افزود : حدود 48 هزار تخت بيمارستاني ديگر هم در مناطق برخوردار قراردارد که بيمارستان هاي اين مناطق ، اعتبارات خود را بابت حقوق کارکنان از محل بودجه عمومي دولت، دريافت مي کنند .
وي اظهار داشت : به پيشنهاد وزارت بهداشت رابطه مالي بين خزانه و اين بيمارستان ها بابت حقوق بايد قطع شود و اين اعتبارات به صندوق بيمه رفته تا به اعتبارات قبلي آن افزوده شود تااين بيمارستان ها در ازاي عملکردي که دارند از بيمه ها معادل 6/3 کا - ضريب جراحي پزشک - اعتبار بگيرند.
وي اظهارداشت: از سوي ديگر هم بايد خدمات پايه و استانداردها را تعريف کنيم و بيمارستان ها را مکلف کنيم که در ازاي آن تعرفه اي که مي گيرند ، خدمات را هم به خوبي ارايه دهند و اينکه مطلع باشند حيات آنها به برخورد مناسب با بيمار بستگي دارد و اگر با برخوردهاي خود مراجعان را دفع کنند‌، قطعا تا آخر ماه ، حقوقشان تامين نمي شوند.
وي با بيان اينکه بيمه ها ازاين پيشنهاد استقبال کردند ، پيش بيني کرد: تا دو ماه اول سال آينده دراين زمينه با معاونت مديريت و برنامه ريزي رياست جمهوري به جمع بندي نهايي رسيده و لايحه آن به مجلس تقديم مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.67059s, 19q