کبد مصنوعي اميد تازه اي براي درمان بيماران کبدي فراهم مي کند

۱۳۸۷/۱۱/۱۷ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 15014
 کبد مصنوعي اميد تازه اي براي درمان بيماران کبدي فراهم مي کند
ساخت کبد مصنوعي، از دستاوردهاي محققان ايراني در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي است که در جشنواره و نمايشگاه ملي نوآوري و شکوفايي ارايه شده است.
دکتر "جلاالدين غنوي" محقق کبد مصنوعي در حاشيه نمايشگاه ملي نوآوري و شکوفايي در گفت و گو با ايرنا گفت: اين دستگاه قادر است شرايط مناسبي را براي انجام کليه فعاليت هايي که در يک کبد طبيعي روي خون انجام مي شود به وجود آورد.
وي افزود: ابتدا خون فرد بيمار از طريق يک لوله از شريان ها وارد قسمتي از دستگاه مي شود که پلاسما را از سلول هاي خوني جدا مي کند، سلول هاي خوني جدا شدهT بلافاصله از قسمت انتهايي دستگاه وارد بدن بيمار مي شود و در نهايت پلاسماي خون وارد بخش ديگري مي شود که گوي هاي شيشه اي در آنجا قرار دارد.
غنوي ادامه داد: پلاسما و ماتريس نانوساختار روي اين گويه ها مستقر مي شود و سلول هاي کبدي جداسازي شده روي آن قرار مي گيرد و به اين ترتيب دفع سموم بدن از پلاسما توسط سلول هاي کبدي موجود در اين سيستم انجام خواهد شد.
محقق دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اينکه اين طرح ويژگي هاي منحصر به فردي دارد که آن را از نمونه هاي خارجي که پيش از اين ساخته شده، متمايز مي سازد گفت: در اين طرح، با استفاده از روش هاي مهندسي بافت، سلول هاي کبدي در يک آشيانه سلولي مستقر مي شوند.
دکتر غنوي گفت: اين دستگاه، مدل شبيه سازي شده از کبد طبيعي است که با ساختار ساده اي براي دفع سموم و مواد زايد از بدن طراحي شده است.
وي افزود: در اين طرح در بخشي از دستگاه کبد مصنوعي ساختارهاي گوي شکل شيشه اي وجود دارد که به عنوان غشاء، چسبندگي لازم براي اتصال 10 ميليارد سلول کبدي به يکديگر را تامين مي کند تا سلول هاي کبدي جداسازي شده عملکردي طبيعي داشته باشند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد: اگر چسبندگي لازم بين سلول هاي کبدي وجود داشته باشد، ميزان فعاليت اين سلول ها به صورت لگاريتمي افزايش خواهد يافت.
غنوي گفت: سلول هاي توليد شده با استفاده از ماتريکس نانو کاملا مشابه سلول هاي طبيعي کبد، فعاليت هاي متابوليکي نظير ساخت پروتئين و جذب سلول هاي چربي و کربوهيدرات ها را انجام مي دهند.
وي گفت: اين مجموعه شامل 10 ميليارد سلول مشابه کبدي است که با الگوبرداري از سلول هاي کبد طبيعي به صورت سه بعدي ساخته شده، اين سلول ها نوعي نانو کريستال هستند که قابليت تکثير و بازسازي را دارند.
محقق ساخت دستگاه کبد مصنوعي يادآور شد: در حقيقت اين روش نوعي سلول درماني است که با استفاده از آن سلول هاي کبد در خارج از بدن فرد و متناسب با وضعيت بيمار و گروه خوني او براساس فناوري نانو و مهندسي بافت روي گوي هاي شيشه اي نانو ساختار ايجاد مي شود.
وي افزود: اين دستگاه پس از اتصال به رگ ها و شريان هاي اصلي بدن بيمار به طور موقت کار کبد را براي فردي که کبد او دچار نارسايي شده، انجام خواهد داد.
مبتکر کبد مصنوعي تصريح کرد: کبد يکي از بزرگ ترين و پيچيده ترين اعضاي بدن است که انجام بسياري از اعمال متابوليکي بدن نظير ساخت پروتئين و دفع مواد زايد از خون را به عهده دارد. سلول هاي کبدي به طور مداوم پروتئين هايي را ساخته و در خون ترشح مي کنند.
دکتر غنوي در خصوص عملکرد سلول هاي کبد گفت: سلول هاي کبدي باداشتن عمر طولاني، قدرت ترميم شگفت انگيزي نيز دارند، به طوري که وجود 10 تا 20 درصد از کل کبد براي ادامه حيات اين عضو کافي است.
اين دستاورد علمي که حاصل تلاش محققان ايراني است در جشنواره و نمايشگاه ملي نوآوري و شکوفايي ارايه شده است.
هم زمان با مراسم گرامي داشت سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و در سال نوآوري و شکوفايي، نمايشگاه و جشنواره ملي نوآوري و شکوفايي در مصلي امام خميني(ره) برگزار شده که بيش از سه هزار اختراع و نوآوري به نمايش درآمده است.
اين جشنواره که سيزدهم بهمن ماه آغاز به کار کرده ، روز سه شنبه پانزدهم بهمن ماه به کار خود پايان مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
دکتر حمیدی
لطفا اخبار پزشکی را ایمیل کنیدبا تشکر
0.12448s, 19q