مخالفت پرستاران با احیاء بهیاری

۱۳۹۴/۰۳/۱۴ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 150264
مخالفت پرستاران با احیاء بهیاری

سلامت نیوز: تربیت ۱۰ هزار نیروی بهیاری یک ساله برای جبران کمبود پرستار و واکنش اعضای سازمان نظام پزشکی به اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر سلب مسئولیت نظارتی این سازمان، دو موضوع مهم حوزه سلامت در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اظهار نظر معاون پرستاری وزارت بهداشت مبنی بر تربیت یک ساله ۱۰ هزار نیروی بهیاری برای جبران کمبود پرستار در مراکز درمانی کشور، برخی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری به چنین تصمیمی واکنش منفی نشان دادند.

دکتر عباس عبادی عضو هیئت مدیره نظام پرستاری تهران احیاء مجدد عنوان بهیاری در سیستم بهداشت و درمان کشور را موجب تنزل رده های شغلی دانست و گفت: احیاء این عنوان می تواند موجب تنزل در رده های شغلی شده و منجر به تداخل نقش ها شود که این بحث می تواند ایجاد مشکلات و چالش هایی در رده بندی های شغلی کند و بیش از اینکه کمک کننده در امور باشد می تواند دردسر ساز شود.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)، درباره ضرورت وجود رده خدمتی کمک پرستاری در بیمارستانها گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی تکالیفی که در بیمارستانها به عهده نظام سلامت است به همراه بیمار و خانواده وی واگذار می شود و این باعث تداخل نقش و ایجاد آسیب و صدمه به بیمار می شود.

پیش از این محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرده بود که یکی از ۴۵ برنامه این معاونت در سال ۹۴، تربیت و تأمین ۱۰ هزار نفر نیروهای مهارتی غیر دانشگاهی در گروه پرستاری است.

به گفته وی، در همه جای دنیا سطوح پرستاری از اولیه تا تخصصی سطح بندی شده است و در کشورهای مختلف از کشورهای همسایه تا کشورهای اروپایی وغربی نیز این موضوع مشاهده می شود. در دنیا برای این مشکل راهکار وجود دارد که چه باید کرد تا هم خدمات عمومی و هم خدمات تخصصی پرستاری به مردم ارائه شود و در عین حال هر کس متناسب با شأن، درجه و سطح تحصیلی خود ارائه خدمات کند.

این در حالی است که شمس الدین شمس دیگر عضو شورای عالی نظام پرستاری با تأکید بر اینکه تردیدی در وجود رده ای پیش از کارشناسی پرستاری نیست، گفت: اما به هیچ وجه عنوان بهیاری را برای این رده خدمتی قبول نداشته و وزارت بهداشت نیز باید به این مسئله گردن گذارد زیرا اگر این اتفاق نیافتد چالش ها و بحث ها پیرامون این مسئله تداوم خواهد داشت.

اما معاون پرستاری وزارت بهداشت معتقد است که با شرایط فعلی از یک سو نیاز بیماران تأمین نشده و از سوی دیگر شرح وظایف افراد تداخل یافته و پرستاران متخصص به وظایف اصلی خود نمیرسند و چهره ای از پرستاری به نمایش گذاشته می شود که باعلم و تخصص وی فاصله دارد.

واکنش نظام پزشکی به اظهارات وزیر بهداشت

موضع تند وزیر بهداشت در مقابل کم کاری سازمان نظام پزشکی در برخورد با زیرمیزی پزشکان و تهدید این سازمان مبنی بر سلب مسئولیت نظارتی نظام پزشکی، با واکنش برخی اعضای شورای عالی نظام پزشکی مواجه شد. بطوریکه دکتر نوید ناصری عضو شورای عالی نظام پزشکی در خصوص اظهارات اخير وزير بهداشت مبني بر عدم رضايت از سازمان نظام پزشکي و سلب اختيار نظارتی از آن، ابراز داشت: خوب يا بد عمل كردن سازمان در بحث نظارت در راستاى تفاهم نامه اخير سازمان و وزارت بهداشت، به مفهوم انتظار ايفاى نقش پليسى براى سازمان نيست كه چنين امكاناتى براى نظام پزشكى هم فراهم نشده است.

وی معتقد است که اگر امكانات لازم به سازمان نظام پزشکي تخصيص داده شده و از عهده تعهدات مكتوب خود بر نيامده است، نظر مقام وزارت كاملا صحيح است که در غير اين صورت بيشتر در جهت تضعيف نهاد صنفى غير دولتى نظام پزشكى و ناكارآمد انگارى آن است.

به گفته عضو شورای عالی نظام پزشکی، اعمال نفوذ و رفتار وزارت و دانشگاه هاى علوم پزشكى تابعه در ناكارآمد نشان دادن سازمان در همين موضوع هم كاملا نياز به بررسى دارد كه شواهدى دال بر اين موضوع موجود است.

در همین حال دکتر غلامعلی عکاشه رئيس انجمن ارتوپدی ايران در خصوص عدم رضايت وزارت بهداشت از عملکرد سازمان نظام پزشکي و اشاره وزير به اين مهم که اگر نظام پزشکي خوب عمل نکند نظارت را هم مثل تعرفه مي‌گيريم، تصريح کرد: اگر وزير بهداشت مي‌گويد که نظارت را از سازمان نظام پزشکي مي‌گيريم يعني تمامی اختيارات نظام پزشکي در دست اوست و اين سازمان منتخب جامعه پزشکي نخواهد بود در حالي که وزارت بهداشت از نظر قانوني حق دخالت در کار نظام پزشکي را ندارد.

وي افزود: هدف وزير بهداشت از اين گفته تضعيف سازمان نظام پزشکي بوده در حالي که اين سازمان بسيار شفاف و در جهت منافع مردم و پزشکان حرکت مي کند و هر کس که در راستاي تخريب اين سازمان قدم بردارد بواقع در جهت بي اعتبار کردن تمام ا قدامات جامعه اي گام برداشته که بوسيله هزاران پزشک و پيراپزشک پشتيباني مي‌شود.

عضو مجمع انجمن‌هاي پزشکي ادامه داد: اين تضعيف‌ها غير از دلسرد کردن جامعه پزشکي و منتخبين آنها که در نظام پزشکي‌هاي سراسر کشور حضور دارند نتيجه اي در پي نخواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سخر
مخالفم
0.12488s, 19q