معتاداني که قصد ترک اعتياد دارند پس از مدتي دوباره گرفتار مي شوند

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۱ - کد خبر: 15050
 معتاداني که قصد ترک اعتياد دارند پس از مدتي دوباره گرفتار مي شوند
سعيد صفاتيان در گفت و گو با ايرنا، با بيان آنکه اعتياد يک بيماري مزمن و پس رونده است، تصريح کرد: بازگشت مجدد فرد معتاد به اعتياد به عوامل مختلفي همچون محيط و شرايط زندگي آنها بستگي دارد هرچند که عامل مهم نداشتن انگيزه و ناتواني براي برخورد با مشکلات در عدم ترک اعتياد فرد معتاد تاثير بسزايي دارد.
به گفته وي، روش سم زدايي تنها بخشي از درمان اعتياد است ولي مهمترين مرحله
درمان يک معتاد بخش روانپزشکي است زيرا موثرترين عامل اعتياد وابستگي رواني فرد به ماده مخدر است که منجر به طولاني شدن مدت درمان مي شود.
صفاتيان با اشاره به اجراي طرح درمان با متادون در ايران، اظهار داشت: ايران جزء پنج کشوري است که در دنيا براي درمان اعتياد از اين دارو استفاده مي کنند.
مديرکل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، خاطرنشان کرد: متادون از مواد افيوني تشکيل شده و بيشتر در درمان وابستگي فرد به مواد افيوني همچون هروئين، کدوئين و مرفين کاربرد دارد.
وي يادآور شد: به اعتقاد کارشناسان 60 درصد کساني که اعتياد دارند پس از درمان با متادون ديگر به اين معضل روي نمي آورند در حالي که براساس آمارهاي محيط هاي باز و بدون محدوديت اين رقم 30 درصد است.
صفاتيان با اشاره به اينکه داروي متادون مصوبه جهاني دارد، گفت: ترک اعتياد با روش متادون درماني يک روش علمي و براساس تحقيقات کارشناسانه انجام مي شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص ترک اعتياد با استفاده از شربت ترياک(اپي تينک)،گفت: اين شربت به عنوان دارو براي درمان معتادان خاص در حال تهيه است.
وي اظهار داشت: استفاده از شربت ترياک براي درمان همه معتادان ميسر نيست بلکه اين دارو که مراحل آزمايشي خود را مي گذارند تنها براي معتادان خاص است و در مراکز درماني تحت پوشش ستاد مواد مخدر توزيع مي شود.
مديرکل درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: دو هزار و 500 نفر در کشور دوره درماني ترک با شربت ترياک را که از سه تا هشت ماهه است پشت سر مي گذارنند و براساس تحقيقات درصد موفقيت ترک اعتياد به خصوص اعتياد به مواد مخدر سنتي"ترياک" از اين طريق بسيار بالاست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37882s, 18q