عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران:‌

كارآيي گسترده ام.آر.يو ديناميك ناشناخته مانده است

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 15051
كارآيي گسترده ام.آر.يو ديناميك ناشناخته مانده است
مهيار غفوري در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به اينكه هم اكنون دو نوع MRU با عناوين ديناميك و معمولي وجود دارد، بيان داشت: نوع معمولي MRU كه به طور معمول در كشور انجام مي‌شود، در تشخيص تخصصي و فوق‌تخصصي بيماري كار‌آيي لازم را ندارد.
وي تصريح كرد: هر‌چند چندين مركز در كشور قابليت انجام نوع ديناميك MRU را دارند، اما به دليل نا آشنايي پزشكان و متخصصان اطفال و راديولوژي با دستگاه MRU ديناميك اين نوع از MRU كمتر در كشور انجام مي‌شود.
وي با اشاره به كاربردهاي MRU ديناميك در تشخيص بيماري‌هاي دستگاه ادراري در اطفال، افزود: اين نوع MRU شكل ظاهري بسيار واضح كليه و عملكرد كليه را از جهت بروز انسداد در راه آن نشان مي‌دهد؛ در حالي كه نوع معمولي MRU تنها ظاهر كليه را نشان مي‌دهد.
اين متخصص راديولوژي تصريح كرد: منحني‌هاي رسم شده توسط MRU ديناميك معادل منحني‌هايي است كه در پزشكي هسته‌اي به كمك ايزوتوپ اسكن رسم مي‌شود؛ در حالي كه در ايزوتوپ اسكن، اشعه راديواكتيو به بدن فرد برخورد مي‌كند و شكل ظاهري خوبي از كليه‌ها نشان داده نمي‌شود.
وي در پايان با اشاره به اتخاذ روش درماني بهتري به كمك اين تست نسبت به نوع معمولي MRU ،خاطرنشان كرد:‌ MRU ديناميك با هزينه بسيار پايين مي‌تواند جايگزين چهار تست جداگانه از جمله ايزوتوپ اسكن شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.61968s, 19q