اهداي عضو در كشور نيازمند اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي است

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۳ - کد خبر: 15052
اهداي عضو در كشور نيازمند اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي است
سارا محمدپور در گفت‌و‌گو با فارس، اظهار داشت: ميزان قابل توجهي از تصادفات رانندگي جهان متعلق به ايران بوده و متأسفانه بيش‌ترين تعداد مرگ‌ و مير از اين حيث اتفاق مي‌افتد كه از اين تعداد برخي از هموطنان ما دچار مرگ مغزي مي‌شوند.
وي افزود: از سوي ديگر تعداد قابل ملاحظه‌اي از بيماران در فهرست انتظار دريافت عضو پيوندي هستند كه همچنين متأسفانه جان خود را از دست مي‌دهند. بنابراين بسيار حائز اهميت است كه تمام تلاش‌ها براي بالا بردن آمار اهدا كنندگان عضو در كشور به كار گرفته شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد واحد تهران شرق در ادامه گفت: كشورهاي ديگر درخصوص اهداي عضو به افراد نيازمند به عضو، فعاليت‌هايي را انجام داده و تدابير ويژه‌اي در اين خصوص انديشيده‌اند و در بعضي كشورهاي اروپايي نيز درصد قابل توجهي از افراد در زمان حيات خود، راضي به اين امر مي‌شوند.
وي با تأكيد بر اين كه با فرهنگ‌سازي مي‌توان آمادگي را براي اهداي عضو در كشور ايجاد كرد، گفت: يكي از راهكارها، پرداختن به اين مسئله در رسانه‌ها به شيوه‌اي اصولي و مطابق با واقعيت‌هاي پزشكي است. با بالا بردن اطلاعات پزشكي در اين زمينه و شفافيت موضوع در افراد مي‌توان به اين مهم دست يافت. به عنوان مثال با مشخص شدن تفاوت شرايط بيمار در افرادي كه در كما قرار دارند و يا دچار مرگ مغزي شده‌اند مي‌توان نگراني‌ها را درباره احتمال بازگشت پس از مرگ مغزي را در افراد از بين برد.
محمدپور تصريح كرد: با تكيه بر دو نقش اطلاع و خبررساني رسانه‌اي و نقش آموزشي به صورت مستقيم و غير مستقيم مي‌توان گام‌هاي مؤثري در اين زمينه برداشت. همچنين با بررسي ويژگي‌هاي شخصيتي خانواده‌هايي كه اقدام به اهداي عضو عزيزانشان مي‌كنند، تلاش شود تا در تبليغات، ويژگي‌هاي شاخص اين افراد مشخص‌تر شود تا ميزان نفوذپذيري در افراد منفعل، افزايش يابد.
وي در خصوص برنامه‌هايي كه با محوريت اهداي عضو ساخته‌ مي‌شود، گفت: براي رسيدن به نتايج مطلوب در برنامه‌هايي كه در اين زمينه توليد مي‌شود، بايد از نظرات پزشكان و كارشناسان اين حوزه استفاده شود،‌ زيرا اطلاع‌رساني نادرست، نتيجه معكوس و مخربي را خواهد داشت.
مدرس ارتباطات دانشگاه آزاد افزود: خوشبختانه در سال‌هاي اخير با توجه بيش‌تر مسئولان،‌ از خانواده‌هاي اهدا كننده عضو در قالب «جشن نفس» تقدير شد. برگزاري سمينارها و همايش‌هايي با محوريت «اهداي عضو»، آگاهي مردم و افزايش تعداد اهدا كنندگان عضو را در پي خواهد داشت.
وي در خصوص كارت اهداي عضو گفت: عضويت در اين طرح، كاري نمادين است و با دريافت اين كارت افراد تمايل خود را براي اهداي اعضاي بدن خويش نشان مي‌دهند‌ اما خداي نا‌كرده در صورت ابتلا به مرگ مغزي،‌ خانواده فرد تصميم گيرنده نهايي خواهد بود ولي با اين وجود با ثبت‌نام و عضويت در بانك اهداي عضو،‌ بحث و بررسي درباره اين موضوع در خانه،‌ محل كار و ... مي‌شود و ذهنيت و آمادگي را در خانواده‌ها ايجاد مي‌كند. بنابراين افراد در مواجهه با چنين مسئله‌اي،‌ تصميم‌گيري آسان‌تري را خواهند داشت.
عضو هيئت علمي گروه ارتباطات دانشگاه آزاد ضمن تشكر از عزيزاني كه در زمينه اهداي عضو در كشور فعاليت مي‌كنند، يادآور شد: در هر حال پرداختن به موضوع اهداي عضو در افراد مبتلا به مرگ مغزي در جامعه، تعامل بين رشته‌اي ميان علوم طبيعي و علوم انساني را مي‌طلبد.
‌علاقه‌مندان مي‌توانند براي آگاهي بيش‌تر در زمينه عضويت در بانك اهداي عضو كشور مي‌توانند به نشاني الكترونيكي بيمارستان دكتر مسيح دانشوري www.Ehda.ir مراجعه كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.94634s, 18q