ابتکار در هفته محیط زیست از پذیرش طرح ایران در سازمان ملل خبر داد

پرونده ریزگردها روی میز دبیرکل

۱۳۹۴/۰۳/۱۷ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 150521

سلامت نیوز:با پذیرش پیشنهاد ایران مبنی بر معرفی گرد وغبار‌ها به عنوان یک معضل جهانی، سازمان ملل مسئولیت حل این بحران را عهده دار شد جنگل‌های آتش‌گرفته جزو مناطق حفاظتی محیط زیست نبود و مسئولیت آن با سازمان جنگل‌ها بود، اما ما نیز در مهار آن کمک کردیم وضعیت بحرانی و ناامن عراق (به عنوان منبع اصلی گرد و غبار) مانع عقد هر توافقنامه و تفاهمی برای مقابله با این پدیده می‌شود ابتکار با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی محیط زیست«هفت میلیارد رؤیا و یک سیاره؛ با احتیاط مصرف کنیم» است برنامه‌های دولت اعتدال را در کاهش و مهار بحران‌های زیست محیطی تشریح کرد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،سازمان ملل پیشنهاد ایران را مبنی بر این‌که «مسأله مقابله با گرد وغبار‌ها را به عنوان یک معضل جهانی در دستور کار تفاهمات بین‌المللی قرار دهد» پذیرفته است.


این خبر را «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری نخستین روز از هفته محیط زیست به رسانه‌ها داد:« یکی از آثار خشکسالی، گرد و غبار است. این گرد و غبار کشورهای مختلف جهان از جمله چین و آسیای میانه را در بر گرفته است.»


به گفته ابتکار اکنون ایران با معضل گرد و غباری که از کشورهای همسایه وارد می‌شود، مواجه است که مشکل اصلی ما در انجام مفاد تفاهمنامه مشترک با کشور عراق (که منبع اصلی گرد و غبار است) ناامنی، جنگ و درگیری است که مانع عقد هر توافقنامه و تفاهمی برای مقابله با این پدیده می‌شود. ابتکار درباره طعمه حریق شدن 100 هکتار از جنگل‌های ایلام نیز گفت: «جنگل‌های آتش‌گرفته جزو مناطق حفاظتی محیط زیست نبود و مسئولیت آن با سازمان جنگل‌ها بود، اما ما نیز در مهار آن کمک کردیم.»


او به 20 ساعت کار بسیار سنگین مشترک برای خاموش کردن این آتش اشاره کرد و علت عمده آتش‌سوزی جنگل‌های ایلام را روشن کردن آتش از سوی گردشگران در فضای باز عنوان کرد.


ابتکار با اشاره به شعار روز جهانی محیط زیست اظهار کرد: «هفت میلیارد رؤیا و یک سیاره؛ با احتیاط مصرف کنیم»، شعار روز جهانی محیط زیست است.
مطالعات نشان می‌دهد کره‌زمین براثر برداشت بی‌رویه منابع و آلودگی گسترده، بیمار و دچار مشکلات متعدد شده است.او در ادامه در پاسخ به اینکه آیا دولت برای حل مشکل سد گتوند برنامه‌ای دارد؟ گفت: کارگروه خاصی با مسئولیت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشکیل شده و مشغول بررسی موضوع است از نظر ما آبگیری این سد به صلاح نبود و اگر قرار باشد هرگونه دخل و تصرفی صورت بگیرد باید تأییدیه سازمان دریافت شود. در حال حاضر تخریب این سد موکول به تأیید نهایی و ارزیابی کامل زیست‌محیطی است.ابتکار در واکنش به اینکه چرا 10 سال پیش مجوز احداث سد را صادر کرده‌اید، گفت: مجوز احداث سد شرایطی داشته که رعایت نشده، بعدها هم مخالفت شد اما با‌وجود همه مخالفت‌ها، آبگیری از این سد انجام شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1214s, 19q