با به کارگيري نانولوله هاي کربني محدوديت‌هاي ‌شناسايي پروتئين‌هاي مرتبط با سرطان خون کاهش يافت

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 15054
با به کارگيري نانولوله هاي کربني محدوديت‌هاي ‌شناسايي پروتئين‌هاي مرتبط با سرطان خون کاهش يافت
اين تلاش‌ها که پايه‌اي براي تحقيقات جديد است نشان مي‌دهد نانولوله‌هاي کربني مي‌توانند به ‌طرز باورنکردي نوعي از برچسب‌هاي حساس به نور را براي استفاده در انواع مختلفي از سيستم‌هاي اندازه‌گيري فراهم آورند.

گزارش اين تحقيقات در مجله Nature Biotechnology به چاپ رسيده است.

اين تحقيق در مورد نوع جديدي از پوشش‌دهي اختصاصي براي اتصال انواع مختلف عوامل نشاندار به سطح نانولوله‌هاي کربني تک‌لايه‌اي است. اين پوشش در واقع نوعي از پليمرهاي زيستي (اتيلن گليکولPEG ) است که محققان با کمک آن مي‌توانند به‌سادگي آنتي‌بادي‌ها را به نانولوله‌هاي کربني متصل كنند.

به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين آنتي‌بادي‌ها در تشخيص اختصاصي پروتئين‌هاي موجود روي ميکرو تراشه‌ استاندارد، از پروتئين طراحي شده ‌برخوردارند.

نانولوله‌هاي کربني مي‌توانند مانند برچسب‌هاي نوري رامان عمل كنند؛ به اين مفهوم که با تابش نور، از طريق دتکتورها قابل شناسايي باشند.

آزمايش‌هاي مختلف از کاهش محدوديت‌ها در اين روش تشخيص پروتئين (که از نانولوله‌ پروتئيني داراي برچسب‌هاي آنتي‌بادي و tag فلورسنت استفاده مي‌کند) حکايت مي‌کند و حساسيت اين روش تا هزار بار بيشتر از اندازه‌گيري‌هاي فلورسانس معمول است.

محققان بر اين باورند که tagهاي رامان در دامنه‌ وسيعي از غلظت‌ها از 10 نانومول تا يک فمتومول قابل استفاده‌اند، همچنين به اعتقاد محققان، روش پوشش‌دهي آنان منجر به ساخت tagهاي رامان خاصي مي‌شود. که قادر به تشخيص اسيدهاي نوکلئيک و ساير زيست‌مولکول‌هاست.

گروه دوم تحقيقات به سرپرستي Beatrice Knudsen ، روش‌هاي رياضي را براي آناليز طيف‌هاي خروجي پروب‌هاي رامان ارائه کردند و اين امکان را فراهم مي‌کند که سنجش‌هاي بسيار پيچيده‌اي با کمک اين پروب‌ها انجام شود.

بر خلاف برچسب‌هاي فلوئورسنت معمول (که ابتدا نور را جذب کرده، سپس نور فلورسانس را در باندهاي بسيار نازک منعکس مي‌كنند) پروب‌هاي رامان، طيف‌هاي بسيار پيچيده‌اي را مي‌سازند که مملو از اطلاعات هستند.

اين گروه تحقيقاتي که نتايج کارهاي خود را در journal ACS Nano منتشر کرده‌اند، روشي را مربوط به نانو‌پروب‌ها براي مرتب کردن طيف‌هاي متنوع رامان ابداع کرده‌اند.

هر نانوپروب مي‌تواند به يک مولکول زيستي متصل شود. اين روش براي آناليز طيف‌سنجي، بسيار ساده بوده و در انواع سيستم‌هاي پيچيده‌ي اندازه‌گيري قابل استفاده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11758s, 18q