در قالب طرح جامع «آي تي» وزارت بهداشت

45 هزارمركز بهداشتي درماني و بيمارستان‌ به شبكه وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها مي‌پيوندد

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۵ - کد خبر: 15057
45 هزارمركز بهداشتي درماني و بيمارستان‌ به شبكه وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها مي‌پيوندد
مهندس ابوالحسن مقبل، رييس مديريت آمار و فن‌آ‌وري‌اطلاعات وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران از راه اندازي پورتال وزارتخانه در يك ماه گذشته خبر داد و گفت: از دو هفته گذشته نيز ساختمان‌هاي ستادي وزارت بهداشت در تهران به لحاظ شبكه‌اي به يكديگر متصل شدند و بدين ترتيب مبادله اطلاعات به راحتي امكان‌پذير مي‌شود.

وي، با بيان اين كه هم اكنون فاز نخست (مطالعاتي) طرح جامع آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت به پايان رسيده است، افزود: موفقيت در اجراي اين طرح مستلزم همكاري بيشتر ساير سازمان‌ها و ارگان‌ها از جمله مخابرات است تا از بوروكراسي اداري خارج شويم.

رييس مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، از موانع موجود بر سر راه اجراي اين طرح را مباحث زيرساختي و هزينه‌هاي فراوان مخابراتي آن برشمرد و با بيان اين كه دولت، وزارت بهداشت را مكلف به تجهيز دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور به فيبر نوري كرده است، افزود: تاكنون 90 درصد اين كار به انجام رسيده است.

مقبل با بيان اين كه هزينه‌هاي مخابراتي اين طرح برعهده دانشگاه‌هاست، گفت: با اجراي اين طرح بستر مناسبي براي تبادل اطلاعات با صرف كمترين زمان فراهم مي‌شود كه البته هم اكنون در حوزه آموزش پزشكي ثبت‌نام‌هاي اينترنتي جايگزين ثبت نام حضوري شده است.

رييس مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به فعاليت‌هاي خوب انجام شده در برخي از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، افزود: متاسفانه دانشگاه‌ها از اقدامات يكديگر بي اطلاعند كه اين سبب موازي كاري و اتلاف منابع مي‌شود؛ بنابراين مقرر شده اطلاعات دانشگاه‌ها به اشتراك گذارده شود.

مقبل، سياستگذاري و تعريف استانداردها را از وظايف حوزه IT عنوان كرد و افزود: به علت تعدد نرم‌افزارها، خروجي ها به اشكال مختلفي دريافت مي‌شود؛ از اين رو با تجميع اطلاعات روبرو هستيم.

مدير آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، با بيان اين كه برخي از اين نرم افزارها براي مدت مديدي مورد استفاده قرار گرفته است، ادامه داد: با جايگزيني يكباره نرم افزار‌هاي جديد روند كاري مختل مي‌شود، پس در مرحله‌ نخست سعي شده با تجميع اطلاعات گزارش‌هاي مديريتي تهيه شود.

وي، از زيرساخت‌هاي مناسب براي اجراي طرح جامع آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت را ايجاد زباني مشترك برشمرد و افزود: با ايجاد نرم افزاري جامع مي‌توان اطلاعات مورد نياز را به صورت يكپارچه جمع آوري كرد وبه صورت online در اختيار مراكز بهداشتي درماني بيمارستان‌ها و دانشگاه‌ها قرار داد.

مقبل، عصر كنوني را عصر ارتباطات و تكنولوژي دانست و يادآور شد: بسياري از امور جاري كشور با بهره‌گيري از فن‌اوري اطلاعات تسهيل مي شود و در نتيجه مردم از فوايد آن بهره مند مي‌شوند.

به گزارش ایسنا، رييس مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، در پايان يادآور شد: با اجراي اين طرح و راه اندازي شبكه ديگر نيازي به انتقال اطلاعات از طريق ديسكت و CD نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.03137s, 18q