كشف دو ماده شيميايي براي مقابله با سرطان و بيماريهاي مهم

۱۳۸۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۰۶ - کد خبر: 15059
كشف دو ماده شيميايي براي مقابله با سرطان و بيماريهاي مهم
دانشمندان علوم پزشكي در آمريكا به تازگي دو تركيب شيميايي جديد را شناسايي كرده‌اند كه اين دو تركيب احتمالا مي‌توانند رشد بسياري از انواع سرطانها و هم چنين بيماريهاي تحليل برنده را مختل كرده و جلوي پيشرفت آنها را بگيرند.

پژوهشگران مركز پزشكي دانشگاه جنوب غرب تگزاس اين دو ماده جديد را شناسايي كرده‌اند. آنها در بررسي‌هاي خود تاريخچه شيميايي 200 هزار تركيب را مورد معاينه و ارزيابي قرار دادند تا موادي را پيدا كنند كه بتوان از آنها براي مطالعه و احتمالا تغيير و دستكاري مسيرهاي سلولي استفاده كرد.

لانرس لوم استاديار و محقق اصلي اين پژوهش تصريح كرد: شناسايي اين مواد شيميايي و اهداف آنها در يك مسير سلولي نشان دهنده گامي مهم در راستاي توليد مواد درمانگر است. براي اين مطالعات محققان از سلولهاي كشت شده موشها در آزمايشگاه استفاده كردند. آنها واكنش‌هاي بيوشيمي را در درون سلولهاي بررسي نمودند.

به گزارش ایسنا، گفتني است كه اين سلولها توسط گروهي از پروتئين‌ها موسوم به wnt كنترل مي‌شوند كه نقش آنها كمك به كنترل رشد جنيني در بسياري از حيوانات و نيز در انسانها است. اختلال در تنظيم واكنش‌هاي سلولي به پروتئين‌هاي wnt با طيف وسيعي از بيماريها از جمله سرطان، آلزايمر، بيماري قلب و ديابت نوع دوم در ارتباط است.

از تحقيقات بيشتر محققان 9 تركيب را شناسايي كرده‌اند كه سيستم‌هاي كنترل شده wnt را غير فعال مي‌كنند. اما دو نمونه از اين مواد به لحاظ پيشگيري از رشد بيماريها بسيار موثرتر هستند.

نتايج اين پژوهش در مجله «نيچر كميكال بيولوژي» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1564s, 18q