ایران دومین مصرف کننده دارو در آسیا

۱۳۹۴/۰۳/۱۸ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 150697
ایران دومین مصرف کننده دارو در آسیا

سلامت نیوز:تحقیقات نشان داده است که 10 تا 15 درصد مجموع داروهای کشور بدون مشورت با پزشک مصرف می شود که این مقدار بیش از استاندارد های جهانی است و در بیشتر موارد انواع مسکن‌ها و انتی بیوتیک‌ها در این زمینه صدرنشین هستند. رفتاری که گاهی پای سودجویان را به این حوزه باز کرده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه حمایت نوشت: توسعه صنعت داروسازی در کشور موضوع مهمی است که نه تنها در ابعاد بین‌المللی و جایگاه کشور در یک صنعت خاص از اهمیت زیادی برخوردار است بلکه پیشرفت در این حوزه کمک می‌کند تا در مواقع بحران‌های دارویی به دلایل مختلف از جمله تحریم یا نوسانات بهای اقلام دارویی در کشور مردم و متولیان امر سلامت، بهداشت و درمان کمتر با مشکل مواجه شوند.شاید به همین دلیل است که رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو نیز به این نکته تاکید دارد که مهمترین اصل در تولید و مصرف این است که توسعه صنعت داروسازی در کشور باید درون زا و برون نگر باشد به عبارتی طبق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، باید جوشش از درون داشته باشیم.

حمایت‌های بیمه‌ای از مصرف‌کنندگان داروهای ایرانی
پیرو تفاهمنامه‌ای که در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و طبق مصداق‌های اقتصاد مقاومتی با بیمه‌ها امضا شده است، بیماران مشروط بر اینکه داروی مشابه تولید داخل مصرف کنند مشمول کمترین پرداخت از جیب خواهند شد.به عنوان نمونه همانطور که اکبر عبدالهی، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو عنوان می‌کند، بیماران تالاسمی به طور تقریبی هیچ هزینه‌ای بابت داروهای خود پرداخت نمی‌کنند.در شرایط فعلی اگر هم فردی متقاضی داروی ایرانی نباشد و اصرار بر استفاده از برند خاصی داشته باشد، پس از آنکه مبلغی را هم وزارت بهداشت به‌عنوان حمایت از بیماران پراخت کرد، ما به‌التفاوت آن را باید خود بیمار پرداخت کند و این سیاستی است که از سوی وزارت بهداشت برای همه داروهای خارجی در نظر گرفته شده است.

چرا کیفیت تولیدات داخل زیر سوال می‌رود؟
این که در برخی مواقع چرا بعضی از افراد کیفیت داروهای ایرانی را زیر سوال می‌برند، موضوعی است که عبدالهی در توضیح به آن عنوان می‌کند؛ از نظر سازمان غذا و دارو وقتی دارویی آزمایشات مربوطه را با موفقیت انجام داده و مستندات آزمایشگاه مرجع سازمان، اداره کل دارو و همچنین آزمایشگاه خود شرکت تولید کننده و تمامی مدارک مورد نیاز را اخذ کرده، می‌تواند وارد بازار شود . به گفته این مقام مسئول در حوزه سلامت در مدتی که دارویی خاص مورد مصرف قرار گرفته، اگر فردی اعم از پزشک یا بیمار در کیفیت آن تشکیک می‌کند، می‌تواند ادله «علم پسند» خود را به اطلاع ما برساند تا پس از اثبات ادعا، نسبت به اصل قضیه تصمیمات لازم اتخاذ شود.

کمبود یا نبود امکان دسترسی به دارو
البته مسائل مربوط به تولید و مصرف دارو گاهی فراتر این انتخاب بین شرایط تهیه داروی ایرانی یا خارجی است، در مواقعی برخی از بیماران کمبودهای دارویی را و نبود امکان دسترسی به دارو را به رغم افزایش تولید داخل به اندازه پاسخگویی به نیازهای مردم از جمله مسائلی می‌دانند که در کنار رضایتمندی از یک داروی تولید داخل در مقایسه با مشابه خارجی خود تبدیل به دغدغه‌ای برای افراد می‌شود. نکته ای که دیناروند راهکار آن را ارتقاء بخشی بیش از پیش کیفیت داروهای ایرانی می‌داند و از پیشرفت در این حیطه سخن می‌گوید. آن هم در شرایطی که گفته می‌شود ایرانیان سالی ۱۰ هزار میلیارد تومان دارو مصرف می‌کنند و در جمع 20 کشور جهان و در رتبه دوم بیشترین مصرف دارو در آسیا قرار دارد. به زبان ساده‌تر هر ایرانی به طور میانگین در سال 339 عدد دارو مصرف می کند. آمار و ارقامی که منصور رستگار پناه، مدیر امور بین الملل و اطلاع رسانی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز آنها را تایید می‌کند.
با این وجود نباید فراموش کرد که در بیشتر مواقع کمبودهای داروهایی که ممکن است مردم برای تهیه آنها دچار سردرگمی یا گرفتاری شوند، خارج از دو صورت نیست؛ به این معنی که یا داروهای مورد تائید سازمان غذا و دارو بود، ولی در بازار وجود ندارند که از نظر ما متولیان سازمان غذا و دارو جزو کمبودهای دارویی محسوب می‌شوند، یا اینکه در فهرست دارویی کشور قرار ندارند که خود بحث دیگری است. داروهایی که به دلایل مختلف در فهرست فارماکوپه قرار نگرفته‌اند، هرچند که برخی پزشکان در مطالعات خود یا به طور مثال در اینترنت، داروی کشف شده جدیدی را می‌یابند و آن را برای بیمار خود نسخه می‌کنند که این داروها البته در موارد مجاز در اصطلاح تحت عنوان داروهای «تک نسخه ای» شناخته می‌شوند. برای تهیه این داروها بنابراین داروخانه‌های منتخبی که در سراسر کشور وجود دارند، داروهای تک نسخه‌ای و آن دسته از داروهایی که موجود نیستند را به شرکت‌های فوریتی که به همین منظور ایجاد شده‌اند، سفارش می‌دهند و آنها نیز به صورت اختصاصی داروهای مورد نیاز بیماران را تهیه می‌کنند.

اعلام آمار مصرف خودسرانه دارو
همه این تدابیر نشان می‌دهد که صنعت دارویی کشور در زمینه تولیدات اقلام مورد نیاز بیماران توانسته موفق عمل کند. هرچند که در کنار همه این موفقیت‌ها گلایه از مصرف خودسرانه دارو همواره نقل محافل تخصصی بوده و هست. اینکه تحقیقات نشان داده است که 10 تا 15 درصد مجموع داروهای کشور بدون مشورت با پزشک مصرف می شود که این مقدار بیش از استاندارد های جهانی است و در بیشتر موارد انواع مسکن‌ها و انتی بیوتیک‌ها در این زمینه صدرنشین هستند. رفتاری که گاهی پای سودجویان را به این حوزه باز کرده است. به هر حال به‌نظر می‌رسد همانطور که معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو بیان می‌کند؛ متاسفانه برخی افراد که به نقد تاثیر داروی ایرانی و نفی تلاش‌های صنعت دارویی می‌پردازند و به دنبال کسب امتیاز و منافعی از سوی شرکت‌های خارجی هستند و چون قیمت داروی ایرانی تا آنجا که ممکن بوده، فشرده شده است جایی برای هزینه‌های کذایی آنان باقی نگذاشته است. به همین دلیل برای زیاده خواهی‌های خود، بیماران را دستاویز خواست‌های خود قرار می‌دهند. نکته‌ای که باید مورد توجه مردم و مسئولان این حوزه قرار گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.80185s, 19q