دبیر انجمن مامایی ایران:

ماما ها را به جایگاه خود برگردانید تا سزارین کاهش یابد

۱۳۸۷/۱۱/۲۱ - ۱۴:۵۸ - کد خبر: 15081
ماما ها را به جایگاه خود برگردانید تا سزارین کاهش یابد

ناهید خدا کرمی در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت : در گذشته ، مراقبت و انجام امور زايمان به وسيله ماماها انجام مي گرفت و اگر مسأله اي غيرطبيعي بود به پزشكان مراجعه مي شد. اما در حال حاضر پزشكان به شدت جایگاه حرفه ای این رشته را اشغال کرده اند در حالی که مامايي تخصص بدون جايگزين و شرط لازم در پروسه تولد نوزاد است.

وی افزود : به خطر افتادن استقلال حرفه مامایی از مهمترین مشکلات جامعه مامایی در کشور است و امیدوارم سازمان نظام پزشکی در دوره جدید در جهت بازیافتن جایگاه حرفه ای این قشر اقدامات عملی بردارد.

نماینده جامعه مامایی در سازمان نظام پزشکی گفت : سازمان نظام پزشکی اگر واقعا به سلامت جامعه اهمیت می دهد در جهت پوشش بیمه ای ماماها و افزایش تعرفه زایمان طبیعی حرکت کند و در راستای نهادینه کردن و تسهیل آیین نامه مرکز تاسیس مشاوره مامایی که به دانشگاهها ابلاغ شد ه است بکوشد .

وی خاطر نشان کرد: یکی از تصورات غلطی که درباره این حرفه وجود دارد اینست که وظیفه ماما به دنیا آوردن بچه است در حالی که تعریف جدید از ماما در دنیا، غیر از خدمات دوران بارداری و زایمان، مشاوره های بهداشتی به دختران در دوران بلوغ و مسائل بهداشتی زنان در دوران یائسگی نیز است.

دبیر انجمن مامایی گفت : پزشکی یک حرفه تیمی است و سازمان نظام پزشکی باید به همه گروه های خود توجه کرده و از تمرکز صرف بر پزشکان خودداری کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3001s, 19q