به این سرطان «خوش غیرت» می‌گویند!

۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 150820

سلامت نیوز: یک متخصص زنان و زایمان گفت: در صورت تشخیص و درمان زود هنگام سرطان رحم، بیمار می‌تواند از طول عمر خوبی برخودار باشد.

دکتر صغری ربیعی در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: رحم هر خانم دارای سه قسمت تنه رحم، دهانه رحم و لوله‌های رحم بوده که ممکن است هر کدام از این بخش‌ها دچار سرطان شود، اما شایع‌ترین آن سرطان تنه یا آندومتر رحم است.

وی تصریح کرد: از سرطان آندومتر به عنوان سرطان خوش غیرت یاد می‌شود؛ چراکه معمولا در مراحل اولیه با خونریزی‌های غیرطبیعی خود را نشان می‌دهد و در صورت تشخیص و درمان به هنگام فرد می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

ربیعی تصریح کرد: سرطان آندومتر رحم در هر سنی ممکن است در افراد بروز کند، یعنی از سنین جوانی تا یائسگی، اما شایع‌ترین سن مبتلایان به این بیماری 30 تا 50 سالگی است. عواملی مانند چاقی، فشارخون، دیابت، تخمدان پلی کیستیک، کسانی که حاملگی نداشته‌اند و سابقه خانوادگی همگی در احتمال ابتلا به سرطان آندومتر رحم تاثیر دارد.

وی گفت: راه تشخیص سرطان رحم، سونوگرافی، نمونه‌برداری یا پاتالوژی بوده و معمولا در سونوگرافی به صورت ضخامت دیواره رحم بیمار توده مانند دیده می‌شود.

ربیعی تصریح کرد: درمان سرطان رحم در مراحل اولیه و در زنان جوانی که بچه ندارند و تمایل به حفظ رحم خود دارند، درمان بصورت دارویی و کنترل بیماری است؛ اما در مراحل بعدی بیماری از شیمی درمانی و رادیوتراپی برای درمان بیماری استفاده می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان تاکید کرد: در بیمارانی که در مراحل اولیه سرطان آندومتر و با مشاهده علائم به پزشک مراجعه کرده و بیماری تشخیص داده شده، در 95 درصد موارد درمان‌ها موفقیت آمیز بوده است.

وی در پایان توصیه کرد: از راه‌های پیشگیری از سرطان آندومتر رحم این است که اگر افراد مجرد هستند ازدواج کنند، بچه بیاورند، اگر چاق هستند وزن خود را کاهش دهند و همچنین افرادی که فشار خون و بیماری قند خون دارند بیماری خود را کنترل کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.8566s, 19q