قطعا مافیای دارو داریم

بی کیفیت بودن داروی ایرانی دروغ است

۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 150846
بی کیفیت بودن داروی ایرانی دروغ است

سلامت نیوز: دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارو، معتقد است که مافیای دارو در ایران مثل سایر کشورهای دیگر وجود دارد و همین مافیا ، بی کیفیت بودن داروی ایرانی را القاء می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمد پیرورام روز سه شنبه در نشست خبری اولین همایش ملی «ایمنی در صنایع دارویی و شیمیایی»، اظهارداشت: در دنیا ۲۰۰۰ قلم دارو تولید می شود که ۷۰۰ قلم آن در ایران کاربرد دارد. ضمن اینکه ۵۰۰ قلم از این داروها در کشورمان از مصرف بالایی برخوردارند.

وی با اعلام اینکه ۹۰ درصد مواد اولیه ۲۵۰ تا ۲۷۰ قلم داروی تولید داخل در کشور تامین می شود، افزود: بیش از ۹۰ درصد کیفیت دارو مربوط به استفاده از ماده موثره و اولیه دارو است. در واقع، اثربخشی دارو ناشی از ماده موثره آن است که همراه مواد جانبی می بایست به عنوان دارو استفاده شود.

پیرورام، صنعت دارویی را جزو صنایع استراتژیک دانست و گفت: در کشور ۷۴ کارخانه داروسازی داریم و ۵۱ کارخانه نیز مواد اولیه دارویی را تولید می کنند که مجموعه اینها صنعت دارویی کشور را تشکیل می دهد.

وی همچنین از وجود ۲۰۰ شرکت بازرگانی در امر واردات دارو در کشور خبر داد و افزود: سرمایه ۵ شرکت بیش از ۵ برابر سرمایه ای است که در صنعت دارویی کشور وجود دارد و این نشان می دهد که تجارت دارو از اهمیت ویژه ای در ایران و دنیا برخوردار است.

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارو، در ادامه به وجود مافیای دارو اشاره کرد و گفت: اهمیت تجارت دارو باعث شده تا شاهد بروز مافیای دارو در دنیا باشیم و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. بطوریکه همین مافیای دارو، تولیدکنندگان دارو را تحت فشار قرار می دهد.

وی با اعلام اینکه تولید دارو بر اساس فارماکوپه انجام می شود که در تمام دنیا تسری دارد و کارخانجات دارویی ملزم به رعایت آن هستند، تاکید کرد: مطرح کردن داروی بی کیفیت و با کیفیت، کار سوداگران دارو است برای اینکه بتوانند داروی خارجی را استفاده کنند، در حالی که داروی بی کیفیت وجود ندارد.

پیرورام با اعلام اینکه تولید داروی ژنریک به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست، ادامه داد: تجویز القایی دارو در تمام دنیا ممنوع است ولی در ایران هنوز این مسئله قانونگذاری نشده است.

وی با بیان این مطلب که پزشک حق نوشتن «برند» دارو در نسخه بیمار را ندارد، اظهارداشت: متاسفانه تحمیل داروی خارجی به صورت سازمان یافته در ایران در حال بروز است.

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارو، با عنوان این مطلب که مواد دارویی و داروی ایرانی در حال صادرات به ژاپن و کانادا است، افزود: حتی کشور آلمان هم از ایران دارو تهیه می کند اما اجازه نمی دهند که منعکس شود.

پیرورام به موضوع واردات دارو اشاره کرد و افزود: دارو می بایست از کشورهایی وارد شود که دارای مجوزهای بین المللی FDA و EMA هستند. اما متاسفانه مشاهده می شد که از کشورهایی مثل چین و هند نیز مواد اولیه تولید دارو وارد می شد که با بخشنامه ای که ماه گذشته سازمان غذا و دارو ابلاغ کرد، قرار شد مواد اولیه دارویی نیز مثل داروهای تمام شده، از کشورهای دارای مجوزهای بین المللی وارد شود.

وی با انتقاد از تبلیغات سوء علیه داروی ایرانی، گفت: تجویز القایی دارو، یکی از اقدامات مافیای دارویی است. در حالی که هنوز تحقیقات مستندی از بی کیفیت بودن داروی ایرانی ارائه نشده که اگر اینگونه بود، تولید داروهای ژنریک در کشور اتفاق نمی افتاد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99649s, 19q