رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

تأکید بر تأمین حقآبه تالاب هورالعظیم

۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 150869

سلامت نیوز: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مسأله تامین حقآبه تالاب هورالعظیم را از مصوبه دولت اعلام کرد و گفت: این تالاب در صورت عدم آبگیری می‌تواند تبعات زیادی به دنبال داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه پیش از آغاز نشست اعضای کارگروه ریزگردها و احیای تالاب‌های خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت بر اساس مطالعات تدوین شده در بهمن پارسال، برنامه‌های بسیار خوبی برای مهار و شناسایی کانون‌های گرد وغبار و مقابله صحیح با این پدیده در شهرهای مختلف آسیب دیده از این پدیده پیش بینی و مصوب کرد که دارای بخش‌های مختلفی است.

ابتکار ادامه داد: برای شهرداری‌ها نیز تسهیلاتی در این زمینه پیش بینی شده تا بتوانند خودروهای حمل و نقل عمومی خود را در زمان وقوع گرد وغبار و طوفان برای کمک به مردم مورد استفاده قراردهند و نیز در اورژانس‌ها و مراکز درمانی آموزش‌های لازم درباره گرد و غبار به مردم ارائه شود.

وی اظهار کرد: بخشی از این مصوبات نیز درباره مقابله با کانون‌های گرد وغبار است که این کانون‌ها باید شناسایی شوند و به شکل صحیح با آن مقابله کنیم و با کاشت گونه‌های مقاوم جلوی افزایش و گسترش آنها را بگیریم.

وی در خصوص بازدید امروز خود از تالاب هورالعظیم توضیح داد: این بازدید امروز بر روند آبگیری بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم متمرکز بود که در گذشته به دلایل مختلف از ورود آب به آن ممانعت شده بود اما خوشبختانه سال گذشته آبگیری اتفاق افتاد و اکنون ادامه ورود آب به تالاب و سرسبز شدن بخش‌هایی از آن را شاهدیم و آبزیان و پرندگان خوبی به تالاب بازگشتند.

وی گفت: این تالاب ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد و طبق مطالعاتی که سازمان حفاظت محیط زیست انجام داده هر هکتار آن حدود 14هزار دلار ارزش دارد.

معاون رییس جمهوری توضیح داد: به این معنا که اگر این تالاب مدیریت شود بیشتر از بخش های کشاورزی، شیلات، آبزی پروری و در مسایلی مانند صید پرندگان و از جمله مهمتر بحث گردشگری می تواند موثر باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر استفاده از این مزایا باید از تالاب حفاظت کنیم تا این تالاب کارکرد خوب و موثری داشته باشد.

تشکیل کارگروه ویژه استان خوزستان

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در عین حال از تشکیل کارگروه ویژه استان خوزستان به ریاست استاندار خبر داد و افزود: این کارگروه دستاوردهای خوبی نیز تاکنون داشته است و امروز نیز نشست های تخصصی در این زمینه برگزار می شود.

ابتکار ادامه داد: در سفر امروز خود یک هیات بلند مرتبه با حضور معاون وزیر کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها و مراتع، معاون وزیر راه و رییس سازمان هواشناسی، رییس ستاد مبارزه با گرد و غبار و نمایندگانی از وزارت نیرو و وزارت بهداشت و هیاتی از سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان سفر کرده‌اند که تمام جوانب کار بررسی می‌شود.

وی اضافه کرد: در این نشست‌ها عقب ماندگی‌ها و جاهایی که باید بیشتر به آنها رسیدگی شود مورد بحث قرار می گیرد تا بتوان ارزیابی درستی از روند کار انجام داد.

ابتکار اظهار کرد: یک بخش دیگر مقابله با ریزگردها هم همکاری‌های بین المللی است که در این زمینه اقدام‌های خوبی صورت داده‌ایم.

وی توضیح داد: شرایط منطقه و ناامنی‌های عراق و دیگر کشورهای منطقه در مرز عراق - سوریه و عربستان سعودی کانون‌های گرد و غبار است که بیشتر از این نقاط گرد و غبار وارد کشور می‌شود.

ابتکار گفت: برای این موضوع تلاش‌های دو جانبه‌ای انجام شده و امید است شرایط امنیت برقرار شود تا بتوان با همکاری‌های کشورهای منطقه به این مسایل رسیدگی کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23909s, 18q