رییس سازمان غذا و دارو:

بازار 10میلیاردی دارو در ایران/تلاش برای کاهش سهم مردم در هزینه‌های دارویی

۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۴:۵۵ - کد خبر: 150874

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر لزوم رسیدن به تراز مثبت دارویی و پیشی گرفتن صادرات از واردات، تاکید کرد: هدف وزارت بهداشت هیچگاه رسیدن به خودکفایی ١٠٠درصدی در حوزه دارو نبوده و نیست و اصولا هیچ کشوری به‌دنبال چنین هدفی نیست.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر رسول دیناروند در مطلبی با عنوان «اهداف صنعت داروسازی کشور» در بخش نوشتار ویژه وب‌سایت شخصی وزیر بهداشت، آورده است:« هدف وزارت بهداشت هیچگاه رسیدن به خودکفایی ١٠٠درصدی در حوزه دارو نبوده و نیست و اصولا هیچ کشوری به‌دنبال چنین هدفی نمی‌باشد. هدفی که وزارت بهداشت برای صنعت دارویی کشور ترسیم کرده، رسیدن به تراز مثبت به معنای داشتن صادرات بیشتر از واردات است.

از سوی دیگر، تلاش می‌کنیم صنعت داروسازی در کشور درون‌زا و برون‌نگر باشد. بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، باید جوشش از درون داشته باشیم و ضمن تأمین نیازهای کشور، بازار خود را در سطح بین‌الملل توسعه دهیم.

درسال گذشته تلاش کردیم ضمن تسهیل دسترسی مردم به دارو، شاهد کاهش واردات باشیم. همچنین افزایش تولید داخلی به اندازه پاسخگویی به نیازهای مردم و تلاش در جهت ارتقای کیفیت داروهای ایرانی از دیگر اهداف ما بود.

قطعا هنوز چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد و بیمارانی برای دسترسی به دارو دچار مشکل هستند، اما همواره تلاش‌مان در این جهت بوده که دشواری‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

از یاد نبریم که بازار دارویی ما یک بازار ١٠هزار میلیارد تومانی است که بخش عمده آن را دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند و بخشی هم بر عهده مردم است. برنامه ما این است که سهم دولت در پذیرش این هزینه‌ها بیش از سهم مردم باشد و مردم نیز توان جبران هزینه‌ها را داشته باشند که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و این برنامه همچنان ادامه خواهد یافت.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22234s, 19q