140 ميليون دلار صرفه جويي ارزي با توليد داخلي داروي ام اس

۱۳۸۷/۱۱/۲۱ - ۱۶:۰۱ - کد خبر: 15090
140 ميليون دلار صرفه جويي ارزي با توليد داخلي داروي ام اس
دكتر رسول ديناروند در مراسم رونمايي از چهار دارو وماده موثره گفت: يك قلم دارو وارد بازار دارويي شده، دارويي ديگر به زودي وارد بازار دارويي خواهد شد و ماده موثره قلم سوم از اين داروها توليد و سال آينده وارد بازار مي‌شود.

وي با بيان اينكه با ورود داروهاي ايراني ضمن افزايش ميزان دسترسي مردم به دارو هيچ گاه شاهد كمبود اين دسته از داروها در سطح كشور نبوده‌ايم، افزود: هرچند از سياست‌هاي قطعي وزارت بهداشت واردات آزاد داروهاست اما براي نخستين بار در كشور با توليد دارو در داخل سهم داروهاي وارداتي نسبت به گذشته كاهش يافته است.

دكتر ديناروند با اشاره به توليد داخل 175 قلم دارو گفت: سهم اين داروها نسبت به مشابه وارداتي بيشتر است.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت به ارتباط قوي بين تحقيق، توسعه و توليد اشاره كرد و افزود: بسياري از داروهايي كه هنوز تاييديه FDA‌ را دريافت نكرده‌اند هم اكنون فاز 1 و 2 باليني آنها سپري مي‌شود.

وي سرانه مصرف داروي هر ايراني را 30 هزار تومان برشمرد و افزود: بخش زيادي از اعتبارات بهداشتي درماني در كشورهاي جهان سوم (70 درصد) صرف هزينه‌هاي دارويي مي‌شود حال آن كه با كاهش سهم دارو ميزان دسترسي مردم به خدمات سلامت افزايش مي‌يابد.

دكتر ديناروند با اشاره به گردش مالي يكهزار و 100 ميليارد توماني بازار دارويي در سال 84 گفت: اين گردش مالي 10 ماهه 87، دو هزار و 350 ميليارد تومان بوده است با افزايش دو برابري ميزان مصرف دارو با تلاش بيشتر صنعت داروسازي داخل نياز داخل تامين شده است و معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در ادامه به ورود ساليانه 20 تا 30 قلم داروي جديد به فهرست دارويي اشاره كرد.

وي با بيان اينكه از سياست‌هاي سازمان جهاني بهداشت در كشورهاي در حال توسعه دسترسي مردم به داروهاي مورد نياز و خودكفايي در صنعت داروسازي است، تاكيد كرد: بايد در حوزه فن‌آوري‌هاي مربوط به توليد دارو پيشرفت و به مرز خودكفايي برسيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13291s, 18q