تماشاي تلويزيون در نوجواني، موجب عادات تغذيه‌اي نامطلوب مي‌شود

۱۳۸۷/۱۱/۲۱ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 15093
تماشاي تلويزيون در نوجواني، موجب عادات تغذيه‌اي نامطلوب مي‌شود
اين دانشمندان هشدار دادند: نوجوانان در مقطع دبيرستان كه ساعات زيادي را صرف تماشاي تلويزيون مي‌كنند معمولا گرفتار عادات تغذيه‌اي نامناسب و غيربهداشتي مي‌شوند كه متاسفانه اين عادت‌ها تا سنين بالاتر نيز ادامه پيدا مي‌كند و در نهايت سلامت آنان را به خطر مي‌اندازد.

نتايج اين تحقيق در مجله «تغذيه رفتاري و فعاليت فيزيكي» منتشر شده است. محققان يادآور شدند كه با توجه به نتايج اين تحقيق نحوه تماشاي تلويزيون مي‌تواند عامل پيش بيني كننده براي نوع تغذيه و رژيم غذايي افراد باشد.

در اين تحقيق 2000 نوجوان در مقطع راهنمايي و دبيرستان مورد مطالعه قرار گرفتند. محققان دانشگاه مينسوتا رابطه بين تماشاي تلويزيون و نوع رژيم غذايي را در اين نوجوانان مورد بررسي و ارزيابي قرار دادند.

محققان مي‌گويند: اين نخستين پژوهشي است كه در آن رابطه بين تماشاي تلويزيون و رژيم غذايي از دوران نوجواني تا دوران بزرگسالي بررسي مي‌شود.

محققان دريافتند: افرادي كه در سن نوجواني روزانه بيش از پنج ساعت تلويزيون مي‌بينند‌ در سنين بالاتر كمتر از ميوه‌ها و سبزيجات و مواد غذايي كلسيم دار و نانهاي سبوس دار مصرف مي‌كنند و بيشتر به خوردن اسنك‌ها، تنقلات چرب و شيرين و فست فود و نوشيدني‌هاي قندي تمايل دارند و اين امر سلامت آنها را به شدت تهديد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.26537s, 18q