اداره بيمارستان‌ها و پاسخگويي به بيماران با تعرفه‌هاي فعلي ناممکن است

۱۳۸۷/۱۱/۲۳ - ۰۹:۳۵ - کد خبر: 15104
اداره بيمارستان‌ها و پاسخگويي به بيماران با تعرفه‌هاي فعلي ناممکن است
دکتر باقر لاريجاني در گفت‌وگو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران با بيان اين که واحدهاي درماني به ويژه واحدهاي مسئول آموزش و پژوهش، جهت ارتقاء خدمات خود دچار مشکلات جدي هستند؛ گفت: بيمارستان هاي تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکي تهران مرجع بسياري از بيماران از اقصي نقاط کشور هستند.

وي در ادامه افزود: بسياري از مراجعه کنندگان قادر به پرداخت هزينه درماني خود نيستند و در اين ميان عمده درآمدهاي اين بيمارستان‌ها بر پايه وصول درآمدها از بيمه هاست و به دليل چالش هايي که در پرداخت درآمدها از سوي بيمه ها وجود دارد بيمارستان ها براي ادامه و يا حتي ارتقاء خدمات دچار مشکل هستند.

وي با بيان که تعرفه‌هاي خدمات درماني در بسياري از قسمت ها از جمله ICU و CCU نمي تواند هزينه هاي بيمارستان را پوشش دهد؛ گفت: کمبود تعرفه‌ها به ويژه در بخش هايي که مرجع بيماريهاي پيچيده است بيشتر به چشم مي خورد و هزينه هاي متعارف بيمارستان ها پاسخگوي مراجعه زياد مردم نيست.

وي ضمن اشاره به ناکارآمدي تعرفه‌ها به ارائه پيشنهاداتي پرداخت و گفت: با وجود اين که حمايت دولت از بخش سلامت راضي کننده است اما اصلاح تعرفه هاي پزشکي و تسهيل بودجه ها که توسط دولت پيشنهاد شده، مي تواند تا حدودي مشکلات بيمارستان ها را حل کند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي اظهار داشت: چنانچه تا يک سال آينده تعرفه هاي پزشکي و سهم مشارکتي بيمه ها تسهيل نيابد حوزه درماني کشور دچار چالش جدي مي شود.

وي ابراز اميدواري کرد که با وجود تسهيلاتي که در بحث بودجه صورت گرفته و نيز مصوبات آينده دولت و مجلس تا حدودي مشکلات درماني واحدهاي درماني به ويژه واحدهايي که علاوه بر درمان به بحث آموزش و پژوهش مي پردازند؛ حل شود.

دکتر لاريجاني در ادامه تشريح کرد: خودگرداني بيمارستان ها در کشوري مشابه ايران مفهومي ندارد چرا که در ايران سعي شده خدمات و يارانه ها از بخش هاي مختلف کسر شود در حاليکه در دنيا مرسوم است زماني که يارانه ها از بخش هاي ديگر کسر و يا حذف مي شود حوزه سلامت مورد توجه بيشتري قرار مي گيرد.

وي افزود: حوزه سلامت حوزه اي نيست که بتوان با بحث هاي اقتصادي ساده آن را اداره کرد.

دکتر لاريجاني تصريح کرد: برخي از واحدهاي درماني از جمله بيمارستان هاي امام خميني(ره)، دکترشريعتي و سينا ميزان مراجعه کننده بسيار بالايي دارد و آنها قادر به دادن جواب منفي به مراجعه کنندگان خود نيستند.

وي افزود: نبايد به دنبال بحث خودگرداني به معناي خاص خود باشيم بلکه بايد به دنبال خدمات متعالي و استانداردهاي خوب براي بيماران باشيم.

دکتر لاريجاني با بيان اين که مفهوم اداره بيمارستان به صورت هيات امنايي، همان خودگرداني نيست؛ گفت: مفهوم هيات امنايي که سه بيمارستان امام، دکتر شريعتي و سينا بدين گونه اداره مي شوند؛ اين است که بتوان با تدابيري خاص، اختيارات بيشتري به واحدهاي درماني داد و به عبارتي مسئوليت فعاليت ها را به خود بيمارستان محول کرد.

وي افزود: ما بايد بتوانيم با اخذ کمک هايي حتي از افراد خير و دادن اختيارات اداري و مالي به اين واحدهاي درماني چرخه امور را تسهيل کنيم.

دکتر لاريجاني در پايان يادآور شد: بحث اداره بيمارستان ها به صورت هيات امنايي و ويژگي آنان ربطي به تعرفه ها ندارد، هرچند که تصويب و ارتقاء تعرفه ها مي تواند به چرخه امور در بيمارستان ها کمک شاياني کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.89393s, 18q