آلرژي در والدين، زمينه ابتلاي كودكان به اين بيماري را فراهم مي‌سازد

۱۳۸۷/۱۱/۲۳ - ۰۹:۳۹ - کد خبر: 15107
آلرژي در والدين، زمينه ابتلاي كودكان به اين بيماري را فراهم مي‌سازد
دکتر مهدي شکرابي، ايمونولوژيست و دانشيار گروه ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو باايسناضمن بيان مطلب فوق گفت: هنگامي که ماده اي خارجي وارد بدن مي شود اگر پاسخ دهي بدن به صورت صحيحي صورت نگيرد ، ماده خارجي واکنش افزوده داده و موجب به وجود آمدن صدمات جسمي در فرد مي شود .

وي با اشاره به اينکه يکي از اين موارد آسم است افزود : آسم از استنشاق عوامل محيطي مانند دانه هاي گرده و آلاينده هاي زيست محيطي ايجاد شده و به صورت واکنش التهابي شديد بروز مي کند که منجر به تنگي نفس و ايجاد خس خس در فرد شده و واکنش افزوده و ناخواسته را موجب مي شود .

دکتر شکرابي بيان داشت : آسم و بسياري از بيماري هاي آلرژي زمينه ارثي داشته و ژن هاي مستعد کننده آن به اثبات رسيده است و اين در حالي است که ابتلاي يکي از والدين و يا هردوي آن ها به هر يک از بيماري هاي آلرژي موجب احتمال ابتلاي فرزندانشان تا 3 برابر به انواع آلرژي ها خواهد شد .

وي با بيان آنکه يک ناحيه ژنتيکي در بدن افراد وجود دارد که زمينه را براي بروز آسم و آلرژي مستعد مي سازد اذعان داشت : فاکتورهاي ژنتيکي در والدين در کودکان بسيار حائز اهميت بوده و والديني که داراي اين زمينه باشند کودکاني مبتلا را خواهند داشت .

دانشيار گروه ايمونولوژي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ايران در خصوص پيشگيري و درمان اين بيماري اظهار داشت : بهترين درمان پرهيز از آلرژن‌هاست و اين پرهيز زماني مي تواند انجام شود که آن بيماري خاص را شناخته و با معاينه و سابقه باليني و سپس با اندازه گيري پارامترهاي ايمونولوژيک IgE که در افراد مبتلا 50 تا 100 برابر افراد عادي است زمينه را مشخص کنيم و IgEويژه براي آلرژن ها را نيز مي توان تعيين کرد.

وي در ادامه گفت : زماني که آلرژي مورد نظر را که موجب افزايش IgE شده است مشخص شد ، با تزريق آلرژن بر روي بدن بيمار واکنش آن را که به صورت ضايعات جلدي بروز مي کند مي توان مشاهده کرد که حساسيت به نوع آلرژن معلوم و برخي اوقات نيز مواد خوراکي شامل توت، توت فرنگي ، شاتوت و کليه مشتقات آن ها نيز موجب بروز حساسيت مي شود که مي توان با دوري گزيدن از آنها راحت‌تر زندگي کرد.

دکتر شکرابي اضافه کرد : همچنين مي توان براي درمان اين بيماري از داروي تسکين دهنده که به صورت اسپري هاي استنشاقي است مجاري تنفسي را باز کرد که اين روش به عنوان درمان هاي تسکين دهنده مقطعي کاربرد دارد و يا آنکه مي توان با درمان توسط واکسن علائم بيماري را به تدريج کاهش داد .

وي با تاکيد بر اينکه امروزه بيشتر تحقيقات به سمت درمان توسط واکسن پيش مي رود افزود : مي توان با استفاده از آلرژن ها واکنش بدن را تعديل کرد تا واکنش افزوده نداشته باشد و در حال حاضر نيز اين روش درماني در دنيا در حال پيشرفت بوده و جزو بهترين و برجسته ترين روش هاي درماني محسوب مي شود .

اين ايمونولوژيست در پايان با اشاره به تاثير سيگار بر آسم گفت : سيگار به عنوان يک محرک خارجي موجب التهاب شده و به صورت يک محرک تشديد کننده علائم موجب تحريک شده و علائم آسم را تشديد مي کند ، االبته بايد گفت خود سيگار به عنوان عامل اصلي ايجاد کننده محسوب نمي شود و لي به عنوان عامل تشديد کننده بسيار مضر است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.71438s, 18q