واکسن دیابت نوع یک ، یک قدم تا واقعیت

۱۳۹۴/۰۳/۲۱ - ۱۳:۱۸ - کد خبر: 151087
واکسن دیابت نوع یک ، یک قدم تا واقعیت

سلامت نیوز: محققان آلمانی و اسپانیایی با استفاده از فناوری نانو به روشی مشابه واکسن، برای درمان دیابت نوع یک دست یافتند.

به گزارش ایرنا از پلاس وان، مهمترین دلیل بروز دیابت نوع یک ، حمله سیستم ایمنی بدن به بافت پانکراس و تخریب سلول های آن است.

محققان برای حل این مشکل موفق به توسعه روشی شده اند که در آن، سلول های ایمنی بدن خارج می شوند و پس از این که به طور ژنتیکی اصلاح شدند، مجددا به بدن تزریق می شوند.

سلول های اصلاح شده دیگر به سلول های لوزالمعده حمله نمی کنند و علایم دیابت از بین می رود. این روش که مشابه واکسن است، به تازگی برای درمان آرتریت روماتویید استفاده شده و بسیار پیچیده و گران قیمت است.مراحل اولیه این روش در موش های آزمایشگاهی موفقیت آمیز بوده است.

دیابت نوع یک یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های بتا اجازه تولید انسولین نمی دهد. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه کنترل بیماری، تزریق روزانه انسولین است.

بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا، تنها پنج درصد از افراد مبتلا به دیابت، به نوع یک دچار هستند و نوع دو شایع تر است.نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.43668s, 19q