واقعيت رد صلاحيت نامزدهاي انتخابات نظام پرستاري چه بود؟

۱۳۹۴/۰۳/۲۱ - ۱۳:۳۵ - کد خبر: 151092
واقعيت رد صلاحيت نامزدهاي انتخابات نظام پرستاري چه بود؟

سلامت نیوز: از جمع 7 نفره ردصلاحيت‌شدگان شوراي مركزي نظام پرستاري، اكنون تكليف دو نفر از رد صلاحيت‌شدگان نامعلوم است و هنوز نتيجه تجديد نظر به آنها اعلام نشده، در حالي كه از امروز و به مدت يك هفته تبليغات نامزدها آغاز مي‌شود و ادامه دارد.


به گزارش سلامت نیوز،محمد شريفي‌مقدم دبیرکل خانه پرستار در یادداشتی در سایت خانه پرستار نوشت:طبق ماده 25 قانون سازمان نظام پرستاري، مسووليت برگزاري انتخابات نظام پرستاري با وزارت بهداشت است. اين انتخابات هر 4 سال يك‌بار برگزار مي‌شود و امسال، چهارمين دوره انتخابات نظام پرستاري است كه تاكنون حدود 3 هزار پرستار از سراسر كشور نامزد شركت در انتخابات شده‌اند و قرار است پس از برگزاري، اعضاي 120 هيات‌مديره پرستاري در 120 شهر كشور از بين نامزدها انتخاب شوند. در اين دوره آقاي حسن امامي رضوي با حكم وزير بهداشت به عنوان رييس هيات مركزي انتخابات معرفي شده و ايشان هم روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي را به عنوان نماينده خود در ستادهاي اجرايي منطقه‌اي معرفي كرده است. تركيب هيات نظارت بر انتخابات متشكل از دو نماينده از سوي وزير بهداشت، دو نماينده از سازمان نظام پزشكي، يك نماينده از دادستاني كل كشور، يك نماينده از وزارت كشور، يك نماينده از كميسيون بهداشت مجلس است كه اين افراد مسوول نظارت بر انتخابات نظام پرستاري هستند. وظيفه هيات نظارت، بررسي صلاحيت نامزدهاي انتخابات از طريق استعلام از مراجع 4 گانه وزارت اطلاعات، پليس اطلاعات و امنيت اخلاقي، دادستاني كل كشور و سازمان ثبت احوال است كه اين استعلام غير از بررسي شرايط عمومي نامزدها به دو محور مهم هم پاسخ مي‌دهد. اينكه نامزد انتخابات محكوميت منجر به محروميت از حقوق اجتماعي نداشته باشد و اينكه نامزد انتخابات، پرونده تجاهر به فساد اخلاقي و مالي نداشته باشد.


چهارمين دوره انتخابات سازمان نظام پرستاري با دوره‌هاي قبل يك تفاوت عمده دارد و اينكه پرستاران طي سال‌هاي قبل به اين احساس رسيدند كه مسوولان فعلي نظام پرستاري و معاون پرستاري وزارت بهداشت نه تنها براي حل مشكلات پرستاران اقدامي نكرده‌اند بلكه در تقابل با پرستاران هم قرار گرفته‌اند و متاسفانه مسوولان فعلي سازمان نظام پرستاري باعث سلب اعتماد پرستاران به خود شده‌اند و به‌خصوص، دو اقدام معاون پرستاري وزير بهداشت در زمينه‌سازي براي اجراي طرح‌هاي «پرداخت مبتني بر عملكرد» و «پرستاري 6 ماهه» باعث اعتراضات گسترده پرستاران طي ماه‌هاي گذشته شد علاوه بر آنكه پرستاران به اين نتيجه رسيدند كه تفكر پزشك سالار قصد دارد پرستاران را از نظر منزلت اجتماعي و امنيت شغلي به حاشيه براند و تضعيف كند تا پرستاراني كه بخصوص، در مراكز درمان دولتي فعال هستند به نيروهايي مطيع و سازگار با هر شرايطي تبديل شوند در حالي كه دانش و تجربه و مهارت آنها چندان مورد توجه قرار نگرفته است. صدور حكم انتقال به دليل اعتراضات صنفي براي بنده هم كه دبيركل خانه پرستار بودم، در زمان معاون پرستاري فعلي صادر شده و متاسفانه اين حكم كه در طول 30 سال گذشته بي‌سابقه بوده هيچ واكنش مخالفي از جانب ايشان نداشت.

اما آنچه كه درباره بررسي صلاحيت‌ها مي‌توان گفت اينكه طي هفته گذشته جمعي از نامزدهاي چهارمين انتخابات نظام پرستاري توسط هيات نظارت بر انتخابات رد صلاحيت شده‌اند در حالي كه اغلب ردصلاحيت‌شدگان، منتقدان سياست‌هاي وزارت بهداشت بوده‌اند. اين توضيح لازم است كه پرستاران در تمام اعتراضاتي كه طي ماه‌هاي گذشته داشته‌اند صرفا اين خواسته را دنبال مي‌كردند كه خواسته‌شان را به گوش رييس‌جمهوري برسانند. با همين منظور نامه سرگشاده هم خطاب به آقاي روحاني نوشتيم و با مشاوران و مسوولان نزديك ايشان هم جلساتي داشتيم و اعلام كرديم كه خواسته ما يك جمله بيشتر نيست و اينكه عدالت در پرداخت‌ها از طريق كاهش اختلاف در پرداخت پرستاران و پزشكان كه امروز به 100 برابر رسيده رعايت شود و قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري مي‌تواند اين خواسته را محقق كند. ما در تمام اين ماه‌ها تلاش كرديم از طريق گفت‌وگو و تعامل حرف‌مان را بزنيم.

اما خواسته‌ها و حرف‌هاي‌مان جوابي نداشت. با وجود آنكه وزير بهداشت هم از انتقاد و منتقدان استقبال كرد اما رد صلاحيت‌ها نشان داد كه انتقاد برخلاف ميل وزارت بهداشت است. در نهايت اينكه قرار بود دوم خرداد ماه نتايج بررسي صلاحيت‌ها اعلام شود اما با تعويق 10 روزه، بعد از ظهر 12 خرداد ماه به‌طور مكتوب به رد صلاحيت‌شدگان اعلام شد كه صلاحيت ايشان رد شده است. در حالي كه سه روز پيش‌رو هم مصادف با تعطيلات بود و عملا امكان اعتراض و تجديد نظر وجود نداشت. البته دليل ردصلاحيت به‌طور مكتوب اعلام نشد و در تجديد نظرها هم به‌طور شفاهي علت رد صلاحيت را اعلام كردند و گفتند كه به دليل نقض قانون و شركت در تجمعات اعتراضي رد صلاحيت شده‌ايم كه از نظر ما اين شيوه اعلام غيرقانوني است. ضمن آنكه حتي علت رد صلاحيت هم قانوني نيست زيرا بر مبناي آيين نامه‌هاي موجود، شركت در تجمعات، صرفا در شرايطي مي‌توانست مبناي رد صلاحيت قرار بگيرد كه از شركت‌كنندگان در تجمعات شكايتي صورت مي‌گرفت تا بر اساس سند محكوميت كتبي، اين افراد ردصلاحيت شوند. در عين حال از جمع 7 نفره ردصلاحيت‌شدگان شوراي مركزي نظام پرستاري، اكنون تكليف دو نفر از رد صلاحيت‌شدگان نامعلوم است و هنوز نتيجه تجديد نظر به آنها اعلام نشده، در حالي كه از امروز و به مدت يك هفته تبليغات نامزدها آغاز مي‌شود و ادامه دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.17896s, 19q