کسب درآمد تامین اجتماعی از جیب مستضعفان

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 151208

سلامت نیوز:ین روزها آنقدر از وضعیت معیشتی کارگران گفته شده و مکی شود که به نظر میرسید صدای اعتراض قشر کارگر به گوش دولتمردان رسیده است اما با تصمیماتی که درباره این قشر زحمتکش و حقوق و دستمزد آنها اتخاذ می شود، همه رشته ها پنبه می شود چرا که عملا چیزیر برای کارگران تغییر نمی کند و با توجه به هزینه های زندگی شهری، باز هم دخل و خرج کارگران با هم نمی خواند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فردا این روزها آنقدر از وضعیت معیشتی کارگران گفته شده و می شود که به نظر میرسید صدای اعتراض قشر کارگر به گوش دولتمردان رسیده است اما با تصمیماتی که درباره این قشر زحمتکش و حقوق و دستمزد آنها اتخاذ می شود، همه رشته ها پنبه می شود چرا که عملا چیزی برای کارگران تغییر نمی کند و با توجه به هزینه های زندگی شهری، باز هم دخل و خرج کارگران با هم نمی خواند.

هر چند در سال ۹۴ ، طبق مصوبه شورای عالی کار، از ابتدای فروردین ماه حق بن نقدی کارگران از ۸۰ به ۱۱۰ هزارتومان، حق مسکن از ۲۰ به ۴۰ هزارتومان، حق سنوات از ۵۰۰ تومان روزانه به ۱۰۰۰ تومان، حق اولاد یکنفر از ۶۰۸۸۸ تومان به ۷۱۲۴۱ تومان و حداقل مزد روزانه نیز از ۲۰۲۹۷ تومان به ۲۳۷۴۷ تومان افزایش یافت و به عبارتی حداقل دریافتی کارگران ۷۱۲ هزار تومان اعلام شد و دولتی ها اعلام کردند افزایش حقوق 25 درصدی مطابق با نرخ تورم بوده است اما حالا خبر رسیده است که به دلیل تعلق حق بیمه به بن نقدی، دریافتی کارگران برای بن نقدی کمتر از 110 هزار تومان اعلام شده است.

این در حالی است که با توجه به خط فقری که طبق آخرین آمار کارشناسان اقتصادی 2 و نیم میلیون تومن اعلام شده و با توجه به حداقل دریافتی کارگران که 712 هزار تومان است، تنها امید این قشر به همین دریافتی های غیر حقوق است که هر بار به بهانه ای کسر می شوند.
حق بیمه ، بن کارگری را کاهش داد

ماجرا هم از این قرار است که با تازگی خبر رسیده ، با وجود اینکه مصوبه شورای عالی کار پرداخت ماهیانه ۱۱۰هزارتومان حق بن نقدی است اما با ابلاغیه دریافت حق بیمه از بن، هزینه کارفرمایان به ۱۳۵۳۰۰ تومان افزایش و دریافتی کارگران به ۱۰۲۳۰۰ کاهش می‌یابد.

این اتفاق در حالی رخ داده است که در سال گذشته بنا به خواسته کارفرمایان، شورای عالی کار مصوبه ای را گذرانده بود که طی آن، دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران به عنوان یکی از مزایای انگیزشی و جانبی حقوق‌ها، ممنوع شده بود. استدلال این بود که دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران، هیچ تاثیری در وضعیت آنها ندارد و تنها یک هزینه اضافه برای مشمولان قانون کار محسوب می شود.

مقامات کارگری نیز عنوان کرده بودند دریافت حق بیمه از بن نقدی برای کارگران و حتی کارفرمایان منفعتی ندارد و تنها برای افرادی که در دو سال آخر بازنشستگی خود قرار داشتند، می توانست در تعیین حقوق دوران بازنشستگی موثر باشد و به صورت کلی برای بقیه گروه ها تنها یک هزینه اضافی است.

حال یکسال پس از توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران، قرار است تامین اجتماعی دوباره دریافت حق بیمه از محل بن نقدی را از سر بگیرد. شورای عالی کار حق بن نقدی ماهیانه هر مشمول قانون کار را در سال جاری ۱۱۰ هزارتومان تعیین کرده که درآمد حق بیمه ۱۳ میلیون کارگر دارای بیمه (طبق اعلام وزیر کار) از محل بن نقدی ماهیانه ۴۲۹ میلیارد تومان خواهد شد.
همچنین در صورت ادامه این روند، از جیب کارگران و کارفرمایان در سال جاری، تامین اجتماعی تنها بابت حق بیمه بن نقدی ۵ هزار و ۱۴۸ میلیارد تومان درآمد کسب می کند. طبق فرمول های موجود، حق بیمه بن نقدی ۱۱۰ هزارتومانی سال جاری در هر ماه برای کارگر و کارفرما ۳۳ هزارتومان خواهد بود.

شاید مبلغ کسر شده برای هر نفر که نزدیک 8 هزار تومان است، آنقدر عدد زیادی به نظر نرسد و در واقع هزینه 8 عدد نان سنکک است اما نکته اینجاست که کارگران با توجه به وضعیت درآمدی خود روی تک رقم های درامدی خود حساب باز کرده اند و این امر باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای آنها خواهد شد.

در هر حال نکته اینجاست، حسن روحانی بارها و بارها وعده به بهبود معیشت کارگران داده است.به عنوان مثال ،در تاریخ ۱۵ مرداد 92 رئیس دولت یازدهم در اولین نشست خبری اش بار دیگر با تاکید بر وعده مزدی اش به کارگران گفت:" دولت مصمم است تا شکاف به وجود آمده میان دستمزد کارگران و تورم را پر کند."

با این حال اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است و هر چه رخ می دهد کسب درامد از جیب کارگران و مستضعفان است!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9853s, 19q