یک استاد دانشگاه:

سودهای میلیاردی واردکنندگان لوازم پزشکی از طریق طرح تحول سلامت/برنامه تحول نتوانسته سلامت خانواده ها را تامین کند

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 151219
سودهای میلیاردی واردکنندگان لوازم پزشکی از طریق طرح تحول سلامت/برنامه تحول نتوانسته سلامت خانواده ها را تامین کند

سلامت نیوز: یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت در طول یک سال نتوانسته سلامت خانواده ها در جامعه را تامین کند؛گفت:متاسفانه طرح تحول نظام سلامت به دلیل مبهم بودن تا کنون نتوانسته است به تامین سلامت در خانواده ها کمک کند در واقع هنوز راهکارهای رفع مشکلات و رسیدن به نقطه مطلوب در این طرح مشخص نیست.


15 اردیبهشت سال93 بود که اجرای طرح تحول نظام سلامت با تمرکز بر ساماندهی خدمات سلامت به ویژه کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامتی‌ جامعه آغاز شد، از همان ابتدای اجرای این طرح، موافق و مخالفان بسیاری به همراه داشت اکنون نیز که بیش از یک سال از اجرای آن گذشته است کارشناسان ضمن بررسی عملکرد یکسالی آن پیشنهادات و انتقادات خود را عنوان می کنند.

دکتر محمد رضا صفری نژاد استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، عملکرد این طرح در حوزه تامین سلامت خانواده را ناموفق ارزیابی می کند و می گوید: متاسفانه در اجرای یک سالگی طرح تحول نظام سلامت تنها به صورت مسئله ی مشکلات بهداشتی و درمانی جامعه یعنی بحث بیمه همگانی افراد توجه شده است. بنابراین نیاز است کارگروهی تشکیل شود تا میزان موفقیت یا عدم موفقیت آن را بررسی و نقاط منفی و ضعف آن را برطرف کنند.

دکتر محمد رضا صفری نژاد در گفت و گو با شفقنا زندگی، به ارزیابی مختصر از عملکرد اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداخت و اظهار کرد: سال گذشته شاهد آغاز خوب اجرای طرح تحول نظام سلامت بودیم که اجرای آن با توجه به وضعیت سلامت در کشور بسیار ضروری بود در کنار امیدواری از روند اجرای این طرح، مساله‌ نگران ‌کننده این است که چگونه می توان این برنامه‌های بنیادین را همان‌گونه که آغاز شد، ادامه داد تا مردم جامعه از این تحولات مثبت به طور پایدار بهره‌مند شوند.

تنها تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی سودهای میلیاردی و کلانی را از طریق این طرح بهره برده اند، چرا که دانشگاهها و بیمارستان ها اختیارات بیشتری برای خرید اقلام پزشکی بدست آوردند و به راحتی تجهیزات جدید اضافه کردند اما متاسفانه این افزایش سرسام آور خرید موجب ارتقای سلامت بهداشت و درمان نشده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: طرح تحول نظام سلامت یا هر نوع طرح دیگری که از طریق وزارت بهداشت و مسوولان دولتی برنامه ریزی و اجرا می شود لازم است بعد از مدتی از اجرای آن، کارگروهی از کارشناسان و متخصصین حوزه های مختلف تشکیل شود و عملکرد یک سالگی آن را مورد بررسی و کنکاش قرار دهند چرا که اجرای یک طرح ملی آن هم برای اولین بار با ضعف ها و خلاء هایی همراه است و درصورتی که نقاط منفی آن برطرف نشود نمی تواند به اهداف خود دست یابد.

وی در ادامه کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم را یکی از مهم ترین اهداف اجرای طرح تحول نظام سلامت دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه ما با بیمارانی از مراکز خصوصی و دولتی مختلفی سرکار داریم به نظر می رسد اجرای این طرح از اهداف اصلی خود که کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم است فاصله گرفته است و تنها تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی سودهای میلیاردی و کلانی را از طریق این طرح بهره برده اند، چرا که دانشگاهها و بیمارستان ها اختیارات بیشتری برای خرید اقلام پزشکی بدست آوردند و به راحتی تجهیزات جدید اضافه کردند اما متاسفانه این افزایش سرسام آور خرید موجب ارتقای سلامت بهداشت و درمان نشده است.

به گفته این فوق تخصص ارولوژی، بیمه همگانی یا پوشش خدمات درمانی همه افراد جامعه یکی از اقداماتی بود که در طول یک سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت تاکید زیادی روی آن شد اما این تنها پاک کردن صورت مسئله مشکلات درمانی و بهداشتی مردم بود و همین دفترچه بیمه ها نیز نتوانستند هزینه های درمانی مردم را کاهش دهند چرا که بسیاری از خدمات درمانی شامل رادیولوژی، عکس برداری پزشکی، آزمایشات و حتی داروها تحت پوشش سازمان های بیمه گر نیست. بنابراین بهتر است ساز و کاری را اندیشید که وقتی فردی تحت پوشش بیمه همگانی قرار می گیرد بتواند از خدمات مناسب استفاده کند.

دکتر صفری نژاد با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت در طول یک سال نتوانسته سلامت خانواده ها در جامعه را تامین کند افزود: ارتقای سلامت خانواده به عنوان مهم ترین نهاد اجتماعی با بهبود وضعیت بهداشت، اقتصاد، تغذیه، واکسیناسیون، تامین آرامش و برخی مولفه های دیگر فراهم می شود و متاسفانه طرح تحول نظام سلامت به دلیل مبهم بودن تا کنون نتوانسته است به تامین سلامت در خانواده ها کمک کند در واقع هنوز راهکارهای رفع مشکلات و رسیدن به نقطه مطلوب در این طرح مشخص نیست.

همین دفترچه بیمه ها نیز نتوانستند هزینه های درمانی مردم را کاهش دهند چرا که بسیاری از خدمات درمانی شامل رادیولوژی، عکس برداری پزشکی، آزمایشات و حتی داروها تحت پوشش سازمان های بیمه گر نیست.وی پرسنل بهداشتی را ستون فقرات سیستم بهداشتی و درمانی کشور عنوان کرد و گفت: در تمامی کشورها کادر بهداشتی نظیر پرستاران، بهیاران، کمک بهیاران، خدماتی ها و نگهبان مراکز درمانی مهم ترین ستون فقرات سیستم بهداشتی و درمانی را تشکیل می دهند و پزشکان و فوق تخصصان بدون همکاری این کادر نمی توانند خدمات مطلوبی ارائه دهند این در حالی است که در اجرای طرح تحول نظام سلامت توجه خاصی به این کادر کلیدی بهداشت و درمان بخصوص پرستاران صورت نگرفته است و علاوه بر بی توجهی به بحث مادی این افراد، مراکز درمانی ما از کمبود شدید پرستار، کمک بهیار و بهیار رنج می برند.


صفری نژاد در ادامه خاطر نشان کرد: در اجرای این طرح فشار کاری در بیمارستان‌های دولتی بیشتر و باعث شده است مردم برای درمان همه بیماری‌های خود به مراکز دولتی مراجعه کنند. در نتیجه این مراجعه بیش از ظرفیت، کیفیت خدمات ارائه ‌شده را کاهش می‌دهد. بنابراین این مشکل باید مورد بازبینی قرار گیرد هزینه کردن در بخش سلامت و نیز آموزش و پرورش، هدر رفتن منابع نیست، بلکه به نوعی سرمایه گذاری است، چرا که در آینده جامعه‌ای سالم خواهیم داشت و این افراد محور تولید، رونق و پیشرفت قرار می‌گیرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: البته نمی توان نکات مثبت اجرای طرح تحول نظام سلامت را نادیدع گرفت در واقع در نظام‌های سلامت هرگونه اقدامی که موجبات افزایش اعتماد میان پزشکان و بیماران و به عبارتی جامعه و نظام سلامت را فراهم آورد به‌عنوان یک مداخله مثبت ارزیابی می شود. بنابراین در حال حاضر می‌توان ادعا کرد که طرح تحول نظام سلامت تا حدودی موجب ارائه‌ی بهتر خدمات سلامت بوده و پزشکان با دلگرمی بیشتر و ارتباط بهتر با بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند اما همانطور که عنوان شد باید کارگروهی از متخصصان مختلف تشکیل شود تا نقاط مثبت و منفی آن بررسی و اجرای آن با قوت بیشتری ادامه داشته باشد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96976s, 18q