با تلاش محققان ژاپني انجام شد:

شناسايي آنزيمي كه سرطان سينه را سركوب مي‌كند

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۰۹:۴۴ - کد خبر: 15124
شناسايي آنزيمي كه سرطان سينه را سركوب مي‌كند
اين آنزيم مي‌تواند سرطان سينه را متوقف كند و از اين رو اميدي تازه براي كشف روشهاي درماني جديدتر و كارآمدتر براي كنترل دومين سرطان شايع در جهان محسوب مي‌شود.

محققان ژاپني مي‌گويند: آنزيم جديد CHIP نام دارد و مي‌تواند با تخريب تعدادي از پروتئين‌هاي سرطان زا جلدي رشد اين بيماري كشنده را بگيرد.

به گفته متخصصان، اين آنزيم به طور طبيعي در بافت سينه انسان يافت مي‌شود. نتايج اين تحقيق در مجله «نيچرسل بيولوژي» منتشر شده است. دانشمندان توضيح دادند كه در اين تحقيقات دو نوع از سلولهاي سرطان سينه انساني را به موشهاي آزمايشگاهي تزريق كردند. يك گروه از اين سلولها حامل آنزيم CHIP و گروهي ديگر فاقد اين ماده شيميايي بودند.

در ادامه معلوم شد: تومورهاي گروه اول كه با آنزيم CHIP همراه بودند بسيار كوچكتر از تومورهاي گروه سوم و بدون اين آنزيم بوده است.

اين پژوهش با همكاري محققان دانشكده علوم حيات و محيط زيستي دانشگاه تسوكوبا در ژاپن انجام گرفته است.

به گزارش ایسنا، اين محققان خاطرنشان كردند: در يك آزمايش ديگر كه به موازات همين آزمايش انجام شده ما به نتايج مشابهي دست پيدا كرديم در آزمايش دوم از بافتهاي وخيم‌تر سلولهاي سرطان سينه انساني استفاده شد. نتايج مطالعه ما در اين آزمايش نيز تاكيد كرد كه پروتئين CHIP از رشد و متاستاز تومورهاي سرطاني جلوگيري مي‌كند. متاستاز زماني رخ مي‌دهد كه سرطان از محل شروع خود به ساير نقاط بدن منتشر مي‌شود. در اين حالت اغلب پروسه درمان با چالش مواجه مي‌شود و در نهايت به مرگ بيمار منجر مي‌شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه سرطان سينه دومين سرطان شايع در جهان پس از سرطان ريه است. در سال 2005 حدود 502 هزار بيمار مبتلا به سرطان سينه در سراسر جهان جان خود را از دست دادند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64991s, 18q