کدام خانم‌ها نبايد دوباره باردار شوند؟

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۴:۱۰ - کد خبر: 151250

سلامت نیوز:خانم‌هايي که ازدواج فاميلي داشته‌اند و فرزند معلول يا مبتلا به اختلال‌هاي ژنتيکي دارند يا نوزاد مرده به دنيا آورده‌اند هم بهتر است مجدد باردار نشوند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مريم کاشانيان،دانشيار دانشگاه علوم‌پزشکي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: خانم‌هايي که در سن بالا ازدواج مي‌کنند و يک فرزند دارند، بهتر است بعد از 40 سالگي ديگر براي بارداي اقدام نکنند زيرا با بالا رفتن سن عوارض ناشي از تاثير سن بر بارداري، شديدتر مي‌شود.

خانم‌هايي که مبتلا به بيماري‌هاي طبي مزمن هستند مثلا فشار خون بالايي دارند يا مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي عروقي‌اند يا لوپوس پيشرفته يا آمبولي يعني سابقه لخته شدن خون در رگ دارند، بهتر است براي بار دوم باردار نشوند. خانم‌هايي که ازدواج فاميلي داشته‌اند و فرزند معلول يا مبتلا به اختلال‌هاي ژنتيکي دارند يا نوزاد مرده به دنيا آورده‌اند هم بهتر است مجدد باردار نشوند.

متاسفانه در ازدواج‌هاي فاميلي فقط مشاوره ژنتيک کافي نيست و بسياري از بيماري‌هاي ژنتيکي قبل از تولد قابل شناسايي و درمان نيستند. اگر زوجي فاميل هستند و خانم باردار است بايد حتما مشاوره ژنتيک داشته باشند تا بيماري جنين اگر قابل تشخيص است، قبل از تولد مشخص و درمان شود اما در مورد بيماري‌هاي غيرقابل‌تشخيص، زوج يا نبايد بچه‌دار شوند يا بايد خطر را بپذيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36222s, 19q