عکسهای دردناکی از بیماران سوخته+لزوم توجه بیشتر مسئولین به درمانِ سوختگی

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۴:۵۶ - کد خبر: 151261
عکسهای دردناکی از بیماران سوخته+لزوم توجه بیشتر مسئولین به درمانِ سوختگی

سلامت نیوز:دکتر غلامرضا شریعت طی یادداشتی به سلامت نیوز نوشت : مسئولین محترم این دردنامه را بخوانید در این بخش به فجایعی که در سوختگی کشور رخ داده و ما شاهد آن هستیم ارائه می گردد تا گوشه ای از این مسائل روشن گردد.


میزان مرگ و میر سالانه بر اثر سوختگی حدود 2500 نفر می باشد گر چه میزان hL50 در ایران زیر 60% است و در کشورهای پیشرفته حدود 5/1 برابر این رقم است یعنی شاید بیش از نیمی از مرگها که در اثر سوختگی در ایران رخ می دهد نباید اسیر مرگ می شدند مرگهایی که قابل اجتناب هستند.

تفاوت مرگ در اثر سوختگی با مرگهای دیگر سوانح عمدتا" در زمان – درد و رنج فراوان می باشد به نحوی که بیمار سوخته در مدت طولانی تری با درد فراوان دست و پنجه نرم کرده و سپس تسلیم مرگ می شود.

درد ناشی از سوختگی غیرقابل توصیف است به طوری که بیمار سوخته پس از درمان تازه با دردهای شدیدتری نظیر وابستگی به داروهای مختلف – عوارض بی شمار سوختگی جسمی مثل اسکار هیپرتروفیک – کلوئید – کنتراکچر – دفورمیتی و عوارض بسیار دیگر روحی و ... پیدا نموده که بیمار درد اولیه جسمی سوختگی را فراموش کرده و به موجودی ناتوان تبدیل می شود چرا که حمایتهای کافی از وی و خانواده صورت نگرفته است حتی با وجود طرح تحول سلامت بیماران سوخته هزینه های زیادی را متحمل می شوند که ناگزیر به فروش حتی فرش زیر پای خود می شوند .

سرنوشت حدود ده هزار بیمارسوخته پس از ترخیص در این تابلو قرار می گیرد چرا که پروتکل مراقبت صحیحی در کشور وجود ندارد و پس از ترخیص بیماران در امان خدا رها می شوند عدم تمکن مالی جهت ادامه درمان، فرهنگ پایین و بسیاری از مسائل دیگر کار را به جایی می رساند که آرزوی بیمار سوخته آرزوی روزانه مرگ است.


نمی دانم تا به کی باید دست روی دست گذاشت و شاهد هزینه های گزاف و بی مورد از دست رفتن منابع انسانی و اقتصادی و اجتماعی کشور در قبال عدم توجه به مسائل ساده و ابتدایی بود به قول معروف گرهی که با دست باز می شود اینقدر بپیچانیم که با دندان تیز باز نشود . به امید آنکه گوش شنوایی پیدا شود .
در ذیل نمونه هایی از فجایع سوختگی نشان داده می شود تا بهتر به این عرایض برده شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.25977s, 18q