مكمل‌هاي آهن وارداتي سلامت كودكان را تأمين نمي‌كند

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۰۹:۵۱ - کد خبر: 15128
مكمل‌هاي آهن وارداتي سلامت كودكان را تأمين نمي‌كند
اين خبر در حالي از زبان كارشناسان شنيده مي‌شود كه چند روز پيش دكتر عليرضا مرندي، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس مجددا تاكيد كرد: 95‌درصد مكمل‌هاي آهن وارداتي كودكان مشكل دارند؛ به‌طوري كه اين مكمل‌ها فرمول مناسبي ندارند و نياز كودكان را تامين نمي‌كنند.

دكتر مرندي در حالي به معايب مكمل‌هاي آهن وارداتي اشاره مي‌كند كه به عقيده كارشناسان متأسفانه خانواده‌هاي ايراني به شدت از اين مكمل‌ها استقبال مي‌كنند.

دكتر احمدرضا فرسار، متخصص كودكان و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي و عضو هيأت‌مديره انجمن شير مادر و تغذيه كودكان ايران در اين باره به همشهري مي‌گويد: بهترين نوع آهني كه بيشترين جذب را هم در روده دارد، قرص فروس سولفات است.

اين قرص به وفور در ايران توليد مي‌شود، اما مكمل‌هاي وارداتي متأسفانه اكثرا مكمل‌هاي فمورات هستند كه فقط 10‌درصد قدرت جذب دارند يا اينكه اصلا جذب نمي‌شوند.

به گفته دكتر فرسار مشكل ديگري كه اين مكمل‌ها دارند، اين است كه آهن و ويتامين را با هم دارند و در ميان خانواده‌ها خيلي پرطرفدار هستند،چون اكثر كودكان با بو و مزه آهن مشكل دارند و نسبت به خوردن آن مقاوم هستند در حالي كه اين مكمل‌ها اين مشكل را ندارند.

تركيب فداي مزه!

«در اين مكمل‌ها دوز ويتامين A بالا رفته و ميزان ويتامين B را پايين مي‌آورند. با اين كار مزه دارو مطلوب مي‌شود و به‌دليل استقبال كودك، خانواده‌ها نيز از خريد اين محصولات بسيار خوشحال خواهند شد.»

عضو هيأت‌مديره انجمن شير مادر و تغذيه كودكان ايران با بيان اين عبارات توضيح مي‌دهد: ولي بايد در نظر داشت كه نياز كودك به ويتامين از 10 روزگي تا 2 سالگي ثابت است و ربطي به وزن او ندارد ولي مقدار نياز كودك به آهن كاملا وابسته به وزن است؛

يعني هرچه وزن بالاتر برود، نياز به آهن هم بيشتر مي‌شود. پس اشكال عمده تركيبات آهن وارداتي از اين نظر كاملا حائز اهميت است.

دكتر فرسار با بيان اينكه علاوه بر اين متأسفانه كساني كه اين محصولات را وارد مي‌كنند، با سيستم دارويي كشور آشنا نيستند، ادامه مي‌دهد: اين افراد داروها را نمي‌شناسند و با فيزيولوژي بدن كودك نيز آشنايي ندارند، پس بيشتر جنبه تجاري واردات اين داروها را در نظر مي‌گيرند و در واقع تركيب را فداي مزه مي‌كنند.

وي به نكته مهم ديگري نيز اشاره و در ادامه تصريح مي‌كند: فراموش نكنيم كه تركيبات ويتامين و آهن بايد هميشه جدا باشد و نسبت ويتامين A به ويتامين D بايد مثل نسبت هزار و 500 واحد به 400 واحد باشد؛ به اين معني كه كودك بايد روزانه هزار و 500 واحد ويتامين A و 400 واحد ويتامين D مصرف كند.

به عقيده اين متخصص كودكان تركيبات آهن داخل كشور اين خصوصيات را دارند ولي به‌دليل مزه و بوي نامناسب زياد مورد استقبال خانواده‌ها قرار نمي‌گيرند كه البته چنين مشكلي بسيار كمتر از مشكل عدم‌توازن ويتامين و آهن در تركيبات وارداتي است.

ميكروب‌ها در كمين مكمل‌هاي وارداتي

اما در اين ميان دكتر عليرضا مرندي با اشاره به اينكه غذاهايي كه به‌عنوان كمكي به نوزادان بالاي 6 ماه داده مي‌شود، بايد از كيفيت و فرمول مناسبي برخوردار باشد و نيازهاي كودك را تامين كند، معتقد است: مواد غذايي كه به‌عنوان مكمل از كشورهاي ديگر به كشورهاي در حال توسعه صادر مي‌شود، موادي هستند كه در خود كشورهاي سازنده مصرف نمي‌شود.

چون اين مواد در مسيري كه طي مي‌كنند تا به دست مصرف‌كننده برسند، در معرض عوامل ناخواسته قرار مي‌گيرند. «اين مواد در داخل كشور انبار و ذخيره شده و به‌طور مناسب هم محافظت نمي‌شود.»

دكتر مرندي با بيان اينكه در مسير حمل ممكن است قوطي محتوي اين مواد ضربه ببيند و سوراخ‌هايي ميكروسكوپي در آنها ايجاد شود، خاطر‌نشان مي‌كند: در اين شرايط ميكروب‌ها و قارچ‌ها به داخل اين مواد مكمل نفوذ كرده و موجب فساد آن مي‌شود.

وي به آهن موجود در موادي مانند فروگلوبين نيز اشاره كرده و توضيح مي‌دهد: اين آهن كم و از نظر جذب بسيار نامناسب است و ويتامين‌هاي موجود در آن عملاً نياز كودك را تامين نمي‌كند.

دكتر مرندي ادامه مي‌دهد: كودكان در 2 سال اول زندگي به ويتامين D نيازمند هستند و بر اثر كمبود اين ويتامين دچار نرمي استخوان مي‌شوند.اين در حالي است كه مكمل‌هاي خارجي در بسياري از موارد، مقدار ويتامين D كمي دارند و در برخي از آنها اصلاً ويتامين D وجود ندارد، به همين علت وزارت بهداشت و وزارت بازرگاني بايد از ورود اين اقلام به كشور جلوگيري كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.96473s, 18q