رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران هشدار داد:

عینک‌ آفتابی غیراستاندارد ممنوع!

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 151287

سلامت نیوز: رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: عینک‌های آفتابی در بازار موجود است که استفاده از آنها نه تنها کمکی به محافظت از چشم در برابر پرتوهای مضر آفتاب نکرده، بلکه صدماتی به چشم وارد می‌کند که بیش از نزدن این عینک‌هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر پرویز زرین بخش با اعلام این خبر افزود: عینک‌های تیره آفتابی سبب باز شدن مردمک چشم می‌شود. حال در صورتی که شیشه عینک‌های آفتابی قادر به جذب اشعه UV نباشد، این اشعه بیش از مواقعی که فرد عینک نمی‌زند، سبب آسیب به چشم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عینک‌های غیراستاندارد قادر به جذب اشعه UV نیستند، هشدار داد: عینک‌های آفتابی با شیشه تیره و نیز عینک‌های آفتابی با شیشه آبی روشن بیش از دیگر عینک‌های آفتابی غیراستاندارد، سبب صدمه به چشم می‌شود که شایع‌ترین عارضه آن آب مروارید است.

به گفته زرین بخش، استفاده از تخت‌های برنزه کننده (سولاریوم) نیز نه تنها پوست را پیر می‌کند که به مرکز حساس پوست و چشم نیز آسیب رسانده، سبب تاری دید می‌شود.

وی در مورد آثار پرتوهای فرابنفش به چشم گفت: یافته‌های پژوهشی ثابت کرده‌اند که این پرتوها می‌تواند در همه افراد به چشم آسیب زند و در بیمارانی که ماکولای (مرکز بینایی شبکیه) آنان آسیب دیده، این اشعه زیانبارتر است. همچنین از دیگر آثار این پرتوها التهاب و تحریک سطح قرنیه به صورت حاد است. تحریک ملتحمه و ایجاد خشکی چشم و بیماری ناخنک از دیگر آثار زیانبار پرتوهای فرابنفش است.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران افزود: از سوی دیگر این پرتوها می‌توانند در افرادی که جراحی لیزیک انجام داده‌اند، باعث بروز کدورت قرنیه شوند. ابتلا به برخی سرطان‌های پوستی و ملتحمه چشم نیز ناشی از اثر اشعه فرابنفش‌اند.

وی گفت: طی سال‌های اخیر در افرادی که مورد عمل جراحی آب مروارید چشم قرار گرفته‌اند، پس از خروج عدسی چشم، عدسی‌هایی جایگزین می‌شود که چشم را در برابر پرتوهای مضر اشعه UV محافظت می‌کند.

زرین بخش اضافه کرد: برای پیشگیری از رسیدن اشعه UV به چشم علاوه بر استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب، کلاه لبه‌دار نیز توصیه می‌شود. همچنین افرادی که به تازگی هر گونه عمل چشم را انجام داده‌اند نیز نیاز بیشتری نسبت به محافظت از چشمان خود در برابر پرتوهای UV دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه هم اینک انواع لنزهای داخل چشمی و لنزهای تماسی با خاصیت مهار اشعه UV در دسترس است.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران افزود: ضروری است، افراد در مکان هایی که اشعه UV به چشم آسیب وارد می کند، مانند سولاریوم، ساحل و دریا، صحرا، اسکی و در برابر نور مستقیم آفتاب از خود در برابر این اشعه محافظت کنند.

وی گفت: پرتوهای زیانبار اشعه UV در برخی فصل های سال مانند بهار و تابستان بیش از دیگر فصول است که این فصل ها چشم بیشتر نیاز به مراقبت در برابر این پرتوها را دارد. از سوی دیگر طبق گزارش های اعلام شده از سوی نهادهای رسمی کشور طی سال های اخیر میزان اشعه UV در برخی مناطق کشور و در برخی فصل های سال، بالاتر از حد استاندارد گزارش شده که این امر لزوم محافظت از چشم در برابر این پرتوها را بیشتر می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2833s, 19q