فلز کروم سبب مرگ سلول های بنیادی مغز استخوان می شود

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 151291

سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق در گروه پژوهشی لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران نشان داد که مواجه شدن سلول های بنیادی خونی با فلز کروم منجر به مرگ و میر سلول ها، قطعه قطعه شدن DNA سلول و کاهش سطح پروتئین های هسته می شود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، متخصص بیوشیمی و عضو گروه پژوهشی لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: کروم یکی از عناصر کمیاب در زمین است که در حالت های مختلف اکسیداسیون وجود دارد. با توسعه استفاده از ترکیبات کروم در صنایع مختلف مثل چرم سازی، رنگسازی، روکش دهی فلزات و صنایع فولاد و همچنین ورود آن به محیط زیست از طریق پسماند کارخانجات، اثرات سمی آن بر سلامت انسان مشاهده شده است.

دکتر خاطره خرسندی اظهار کرد: مغز استخوان مهم ترین بافت در نمو سلول های خونی است و هر عامل سمی که بر روی این سلول ها اثر بگذارد می تواند منجر به بروز بیماری های مختلف شود.

وی با اشاره به نتیجه تحقیقاتی که در خصوص اثرات کرومیوم اکسید برترکیبات کروماتین سلول های بنیادی مغز استخوان موش در حضور غلظت های مختلفی از این فلز انجام شده تصریح کرد: نتایج این بررسی نشان داد که مواجه شدن سلول های بنیادی خونی با فلز کروم منجر به مرگ و میر سلولها ، قطعه قطعه شدن DNA سلول و کاهش سطح پروتئین های هسته می شود و نتایج حاصله اثرات سمی کرومیوم اکسید بر سلول های بنیادی خونی مغز استخوان را تایید می کند .

خرسندی خاطر نشان کرد: نتیجه این تحقیق در مجلات معتبر خارجی به چاپ رسیده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40637s, 18q