زانو، مستعد‌ترين مفصل در ابتلا به آرتروز

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۰۹:۵۵ - کد خبر: 15130
زانو، مستعد‌ترين مفصل در ابتلا به آرتروز
به گفته كارشناسان ابتلا به بيماري‌هاي مفصلي اگرچه بعد از سن 56 سالگي در 60 درصد از مردان و 70 درصد زنان مشاهده مي‌شود ولي تحقيقات نشان مي‌دهد كه طي 20سال آينده شيوع آرتروز تا 50 درصد افزايش خواهد يافت. اين در حالي است كه هم اكنون اكثر جوانان تا سن 30 سالگي نيز به نوعي با اين بيماري درگير شده‌اند و كارشناسان معتقدند رعايت نكردن اصول ارگونومي، عادات و نحوه زندگي غلط، چاقي و كم‌تحركي از علل كاهش سن ابتلا به اين بيماري‌ها هستند.

با اين حال دكتر خسرو خادمي، متخصص ارتوپدي در اين ميان مفصل زانو را به‌دليل تحمل فشارهاي زيادي كه حين انجام فعاليت‌هاي روزمره و ورزشي به آن وارد مي‌شود، مستعدترين مفصل در ابتلا به استئوآرتريت يا همان آرتروز مي‌داند.

دكتر سيد محمد جزايري، جراح استخوان و مفاصل و عضو هيأت علمي گروه ارتوپدي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در گفت‌وگو با همشهري، با اشاره به اينكه در ايران اين بيماري طي سال‌هاي اخير شيوع بالايي داشته است، مي‌گويد: آرتروزيس يا همان استئو‌آرتريت كه به آن ساييدگي مفاصل هم مي‌گويند، يك بيماري پيش‌رونده سطح غضروفي مفاصل است و در كشور ما كه جزء كشورهاي شرقي است، به‌دليل وضعيت خاص نشستن و برخاستن مردم و استفاده از توالت‌هاي ايراني زودتر آن را تجربه مي‌كنند.

انواع آرتروز

اما آرتروز به‌طور كلي دو نوع است: آرتروز اوليه و ثانويه. به گفته كارشناسان در نوع اوليه آن هيچ بيماري خاصي در مفصل وجود ندارد و آرتروز روي زمينه مفصل سالم سوار مي‌شود.

مثلا افراد چاق يا كساني كه زياد از مفاصل كار مي‌كشند، به اين نوع آرتروز مبتلا مي‌شوند اما نوع ثانويه اين بيماري در اثر ساير بيماري‌‌هاي مفصلي ايجاد مي‌شود؛ مثل پارگي رباط كه باعث شل شدن مفاصل مي‌شود و يا التهاب و عفونت مفاصل.

دكتر جزايري با بيان اينكه در نوجوانان و جوانان كشور ما اختلالي موسوم به نام «كندرومالاسي كشكك» شايع شده و تا سن ۳۰ سالگي در اغلب افراد ديده مي‌شود، تاكيد مي‌كند: اين اختلال زمينه آرتروز در بزرگسالي را تشديد مي‌كند و مربوط به آرتروز نوع ثانويه است.

آرتروز يك بيماري شغلي است!

«برخي از انواع آرتروز دردناك هستند و فرد را ناچار به مراجعه به پزشك مي‌كنند ولي برخي ديگر از انواع آرتروز به‌گونه‌اي است كه فرد اصلا متوجه آن نمي‌شود.»

در حالي كه كارشناسان رابطه آرتروز با مشاغل سنگين را يك رابطه غيرقابل انكار مي‌دانند، دكتر ابراهيم انتظاري، فيزيوتراپيست و دبير انجمن فيزيوتراپي با بيان اين عبارات به همشهري مي‌گويد: كساني كه در مشاغل سنگين فعاليت مي‌كنند، بيشتر مبتلا به آرتروز گردن و كمر هستند و در عين حال افرادي كه در نتيجه ورزش و راه رفتن و وزن زياد، فشار زيادي به مفاصل‌شان مي‌آورند، آرتروز زانو را بيشتر تجربه مي‌كنند.

به گفته اين متخصص علاوه بر افرادي كه نحوه زندگي نادرست و عادات غلط نشستن و برخاستن دارند، آرتروز در كساني كه جراحي ديسك كرده و يا مبتلا به بيماري‌هاي استخواني هستند هم ديده مي‌شود.ولي به عقيده اين متخصص توانبخشي به‌طور كلي بخش اعظم اين بيماري مرتبط با سن افراد است.

با اين حال دكتر خسرو خادمي با اشاره به راه‌هاي درمان اين بيماري توضيح مي‌دهد: درمان اوليه آرتروز زانو روي كنترل درد و بهبود عمل و كاهش ناتواني فرد متمركز است و براي حصول به آن از روش‌هاي مختلفي همچون داروهاي ضدالتهابي، درمان‌هاي فيزيوتراپي و تزريقات داخل مفصلي استفاده مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45344s, 18q