آب در زاینده رود همچنان جاری است

۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۷:۰۴ - کد خبر: 151301

سلامت نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: نیازهای محیط زیستی حوضه آبخیز زاینده رود ایجاب می کند آب این رودخانه همچنان جاری باشد.


حمید ظهرابی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان «پاما» اظهار داشت: طبق وعده قبلی دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر جاری ماندن آب در زاینده رود،مطابق مصوبه شورای مدیریت یک پارچه زاینده رود،جریان آب در تنها رودخانه فلات مرکزی ایران همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در شرایط فعلی، کمبود آب مانع از این است که میزان آب رها شده از سد زاینده رود به مقدار قابل توجه و مطلوبی برسد لیکن رها سازی حداقل آب ممکن ،علاوه بر اینکه از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون دیگری از ریزگردها جلوگیری خواهد کرد در تغذیه آبخوان ها و تأمین بخشی از خدمات اکوسیستمی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی تأثیر بسزایی خواهد داشت .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان کاهش محسوس و قطع شدن موقت آب رودخانه در بخشی از شهر اصفهان طی روزهای شانزدهم و هفدهم خرداد را ناشی از تأثیرتعطیلی نیمه خرداد و افزایش میزان برداشت ها در اثر فعالیت کشاورزی و نیاز واحدهای اقامتی از زیر دست سد زاینده رود تا شهر اصفهان دانست و اظهار داشت ؛ بلافاصله با پیگیری های به عمل آمده و افزایش دبی آب رها سازی شده از سد، این کمبود جبران و آب در بستر رودخانه جریان یافت و مادامی که حجم آب ذخیره شده در سد به کمتر از چهارصد میلیون متر مکعب نرسد جریان رودحانه ادامه خواهد داشت.

وی گفت حجم ذخیره سد در حال حاضر حدود 590 میلیون متر مکعب بوده و حجم ورودی به سد، بیشتر از خروجی سد می باشد.

وی در پایان افزود: شرایط موجود در حوضه آبخیز زاینده رود به گونه ای شکننده است که چنانچه با اعمال مدیریت بهینه به تأمین نیازهای حداقلی هر بخش دست یابیم بایستی خشنود باشیم.

وی تأکید کرد؛ مصوبات 9 ماده ای شورای عالی آب و تعهدات دولت در این خصوص نیز با قوت در حال پیگیری و اجراست.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20675s, 19q