خواب را برديگران حرام نكنيد

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 15131
خواب را برديگران حرام نكنيد
آپنه خواب، بي‌خوابي و خروپف كردن مشكلاتي است كه بسياري از ما از آنها رنج مي‌بريم.خرخر كردن معمولاً مشكلي جدي به حساب نمي‌آيد و بسياري از افراد ممكن است گهگاه در خواب به خرخر بيفتند. اما چرا خرخر مي‌كنيم و آيا خرخر كردن مي‌تواند خطراتي به‌دنبال داشته باشد؟

مردها 50 درصد بيشتر از زنها احتمال دارد خرخر كنند.اما گاهي خرخر كردن علامت يك بيماري خطرناك است. وخيم‌ترين اين بيماري‌ها قطع تنفس انسدادي هنگام خواب است؛ در اين بيماري فردي كه خرخر مي‌كند ممكن است از چند ثانيه تا دو دقيقه دچار قطع تنفس شود. اين امر به كاهش اكسيژن در خون منجر مي‌شود و فرد مبتلا 2 روز بعد، از سردرد و خستگي رنج مي‌برد.

خرخر كردن شايع‌ترين دردسري است كه هنگام خواب وجود دارد و نه تنها اطرافيان بيمار آزرده مي‌شوند، بلكه خود او نيز خجالت زده مي‌شود. اگر بافت نرم پشت گلو بيش از حد رها باشد، مسير حلق را مي‌بندد. هواي خروجي سعي مي‌كند اين مانع را كنار بزند. بافت مي‌لرزد و صدايي را كه ما مي‌شنويم توليد مي‌كند. با بالا رفتن سن، خرخر شديدتر مي‌شود، چون يكي از دلايل اصلي آن اندازه و شكل بدن است.

افرادي كه گردن‌هاي كوتاه و پهن دارند بيشتر از بقيه خرخر مي‌كنند، چون ماهيچه‌هاي اطراف ناي آنها نمي‌تواند چربي‌هاي دور آن را سر جاي خود نگه‌دارد. به‌عنوان يك قاعده كلي، مي‌توان گفت كه احتمال خرخر كردن افرادي كه اندازه يقه پيراهن آنها 5/16 يا بيشتر است، خيلي بالاست. دليل خرخر كردن ساير افراد ممكن است يكي از موارد زير باشد:

• سستي عضلات زبان يا حلق: ماهيچه‌هاي شل باعث خرخر كردن مي‌شوند.

• بزرگي بافت حلق: معمولاً كودكاني كه لوزه‌هاي متورم دارند، خرخر هم مي‌كنند.

• انسداد مجاري بيني: افرادي كه مجراي بيني شان تنگ است يا انحراف بيني دارند، معمولاً خروپف مي‌كنند.

پيشگيري از خرخركردن

با انجام اقدامات زير شايد بتوانيد از خرخر كردن جلوگيري كنيد:

* كاهش وزن را مد نظر قرار دهيد: اغلب افرادي كه خرخر مي‌كنند اضافه وزن دارند. ثابت شده است كاهش وزن حتي به اندازه 3 تا 4 كيلوگرم مي‌تواند دست كم باعث كاهش خرخر شود.

* از خوردن غذاهاي سنگين اجتناب كنيد: خوردن غذا به مقدار زياد در شب باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي و افزايش احتمال خرخر مي‌شود.

* سيگار را ترك كنيد: سيگار كشيدن باعث پرخوني مخاط بيني و ريه‌ها مي‌شود و با انسداد نسبي اين مجاري خرخر به‌وجود مي‌آورد.

* به پهلو بخوابيد: افرادي كه به خرخر شديد مبتلا هستند در هر وضعيتي كه بخوابند خرخر مي‌كنند؛ اما به غير از اين گروه افراد، معمولاً خرخر هنگام خوابيدن به پشت به‌وجود مي‌آيد و با خوابيدن به پهلو، خرخر فروكش مي‌كند. يك راه براي آنكه در طول شب به پهلو بخوابيد آن است كه در پشت لباس خواب خود يك جيب بدوزيد و جسمي سخت مثلاً يك توپ تنيس را در آن قرار دهيد به اين ترتيب خوابيدن روي پشت آزاردهنده مي‌شود و به خوابيدن روي پهلو عادت مي‌كنيد.

* بدون بالش بخوابيد: بالش‌ها به‌خصوص بالش‌هاي خيلي نرم باعث خم شدن گردن و در نتيجه انسداد مجاري هوايي و خرخر مي‌شوند.

*هواي اتاق خوابتان را مرطوب نگه‌داريد.

*ورزش كنيد: ورزش ماهيچه‌ها را تقويت مي‌كند و باعث كاهش وزن مي‌شود.

هنگام مراجعه به پزشك او از شما در مورد آلرژي، عادت غذا خوردن، داروهايي كه مصرف مي‌كنيد و سابقه مصرف سيگار پرسش خواهد كرد. درصورتي كه هيچكدام از موارد بالا در ايجاد خرخر در شما مقصر نباشند، پزشك گلو و مجاري بيني شما را معاينه خواهد كرد تا ببيند آيا اشكال در ساختمان آنها باعث تنگي مسير عبور هوا و خرخر شده است يا نه.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.93298s, 18q