خشکسالی1680 آبادی خراسان جنوبی را خالی کرد

۱۳۹۴/۰۳/۲۴ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 151355
خشکسالی1680 آبادی خراسان جنوبی را خالی کرد

سلامت نیوز: مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: به علت خشکسالی و کمبود آب اکنون یک هزار و 680 آبادی معادل 47.2 درصد آبادی های استان خالی از سکنه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، هاشم ولی پور مطلق شامگاه شنبه در نخستین کارگروه توسعه روستایی و عشایری خراسان جنوبی در بیرجند افزود: خراسان جنوبی سه هزار و 563 آبادی دارد که از میان آنها اهالی یک هزار و 680 آبادی براثر مشکلات ناشی از کمبود آب به دیگر مناطق رفته اند.

وی با بیان اینکه 34 درصد اشتغال خراسان جنوبی در بخش کشاورزی است، افزود: اکنون 45 درصد جامعه بخش کشاورزی افراد بالای 50 سال و 36.6 درصد شاغلین این بخش بی سواد هستند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: متوسط درآمد سالانه روستاییان خراسان جنوبی 92 میلیون و 300 هزار ریال و در کشور 121 میلیون و 900 هزار ریال است.

ولی پور همچنین گفت: سرانه ارزش افزوده بخش کشاورزی استان 14 میلیون و 700 هزار ریال و در کشور 10 میلیون و 140 هزار ریال است و از این حیث ما رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده ایم.

وی اظهار کرد: تحلیل این آمار مبین آن است که توانمندی محرومیت زدایی بخش کشاورزی استان آنقدر زیاد است که بیش از هر بخش دیگری می تواند در رفع محرومیت ها موثر باشد.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی راه اندازی 100 شرکت تعاونی روستایی را در استان خواستار شد و افزود: با عضویت روستاییان در این شرکت ها می توانیم در رفع محرومیت گام های اساسی برداریم.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این کارگروه با بیان اینکه خراسان جنوبی از نظر دانشگاهی، مشاهیر و نیروی انسانی کارآمد نسبت به جمعیت استان، در رتبه نخست کشور است، گفت: این استان از نظر متوسط سطح درآمد روستایی و شهری در رتبه 30 کشور قرار دارد.

وجه الله خدمتگزار افزود: همچنین متوسط ماهانه کمک هر فرد به نیازمندان در کشور 180 هزار ریال است در حالی این رقم در خراسان جنوبی 230هزار ریال است که این نشان از فرهنگ و اعتقادات قوی مردمان این مرز و بوم دارد.

وی با اشاره به مشکلات حاد کم آبی در روستاهای خراسان جنوبی خواستار توجه و رسیدگی ویژه مسوولان کشوری به روستاهای استان بویژه نقاط مرزی شد. استاندار خراسان جنوبی با تاکید براینکه باید اختیارات استانداران و به تبع آن فرمانداران استان های مرزی افزایش یابد افزود: پراکندگی و وسعت استان باعث افزایش هزینه های خدمات رسانی به مردم می شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.21081s, 18q