عدم اصلاح باورهاي ناکارآمد موجب کاهش تحمل و مقاومت فرد شده

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 15136
 عدم اصلاح باورهاي ناکارآمد موجب کاهش تحمل و مقاومت فرد شده
به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، آقاي بيوک تاجري عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد واحد کرج در اين همايش که با عنوان «بررسي هوس مصرف در معتادين خود معرف تحت درمان» در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد گفت: «هوس» يا CRAVING احساس ذهني شخص (برانگيختگي جسماني، عاطفي و نياز و ميل) است که به وسيله داروها براي دستيابي به حالتي روانشناختي ايجاد مي شود. سازمان بهداشت جهاني نيز هوس را به عنوان ميل به تجربه اثرات مواد مخدر که قبلاً تجربه شده است تعريف نموده است.
عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد کرج افزود: هوسها به چهار گونه «نياز به احساس دوباره خوب شدن»، «پاسخ دادن به فقدان لذت»، «پاسخ شرطي به نشانه هاي دارو» و «پاسخ به افزايش تمايلات لذت بخش» ظهور مي يابند.
تاجري با تشريح باورهاي ناکارآمد که موجب کاهش تحمل و مقاومت فرد در برابر استرس هاي روزمره مي شود و راه را براي کشيده شدن فرد به سوي مواد مخدر هموار مي کند افزود: باورهاي ناکارآمد عمده مانند تعميم بيش از اندازه، انتزاع انتخابي، شخصي سازي، استنباط اختياري و استدلال يا همه يا هيچ به صورت خطاهاي شناختي در فرد نمود پيدا مي کند.
به گزارش ایرنا، تاجري در مورد نتايج اين پژوهش، تأثير باورهاي ناکارآمد در ايجاد هوس را مورد بررسي قرار داده و افزود: 59 درصد از پاسخ دهندگان از جامعه معتادان تحت درمان، انتزاع انتخابي (توجه صرف و گزينشي به جنبه هاي منفي تجارب زندگي) را به عنوان پاسخ ارائه نمودند و پس از آن نيز 55 درصد از سوال شوندگان، استنباط اختياري (عدم فايده راهکارهاي کنترل هوس براي شخص) را به عنوان پاسخ برگزيدند. از سوي پژوهشگر، رده هاي بعدي به ترتيب شخصي سازي (عدم ترک بخاطر آلوده نمودن دوستان به مواد مخدر)، استدلال يا همه يا هيچ (عدم مراجعه به سوي مواد مخدر) و تعميم بيش از اندازه (عدم غلبه بر وسوسه ها) اعلام شد.
وي ادامه داد: خستگي و ضعف جسماني، بي اشتهايي، درد کمر، درد معده و کرختي از عمده ترين علائم جسماني هوس انگيز مصرف در اين پژوهش مي باشد. علائم رواني هوس انگيز نيز شامل: احساس نااميدي، احساس تنهايي، احساس بي علاقگي به همه چيز و احساس گناه اعلام شد.
وي افزود: روانشناس، معتاد بهبود يافته، پزشک، مددکار و پرستار به ترتيب بيشترين نقش را در کنترل هوس نزد معتادان تحت درمان دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39681s, 18q