معاون وزير بهداشت :

مصرف داروي بتافرون در کشور چهار برابر شده است

۱۳۸۷/۱۱/۲۴ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 15138
مصرف داروي بتافرون در کشور چهار برابر شده است
داروهاي بتافرون، ربيف و آونکس که مشابه ايراني آن سينووکس نام دارد از داروهاي درمان براي مبتلايان به ام .اس. محسوب مي شود.
دکتر رسول ديناروند روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين در حالي است که تاثير داروي بتافرون و ربيف براي درمان مبتلايان به ام .اس. با همديگر 25 درصد و تاثير آونکس که سينووکس مشابه داخلي آن است حدود 75 درصد است.
دکتر ديناروند اظهارداشت: به همين علت است که يک شرکت داروسازي ايراني داروي سينووکس که داروي اصلي و مشابه داروي خارجي آونکس است را توليد کرد تا بيماران با سهولت بيشتري به داروي اصلي دسترسي داشته باشند .
وي گفت: در زمان حاضر هزينه سينووکس براي بيماران مبتلا به ام.اس. که بيمه باشند ماهانه 200 هزار ريال است اما هزينه ماهانه بتافرون با بيمه، 753 هزار ريال است.
وي گفت: متاسفانه برخي پزشکان در مورد تجويز داروي ام اس، اصول اخلاقي و حرفه اي را رعايت نکرده و داروي بتافرون که تاثير آن همراه با ربيف براي بيمار حدود 25 درصد است را تجويز مي کنند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود:‌ اين در حالي است که داروي ايراني به ميزان کافي در بازار وجود دارد و قيمت آن يک ريال هم افزايش نيافته و اگر کسي از نظر هزينه مشکل دارد ، مي تواند داروي ايراني مصرف کند.
دکتر ديناروند در پاسخ به اين سوال مبني بر اينکه ممکن است پزشکان به اين نتيجه رسيده باشند که داروي بتافرون از اثر بخشي بيشتري در رابطه با داروهاي ديگر براي مبتلايان به ام.اس برخوردار باشند، اظهارداشت:‌ در دنيا چنين موضوعي ثابت نشده است.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود :‌ اما ثابت شده که اثر بخشي داروي ايراني فرقي با داروي وارداتي نمي کند و بدون شک وقتي در شرايطي که دارو با قيمت ارزان تر در بازار وجود دارد ، پزشک مي تواند داروي ايراني را تجويز کرده تا قيمت آن براي بيمار قابل تحمل تر باشد.
*** مي توانستيم به داروي خارجي يارانه ندهيم
وي با اشاره به داروي سينووکس که مشابه آونکس وارداتي است، گفت: در عين حال کماکان به داروهاي ام اس از جمله آونکس به رغم وجود مشابه داخلي آن يارانه پرداخت مي کنيم.
دکتر ديناروند در اضافه کرد: اين در حالي است که هيچ کشوري اين کار را انجام نمي دهد و به داروي وارداتي که مشابه داخلي هم دارد ، يارانه پرداخت نمي کند.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي گفت: ما هنوز براي داروهايي خارجي مثل ربيف ، بتافرون و آونکس نه تنها يارانه پرداخت مي کنيم بلکه يارانه آنها از داروي ايراني سينووکس نيز بيشتر است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68021s, 18q