دبير ستاد احياي درياچه اروميه:

درياچه اروميه در زمينه مصرف آب، الگوي ديگر مناطق کشور شود

۱۳۹۴/۰۳/۲۴ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 151403

سلامت نیوز:دبير ستاد احياي درياچه اروميه گفت: ميزان مصرف آب در کل کشور در وضعيت بحراني قرار دارد و حتي از تهديد و بحران نيز عبور کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، عيسي کلانتري در جلسه هم‌انديشي با فرمانداران و بخشداران در امر احياي درياچه اروميه که در استانداري ترتيب يافت با بيان اينکه منابع آبي کشور به شدت محدود است تصريح کرد: براساس آمار، قدرت تجديدپذيري آبهاي زيرزميني کشور از 55 ميليارد متر مکعب به33 ميليارد متر مکعب رسيده است.

دبير ستاد احياي درياچه اروميه اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بيش از 90 درصد ازاب هاي تجديدپذير، در نقاط مختلف کشور مصرف مي‌شود اما بايد ميزان مصرف از اين آبها به صورت اصولي 40 درصد باشد. وي به اشاره به اينکه وزارت به دنبال سياست تعادل‌بخشي است گفت: اگر فرض بر اين باشد که 130 ميليارد متر مکعب ازآبهاي زيرزميني برداشت کرديم براساس سياست تعادل بخشي اگر 20 سال طول بکشد سالانه بايد 6.5 ميليارد متر مکعب از برداشت را کم کرد.

کلانتري با اشاره به اينکه ميزان برداشت از آبهاي زير زميني در کشور 90 درصد و در اروميه 70 درصد است گفت: بايد ميزان برداشت آبهاي زيرزميني را به 55 درصد کاهش داد. کلانتري به وضعيت آب سطحي اشاره کرد و گفت: وضعيت آب هاي سطحي بدتر از آبهاي زيرزميني است براي نمونه يک تالاب آبدار در کشور وجود ندارد و اين يعني ويراني کشور.

وي با بيان اينکه وضعيت آب در حوزه درياچه اروميه بسيار نگران کننده است اظهار کرد: در صورت خشک شدن درياچه شاهد وقوع فجايع و عواقب ناگواري به شعاع 100 کيلومتري از اين حوزه خواهيم بود. وي ادامه داد: با خشک شدن درياچه سلامت مردم به خطر افتاده و مردم محلي حاشيه درياچه اروميه مجبور به مهاجرت مي‌شوند. دبير ستاد احياي درياچه اروميه با بيان اينکه متاسفانه 60 ميليون متر مکعب آب به دليل توليد مازاد چغندر قند در استان هدر مي رود گفت: هزينه حمل 400 هزار تن چغندر قنداز حوضه آبريز درياچه اروميه به ساير استانها 22 ميليون دلار است در صورتي که شکر توليد شده از اين مقدار چغندر قند برابر با 18 ميليون دلار است.

وي در خصوص چاههاي داراي پروانه گفت: درشرايط فعلي بايد 30 درصد از چاه‌هاي مجوز‌دار کاسته شود. وي با بيان اينکه بعد از خشک شدن درياچه اروميه نوبت خشک شدن دشتهاي استان است اظهار کرد: چاههاي غير مجاز باعث خشکي و فرونشست دشتها شده که بايد در اين راستا اقدامات اساسي اتخاذ شود. دبير ستاد احياي درياچه اروميه با بيان اينکه مسئولان فکر مي کنند امکانات مملکت خيلي بيشتر از ظرفيتهاي موجود است اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بسياري از واقعيات حوزه آب در کشور را مسئولان و سياست گذاران نيز نمي دانند و برخي از آنها با وجود علم به مشکلات، سکوت کرده‌اند.

کلانتري با بيان اينکه درياچه اروميه بايد در زمينه مصرف آب الگوي ديگر مناطق کشور شود گفت: با توجه به آمادگي فرمانداران و بخشداران درراستاي کمک به احياي درياچه اروميه بايد مسئولين استاني نسبت به احياي درياچه جديت و همت بيشتري داشته باشند. دبير ستاد احياي درياچه اروميه ادامه داد: متاسفانه در راستاي اطلاع‌رساني از تبعات خشکي درياچه به مردم ضعيف عمل شده و بايد آگاهسازي و فرهنگسازي در زمينه استفاده درست از منابع آبي افزايش يابد. وي اظهار کرد: 4 ماه است که کارهاي اجرايي و فرهنگي در حال اجراست و خوشبختانه مردم نسبت به بحران کم‌آبي و شيوه‌هاي درست مصرف آگاهي پيدا کرده‌اند چنانچه اين اقدامات 10 سال پيش رخ مي‌داد قطعا امروز شاهد خشکي درياچه نبوديم.کلانتري با بيان اينکه درراستاي اجراي اقدامات فرهنگي و آموزش به مردم با کمبود اعتبار مواجه نيستيم گفت: کارهاي آموزشي و فرهنگي در شروع راه است و بايد بيش از اين توسعه پيدا کند. کلانتري گفت: احياي درياچه اروميه کار سختي است اما با تلاش مسئولين و فرهنگسازي درخصوص استفاده درست از منابع آبي شاهد نجات درياچه خواهيم بود.

مهم‌ترين مسئله شمال‌غرب کشور احياي درياچه اروميه است

استاندار آذربايجان‌غربي گفت: دولت با جديت هر چه تمام به دنبال احياي درياچه اروميه به عنوان مهم‌ترين مشکل در شمال‌غرب کشور است.

قربانعلي سعادت در جلسه احياي درياچه اروميه، چالش‌ها و راهکارها که با حضور فرمانداران و بخشداران حوضه آبريز درياچه اروميه در محل استانداري آذربايجان‌غربي برگزار شد اظهار داشت: فرمانداران، بخشداران و مديران دستگاه‌هاي اجرايي به عنوان نمايندگان دولت در استان‌ها بوده و موظف به اعمال سياست‌هاي دولت اعم از خرد و کلان هستند. وي خشکي درياچه اروميه را از مهم‌ترين مسائل در کشور و منطقه شمال‌غرب کشور خواند و تصريح کرد: از ابتداي آغاز به کار دولت يازدهم آقاي رئيس جمهور رسيدگي به اين موضوع را در اولويت دانسته و هم‌اکنون نيز با جديت هر چه تمام آن را دنبال مي‌کند. استاندار آذربايجان‌غربي گفت: مشکل کم‌آبي در همه جاي کشور وجود دارد اما درياچه اروميه به سبب دارا بودن ويژگي نمک از اهميت ديگري برخوردار است و وجود مشکلات بي‌آبي در ديگر مناطق کشور نتوانسته است اهميت توجه به درياچه اروميه را بکاهد. هادي بهادري، معاون امور عمراني استاندار آذربايجان‌غربي نيز در اين جلسه با بيان اينکه 6 نشست به منظور همراه کردن مردم در احياي درياچه اروميه طراحي شده و تا کنون 4 مورد از آنها برگزار شده است اظهار داشت: نشست‌هاي ابتدايي براي توجيه مجموعه حاکميتي اعم از فرمانداران، بخشداران و شوراهاي شهر و روستا و دهياران است.

وي روند برگزاري نشست‌ها را مطلوب ارزيابي کرد و گفت: برنامه‌هاي ستاد احياي درياچه اروميه در دو بخش فرهنگي و اجرايي تقسيم شده و در حوزه اجرايي پروژه‌هاي گسترده‌اي در حال انجام است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60596s, 19q