علت طراحی عجیب سئوالات کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت مشخص شد

۱۳۹۴/۰۳/۲۴ - ۱۵:۱۸ - کد خبر: 151427
علت طراحی عجیب سئوالات کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت مشخص شد

سلامت نیوز: دبير شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصص وزارت بهداشت؛ درخصوص علت اين پيشامد گفت: «علت اينکه جواب آزمون با تاخير اعلام شد، بررسي همين مساله بود.»

به گزار سلامت نیوز به نقل از سپید، جمشيد حاجتي با بيان اينکه همکاران سازمان سنجش قريب‌به 5 روز درگير بررسي علل و عوامل مختلف وهمچنين وضعيت داوطلبان شرکت کننده بودند، تصريح کرد: «بعد از اينکه کاملا و از هرجهت مشخص شد که مشکلي وجود ندارد، کليد آزمون اعلام شد. بحث اين بود که آيا در جريان اين مساله مورد خاصي اتفاق افتاده است يا نه که طبق بررسي‌هاي مرکز تحقيق با هيچ مساله مشکوکي مواجه نشديم.»

حاجتي با بيان اينکه در قريب به 60 رشته‌اي که آزمون برگزار شد، در چند رشته اين حالت پيش آمد، خاطرنشان کرد: «علت آن از نظر سازمان سنجش مشخص است و آن يک مساله فني داخل فرايند آزمون‌سازي است و دوستان علت را پيدا کرده‌اند، اما آن علت به هيچ‌عنوان پاتولوژيک نيست.»

وي در پايان تاکيد کرد: «همه زوايا بررسي و اين جمع‌بندي حاصل شده که هيچ مشکل خاصي در اين زمينه وجود ندارد.»

گفتنی است روز گذشته یکی از شرکت کنندگان این آزمون با ارسال نامه ای به سلامت نیوز خواستار روشن شدن برخی ابهامات موجود در این آزمون شد.

در این نامه آمده است: «درپی اعلام کلید اولیه کنکور کارشناسی ارشد اردیبهشت ۹۴ ما دانشجویان رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی شاهد اتفاقات جالبی بودیم که از 120 سوال مربوط به این رشته 84 سوال آن گزینه الف پاسخ صحیح بود.

نکته جالب 18 سوال اول پیاپی گزینه الف و 100 درصد یکی از درس های این رشته به نام مدیریت بهداشت و درمان که شامل 36 سوال بود هر 36 سوال آن گزینه الف بود .
این شرایط مخالف استاندارد بودن طراحی سوالات و از طرفی احتمال زیر سوال رفتن سلامت برگزاری این آزمون میرود .»

البته با وجود پاسخ های دبير شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصص وزارت بهداشت؛هنوز ابهاماتی وجود دارد از جمله اینکه آیا هیچ نظارتی بر روی سئوالات طراحی شده قبل از برگزاری آزمون صورت نمی گیرد؟ اکنون تکلیف شرکت کنندگان در این آزمون چه می شود؟چراکه به نظر می رسد نحوه طراحی سئوالات آزمون به اینصورت، درصد خطای شرکت کنندگان را بالا می برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حسام
به نظر بنده هم هیج نظارتی انجام نمی شود... وقتی در یک آزمون دو سوال کاملا مشابه وجود دارد«اشاره به رشته ای دیگر میکنم» به نظر شما بعد از طراحی سوال نباید نظارت کنند که همچین مشکلی پیش نیاید... آیا خود را یک لحظه جای داوطلبی که ماه ها برای این آزمون تلاش شبانه روزی کرده گذاشتید؟؟ فشار روانی که ممکن است گریبان هر کسی را در جلسه آزمون بگیرد...واقعا متاسفم...
0.68061s, 20q