آنچه بايد درباره اهداي خون بدانيم

۱۳۹۴/۰۳/۲۵ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 151481
آنچه بايد درباره اهداي خون بدانيم

سلامت نیوز:اهداي خون اگر با رعايت توصيه هاي لازم انجام گيرد، نه تنها هيچ ضرري براي اهداکنندگان نخواهد داشت بلکه در حفظ سلامت عمومي آن ها نيز نقش موثري دارد . توصيه هاي اهداي خون به منظور ايمني و سلامت اهداکنندگان تدوين شده است. اين نکته را نيز بدانيد که اهداي خون با رعايت توصيه هاي لازم، منافاتي با روزه داري ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،در ماه مبارک رمضان نيز داوطلبان، پس از بررسي پزشکي و اطمينان از احراز شرايط مربوط مي توانند خون اهدا کنند و پس از آن با مصرف بيشتر مايعات، حجم خون اهدايي سريع تر جايگزين خواهد شد.


توصيه هاي قبل از اهداي خون

1-قبل از اهداي خون آب بنوشيد. با مصرف بيشتر مايعات در چند ساعت قبل از اهداي خون، احتمال بروز ضعف و افت فشار خون کمتر مي شود. بهتر است قبل از اهداي خون از نوشيدن چاي، قهوه و نوشابه هاي کافئين دار که موجب تسريع دفع آب بدن مي شوند، بپرهيزيد.

2-خوردن غذاي سبک را چند ساعت قبل از اهداي خون فراموش نکنيد. اين کار باعث مي شود کاهش احتمالي و گذراي قند خون متعاقب اهداي خون رخ ندهد. از 24ساعت قبل از اهداي خون غذاي چرب نخوريد. وجود چربي بيش از حد در خون اهدايي ممکن است موجب اختلال در نتايج بررسي هاي آزمايشگاهي روي آن شود.

3-مصرف غذاهاي سرشار از آهن در يکي دو هفته قبل از اهداي خون موجب، تسهيل جايگزيني خون اهدايي در بدن مي شود.

4-ساعتي قبل از اهداي خون دخانيات مصرف نکنيد . مصرف سيگار و قليان قبل از اهداي خون موجب افزايش نسبي غلظت خون مي شود و در نتيجه با ايجاد تغييرات فشار خون ممکن است باعث بروز سرگيجه دراهداکنندگان شود.
توصيه هاي حين اهداي خون

1-از همراهان بخواهيد وارد اتاق معاينه پزشکي و سالن اهداي خون نشوند . به دليل ضرورت رعايت اصل محرمانه بودن اطلاعات اهداکنندگان در سازمان انتقال خون، حضور هم زمان حتي نزديک ترين افراد به داوطلبان در اتاق معاينه پزشکي ممنوع است.

2-تلفن همراه خود را خاموش کنيد. با شنيدن زنگ تلفن همراه در حين اهداي خون، واکنش هاي ناخود آگاه ممکن است باعث صدمه به شما شود.

3-در حين اهداي خون براي تسهيل جريان خون و روند خون گيري، مشت دستي را که از آن خون گيري انجام مي شود باز و بسته کنيد.

4-در صورت احساس هر گونه ناراحتي، کارشناس مربوطه را مطلع کنيد.


توصيه هاي پس از اهداي خون

1-پس از اهداي خون نبايد به سرعت از جاي خود بلند شويد، حداقل 15 دقيقه استراحت کنيد. لازم است مدتي را در حالت خوابيده و سپس در حالت نشسته بر روي تخت خون گيري بمانيد. اين استراحت به بدن فرصت مي دهد خود را با حجم خون اهدايي خارج شده تطبيق دهد.

2-پس از پايان خون گيري، در حالي که بازويي را که از آن خونگيري شده بالا نگه مي داريد، تا چند دقيقه روي گاز استريلي که روي محل خون گيري قرار داده شده است با دست ديگر فشار وارد آوريد.

3-براي بلند شدن از تخت، به دستي که از آن خون گيري شده، تکيه نکنيد و تا چند ساعت به آن دست فشار وارد نکنيد و با آن بار سنگين بلند نکنيد.

4-مواد خوراکي بعد از اهداي خون را حتما ميل کنيد.

5-تا پايان روز ، ورزش و فعاليت هاي سنگين انجام ندهيد و از رانندگي طولاني مدت بپرهيزيد.

6-اگر پس از اهداي خون سرگيجه و بي حالي بروز کرد، روي زمين دراز بکشيد، پاها را بالا قرار دهيد، و يا بنشينيد و سر را بين دو زانو قرار دهيد.

7-لازم است اهداکننده پس از هر بار اهداي خون ، پيگير دريافت کارت اهداي خون باشد و در صورتي که با گذشت يک ماه ، هنوز کارت خويش را دريافت نکرد، حتما مراتب را از طريق برگه اي که پس از اهداي خون به وي واگذار مي شود پيگيري کند.


شرايط عمومي اهداي خون:

کل مراحل اهداي خون، حدود 45 دقيقه طول مي کشد. 45 دقيقه اي که هر يک از ما با صرف آن، مي توانيم جان 3 نفر را از مرگ نجات دهيم. همه افراد بالاي 18 سال مي توانند خون بدهند، به شرطي که شرايط عمومي که ذکر مي شود را دارا باشند:

* سن 18 تا 60 سال (اهداکنندگان مستمر تا 65 سال)

*رعايت تعداد نوبت هاي مجاز اهداي خون. آقايان 4 نوبت در سال و بانوان 3 نوبت در سال مجاز به اهداي خون هستند.

* حداقل وزن فرد اهداکننده، 50 کيلوگرم باشد.

* فرد اهداکننده رفتارهاي مخاطره آميز و غير بهداشتي نداشته باشد.

* اهداکننده لازم است از سلامت عمومي جسماني و رواني برخوردار باشد و به بيماري هاي واگيردار مبتلا نباشد.

*اهداکننده بايد حداقل فواصل اهداي خون به ميزان 8 هفته را رعايت کند.

*به عنوان آخرين نکته، در زمان مراجعه به پايگاه هاي اهداي خون حتما کارت ملي خود را به همراه داشته باشيد.
فوايد اهداي خون:

به ديگران کمک خواهد کرد تا زنده و سالم بمانند.

موجب کاهش بروز سکته هاي قلبي و تعديل غلظت خون مي شود.

فرصتي است تا مورد بررسي هاي پزشکي قرار گيرم.

به وقت سلامت ، وظيفه اي است که در قبال ديگراني که بيمار هستند داريم.

تامين فرآورده هاي سالم خوني سهيم شدن در خود کفايي ملي است.

نشان مسئوليت پذيري ، همياري ، توسعه و تعهد اجتماعي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94961s, 19q