صادرات دارو امسال 20 درصد افزايش يافته است

۱۳۸۷/۱۱/۲۶ - ۱۶:۵۸ - کد خبر: 15153
 صادرات دارو امسال 20 درصد افزايش يافته است
رسول ديناروند در حاشيه بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي 30 ساله انقلاب اسلامي افزود:در کنار افزايش سهم صادرات دارو، براي اولين بار در کشور امسال سهم داروهاي وارداتي نيز از نظر کمي نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وي تصريح کرد: کاهش تعداد داروهاي وارداتي نشان دهنده ارتقاي ظرفيت هاي داخلي براي توليد داروهاي کمياب، جديد و گران قيمت است.
ديناروند ارتقاي جايگاه دارويي کشور را مرهون توسعه زير ساخت هاي فني وعلمي درکشور دانست و اظهار داشت: هم اکنون 15 دانشکده داروسازي با يک هزار دانشجوي داروسازي و 100 نفر در دوره دکتراي تخصصي داروسازي در کشور فعاليت مي کند.
به گفته وي، همچنين 20 مرکز تحقيقاتي و مرکز رشد نيز در زمينه دارويي کشور فعال هستند که اميدوار هستيم در عرصه توليد علم و فناوري محصولات دارويي، شاهد پيشرفت هاي بيشتري باشيم.
وي در تشريح دستاوردهاي سي ساله انقلاب اسلامي در زمينه دارو درکشور گفت : در سال 57 کمتر از 25 درصد نيازهاي دارويي کشور در داخل توليد و بيش از 75 درصد داروها نيز از خارج تامين مي شد.
به گزارش ایرنا، ديناروند با بيان اين مطلب که پس از انقلاب اسلامي ، درچند مرحله در حوزه دارويي سرمايه گذاري هاي خوبي انجام شد و پيشرفت هاي بسيار ارزشمندي دراين خصوص صورت گرفت، مرحله اول اين پيشرفت هاي دارويي را در دوران جنگ تحميلي عنوان کرد و افزود : در اين دوران زير ساخت هاي جديد توليد دارو درکشور ايجاد شد و شرکت هاي داروسازي وابسته به شرکت هاي چندمليتي راه اندازي و يا بازسازي شدند.
به گفته وي، در اين دوران براي اين که بتوانيم بيشتر نياز دارويي کشور را در داخل توليد کنيم "طرح ژنريک" ايجاد شد که طي آن داروهايي با کيفيت مناسب و ارزان درکشور توليد شد و همچنين فهرست داروهاي اساسي در کشور تدوين شد تا در شرايط جنگي دچار بحران نشويم.
معاون غذا و دارو در ادامه به شرايط دارويي کشور پس از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت : در اين دوران صنعت داروسازي در کشور توسعه يافت و وارد عرصه هاي جديدي شديم به نحوي که توليد مواد اوليه دارويي، مواد بسته بندي دارويي و مواد کمکي دارويي يعني چرخه توليد دارو در کشور تکميل شد.
وي تاکيد کرد: قبل از انقلاب اسلامي حتي يک قلم ماده اوليه دارويي را خودمان توليد نمي کرديم اما پس از دوران جنگ و هم اکنون نيمي از نيازهاي مواد اوليه دارويي را خودمان در کشور توليد مي کنيم.
ديناروند مرحله بعدي پيشرفت هاي دارويي کشور را ورود به عرصه توليد داروها با فناوري هاي برتر و پيچيده عنوان کرد و افزود: توليد داروهاي بيوتکنولوژيک درکشور حدود شش سال است که شروع شده و در دولت نهم شاهد ورود داروهاي جديد بيو تکنولوژيک به بازار هستيم به نحوي که هم اکنون برخي از داروهاي بسيارمهم مورد نياز بيماران خاص و صعب العلاج را در کشور توليد مي کنيم.
وي با بيان اينکه اخيرا شاهد معرفي مواد مؤثره جديد و نيز داروي جديدي براي درمان بيماري ام اس بوديم، گفت: اين داروي جديد طي دو هفته آينده آماده ورود به بازار است.
معاون وزير بهداشت با بيان اينکه هم اکنون بيش از 95 درصد نياز دارويي در داخل کشور توليد مي شود، اظهار اميدواري کرد که ايران در آينده شاهد پيشرفت هاي بيشتري در زمينه دارو باشد.
ديناروند در بخش ديگري از سخنان خود از کاهش 80 درصدي قاچاق دارو در دولت نهم خبر داد و افزود: براساس ارزيابي‌هاي انجام شده در سال 84، در 90 درصد داروخانه‌هاي کشور، فرآورده‌هاي تقلبي و قاچاق يافت مي‌شد اما اين رقم در سال 86 به کمتر از 10 درصد رسيده است.
وي در خصوص کانال ورود اقلام قاچاق و تقلبي در کشور گفت: عمده داروهاي قاچاق که متعلق به بازارهاي غيرقانوني بوده و از مرزهاي غربي و شرقي و بخشي از مرزهاي جنوبي وارد کشور مي‌شوند.
ديناروند با بيان اين مطلب که داروهاي عرضه شده در "ناصرخسرو " قاچاق و تقلبي بوده و به هيچ عنوان مورد تاييد وزارت بهداشت نيست، گفت: 90 درصد داروهايي که در بازار ناصر خسرو عرضه مي‌شود در ارتباط با " مواد مخدر، دوپينگ يا هورمون سقط جنين" هستند که عرضه اين داروها در کشور غيرقانوني است.
وي با تقدير از فعاليت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به خصوص در دولت نهم که دامنه فعاليتش را در خصوص مبارزه با قاچاق دارو و لوازم آرايشي و بهداشتي گسترش داده، خواستار همکاري بيشتر ديوان عدالت اداري و سازمان بازرسي کل کشور درخصوص مبارزه با قاچاق دارو شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66059s, 18q